Neler yeni

GSM Operatörlerindeki son gelişmeler

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#1
Mobil Veri Tüketimi Artacak!

Kristal Elma Festivali'ne katılan ve burada konuşma yapan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu özellikle televizyon kullanımlarının mobile taşınmasının önemli değişikliklere yol açacağını söyledi.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, katıldığı özel bir etkinlikte gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu. özellikle mobil veri tüketiminin artması ile ilgili öngörüleri olduğunu söyleyen Kaan Terzioğlu, bu durumun telefonlarda kullanılan uygulamaların artmasıyla birlikte sağlanacağını belirtti.
Özellikle mobil televizyonların kullanılmasının yaygınlaşması mobil veri tüketimini arttıracak en önemli etkenlerden birisi olacağını söyleyen Kaan Terzioğlu, şu anda Türkiye'nin yüzde 80 için 4.5G internet altyapısına sahip olduğu ve bu bakımdan kullanıcıların mobil internette artık çok daha hızlı bir seçeneği bulunduğunu söyledi.
En Hızlı İnternet Türkiye’de
Dünyanın en iyisi internet altyapısının İstanbul ve Ankara'da olduğunu söyleyerek bu konuda Türkiye'de önemli gelişmelerin yaşandığını belirten Kaan Terzioğlu, Türkiye'de yapılan yatırımların sonuçlarının alınmaya başlandığını ve bu bakımdan gelecek yıllarda Türkiye'nin mobil kullanımda çok daha iyi bir duruma geleceğini söyledi. Cepten televizyon izleme oranının artmasının bu konuda çok önemli bir etken olduğunu ve yapılan son araştırmalarda da bu durumun net bir şekilde görüldüğünü söyleyen Kaan Terzioğlu, önceki yıllarda günlük 7 dakika olan izleme oranlarının 25 dakikaya kadar yükseldiğini ve altı aylık süre içerisinde sektördeki amacın oranların 45 dakikaya kadar çıkarılması olduğunu ifade etti.

BTK'dan Adil Kullanım Kotası değişikliği

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olan (BTK) 2016 yılına ilişkin planlarını açıkladı.

[FONT=&quot]
Bu yıl düzenlemeye gidileceği BTK tarafından duyuruldu. Bu düzenlemede Adil Kullanım Kotası kalkabilir. Kalkması da gerekli bence. Millete sınırsız internet adı altında internet satıyorlar sonra arkadaşım sen şu kadar kotayı geçersen internet hızını düşüreceğiz diyorlar. Bu nasıl bir çelişkidir. Bize göre Adil Kullanım Kotası tamamen kalkmalı ve sınırsız internet kullanıcısına sunulmalı.

Türk Telekom Grubu Bireysel İş Birimi CEO'su Erkan Akdemir ile gerçekleştirilen röportajda; 8 mbps hızla adil kullanım kotası olmayan tarifelere 100 TL civarında ücret ödeyerek satın almak mümkün. Standart paketler ise 50 TL’den başlıyor.
Bu standart paket dediğimiz pakette de adil kullanım kotası var. Kota yaklaşık 60 GB yani neredeyse bir adet oyun indiriyorsunuz ve kotanız bitiyor. BTK bu konuda daha önceden bir çalışma başlatmalıydı.
AKN planının açıklamasında ise; “Yaşanan teknolojik gelişmeler ve artan tüketici talepleri nedeniyle sabit ve mobil internet erişiminde uygulanmakta olan AKN ile ilgili çalışma yapılması suretiyle, özellikle AKN sonrası veri indirme hızlarının iyileştirilmesi, tüketiciler açısından belirliliğin ve şeffaflığın artırılması amaçlanmaktadır.” İfadeleri yer alıyor.

[/FONT]
[FONT=&quot]BTK’nın 4.5G teknolojisine geçmeden önce internetinizi daha kontrollü kullanarak sürpriz faturalarla karşılaşmanızı önleyecek sitesine mutlaka göz atın.[FONT=&quot]
4.5G’ye geçeceğiz geçmesine fakat hepimizi kara kara düşündüren konulardan bir tanesi, kullandığımız paketlerdeki mobil internetin ay sonuna kadar bize yetip yetmeyeceği. Operatörler bu anlamda kotası yüksek paket seçenekleri sunarak kullanıcılarının kesintisiz bir internet deneyimi yaşamasını sağlamaya çalışıyorlar, fakat yine de içimizde minik de olsa bir şüphe hep var olacak.

BTK’nın kullanıcılarının veri kullanımlarını hesaplamasına yardımcı olan, kullanımı oldukça pratik bir çözümü var. Web tabanlı bu çözümde kullanıcılar, gün içerisinde interneti ortalama ne kadar süreyle, hangi amaçlarla kullandığına dair kriterleri girerek, günlük ya da aylık olarak tükettikleri internetle ilgili rakamsal sonuçlar görüyorlar.

Örneğin (çözünürlüğü ortalama bir değerle alındığında, 360p uygun bir seçenek) günde 50 dakikalık bir video izlediğinizde tüketilen internet ortalama 100 MB civarında oluyor. Aylık ortalaması da 3 GB’ye tekabül ediyor. Veya günde çözünürlüğü 360p’yi geçmeyecek şekilde 30 dakikalık şarkı dinlediğinizde tüketilen veri 15 MB civarında oluyor. (çözünürlük parametresini 360p olarak ben belirledim, BTK’nın sitesinde böyle bir parametre bulunmuyor. yine de üç aşağı beş yukarı dediğime geliyor)

Sitenin kullanımı da oldukça basit. Seçtiğiniz kategorinin yer aldığı kırmızı çubuğun üzerindeki yuvarlak kısmı fareyle tutarak sağa doğru ilerletin. Aynı yerde hem gün içerisinde yaptığınız işlem sayısını, hem de ortalama günlük ve aylık veri tüketimine ait rakamları göreceksiniz. Bu parametrelerden faydalanarak, aylık veri kullanımınızı yaklaşık değerler üzerinden hesaplayıp internetinizi daha bilinçli bir şekilde kullanabilirsiniz. (tekrar tekrar söylüyorum; tamamıyla buraya bağımlı kalmayın, yalnızca kafanızda bir fikir oluşması için tercih edin. çünkü sitede ‘360p izlerseniz şu kadar, 720p’de izlerseniz bu kadar veri tüketirsiniz’ gibi detaylı bir bilgilendirmede bulunulmamış)

1 Nisan'dan itibaren hangi telefonun hangi 4.5G hızını destekleyeceğine dair detaylı bilgilereşuradan ulaşabilirsiniz.[/FONT]
[/FONT]
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#2
Turkcell, Turk Telekom (AVEA) ve Vodafone arasındaki rekabete yeni bir oyuncu katılıyor. Telekomünikasyon sektöründe; sabit telefon, faks, SMS, sesli mesaj, toplu SMS, arama kartı, sanal santral ve katma değerli hizmetleri tek panelde birleştirerek abonelerine hizmet veren NETGSM, Türkiye'nin dördüncü operatörü olmak için kolları sıvadı.
Türkiye'de 70 bini aşkın kişiye hizmet veren NETGSM; 2016/163 sayılı BTK kurul kararı gereği baz istasyonu hariç SIM kart çıkartma yetkisini alarak, dördüncü GSM operatörü olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.
NETGSM hangi operatörün altyapısını kullanacak?

NETGSM, ilk etapta Turkcell'in altyapısını kullanacak. İlerleyen dönemlerde NETGSM'in gerekli izinleri aldıktan sonra kendi baz istasyonu inşaasına başlayıp başlamayacağı hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor.
NETGSM ne zaman faaliyete geçecek?

NETGSM, 1 Ocak 2017 tarihinde Türkiye genelinde faaliyetlerine başlayacak. NETGSM, GSM operatörlüğü için 1000 kişi işe almayı ve 30 milyon TL yatarım yapmayı hedefliyor.
NETGSM'in şimdilik tarifeleri hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor. Ancak oyuna yeni dahil olanacak bir oyuncu için fiyatlandırma politikasının oldukça uygun olacağı tahmin ediliyor. Asıl merak edilen soru ise Turkcell altyapısı ile NETGSM nasıl bir 4.5G deneyimi sunacak?
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#3
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, akıllı cihazların bu gece yüksek radyasyona maruz kalacağına dair sosyal medya paylaşımlarının artması nedeniyle bir açıklama yaptı.Bu gece uzun süredir merakla beklenilen ve Süper Ay olarak nitelendirilen olayın gerçekleşmesi ile birlikte Ay, gezegenimize en yakın konumagelecek.Bazı kişiler Ay'ın normal halinden yüzde 30 daha parlak ve yüzde 12 daha büyük göründüğü bu olayı fırsat bilerek, sosyal medya üzerinde yalan veya bir diğer adıyla troll paylaşımlar yapmaya başladılar.
Akıllı telefonların radyasyona maruz kalacağı yalanı!

Bunların arasında en fazla paylaşılan ise, bu gece 00:30 - 03:30 saatleri arasında gezegenimizde çok yüksek radyasyon olacağı için akıllı cihazların kapalı ve vücuda uzak bir konumda olması gerektiği oldu.

Bu yalan bilginin hızla paylaşılmaya başlanması ile birlikte Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan bir açıklama geldi.
BTK tarafından yapılan açıklama şu şekilde;
Sosyal medyada Singapur Televizyonu’na atıfta bulunularak ACİL başlığı ile yayınlanan ve bu gece (15 Kasım 2016 Salı) gezegenimizin çok yüksek radyasyona maruz kalacağı uyarısı ile cep telefonları ve tabletlerin kapatılması gerektiği yönünde mesajların yayıldığı görülmektedir.
Doğruluğu teyit edilmemiş ve kamuoyunu yanlış yönlendirme ihtimali bulunan bu tür mesajlara vatandaşlarımızın itibar etmemesi ve ihtiyatla yaklaşması gerektiği değerlendirilmektedir.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#4
Mobil Haberleşmeye Yatırım Artıyor
Mobil haberleşme konusunda özellikle yeni teknolojilerin Türkiye'de kullanılma sunulması yatırımların da artmasını sağlıyor.

Türkiye'de hizmet veren dört önemli operatör Türk Telekom, Turkcell, Avea ve Vodafone tarafından 2011 yılından bu yana ciddi yatırımların yapıldığı açıklandı. Konuyla ilgili hazırlanan özel raporda 2011 ile 2016 yılları arasında bu 4 firma tarafından 44 milyar 493 milyon 130 bin 51 lira tutarında yatırım yapıldığı ve bu yatırımlar sayesinde mobil haberleşme konusunda çok önemli bir destek sağlandığı belirtildi.

BTK Resmen Açıklandı

Konu ile ilgili detaylı raporlar Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu tarafından paylaşılırken; özellikle yatırımların 2015 yılına yoğunlaşmış olması dikkatlerden kaçmadı. 2015 yılında Türkiye'de özellikle 4.5G olarak adlandırılan yeni internet bağlantısına geçiş için önemli adımlar atılırken GSM operatörleri de bu geçişe ayak uydurabilmek ve mobil haberleşmeyi daha iyi hale getirebilmek adına yatırımlarını arttırdı. 4 cihaz operatörü tarafından yapılan yatırımların yıllara göre dökümü ise şu şekilde;

2011'de 3 milyar 865 milyon 615 bin lira

2012'de 3 milyar 723 milyon 7 bin 975 lira

2013'te 3 milyar 756 milyon 902 bin 385 lira

2014'te 4 milyar 97 milyon 590 bin 985 lira

Yatırım yapan firmalar arasında en çok dikkat çeken Türk Telekom oldu. Özellikle Avea ile birleşme ile birlikte yatırım miktarı daha da artarken geçtiğimiz yıl içerisinde 15 milyar 956 milyon 760 bin 623 liralık yatırım sadece Türk Telekom tarafından yapıldı. Yeni internet hızına geçiş konusunda oldukça etkin bir rol oynayan Türk Telekom bu açıdan yatırımda herhangi bir limit koymadı.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#5
Güvenli SMS için BTK düğmeye bastı!

Şikayetler üzerinde, kumar ve yasadışı uygulamalara yönlendiren başlıklı SMS'ler için BTK 4 haneli kod uygulaması başlattı.
Vatandaşların yoğun şikâyetlerine neden olan, kumar ve yasadışı uygulamalara yönlendiren başlıklı SMS'ler için dönem başladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) SMS gönderen kişi ya da işletmenin tespit edilebilmesi amacıyla GSM operatörlerine tanıdığı sistemlerini uyumlaştırma süresi başladı.
İşletmeciler tarafından abonelere gönderilen SMS’lerde, SMS’i gönderen kişi veya kuruluş, gönderici bilgisi herhangi bir numara kullanmadan mesajın başına alfanümerik karakter ekleyerek mesajı gönderebilmektedir. Bu mesajlar başta dolandırıcılık faaliyetleri olmak üzere kötü niyetli kişilerin tüketicileri aldatmalarına ve vatandaşlarımızı mağdur etmelerine neden olabilmektedir.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 12 Nisan 2016 tarihinde yapılan düzenleme ile, alfanümerik karakterli CLI’a (Arayan Hat Bilgisi) sahip SMS başlatan işletmeciler tarafından, SMS metninin sonuna gelecek şekilde eklenecek, haberleşmenin gizliliğine yönelik mevzuata riayet edilerek, kendilerine BTK tarafından tahsis edilen Numara Taşınabilirliği Yönlendirme Kodu’nun (B ile başlayan Bxxx yapısındaki kod) eklenmesi zorunlu hale getirilmiştir.
Böylece SMS’in hangi işletmeci üzerinden gönderildiği ve dolayısıyla hangi abone tarafından atıldığı tespit edilebilecektir.

Yapılan düzenleme ile işletmecilere gerekli hazırlıkları yapmaları için tanınan 6 aylık süre, 11 Aralık 2016 tarihinde sona ermiş olup, alfanümerik başlıklı SMS’lerin sonundaki 4 Haneli kod, ilgili işletmeciyi tanımlamaktadır. İstenmeyen içeriklere dair Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na SMS’deki B Kodu, numara ve sms saati ile birlikte şikayet edilebilecek.
En fazla abonesi olan 10 İşletmeciye ait yönlendirme kodları aşağıdaki gibidir.
Turkcell - B002
Vodafone - B003
Avea İletişim - B001
Türk Telekom - B030
TTNET - B019
Superonline - B159
Turknet - B020
İşnet - B015
Millenicom - B017
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#6
5G teknolojisi için çalışmalar bir yandan devam ederken, BTK Başkanı olan Ömer Fatih Sayan tarafından önemli bir açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre 5G'ye geçen ve kullanmaya başlayan ilk ülkelerden birisinin Türkiye olacağını belirtti.

Biliyorsunuz, daha yeni LTE adı verilen 4.5G teknolojisine geçtik ve cihazlarımızın hatlarını yenileyerek bu teknolojiye ayak uydurmak adına değiştirdik. Şuanda ise bir sonraki aşama olan 5G'nin çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Bu konuda öncülük yapan ülkelerden olan Japonya, ABD ve Güney Kore gibi ülkeler geçişlere başlarken, şuanda Japonya ile ortak düzenlemiş olduğumuz 5G çalıştayı bize ön ayak olacak.

Yapılan açıklamaya göre; "Dünyada bu konuda liderlik yapan ülkeler ile temaslarımız devam ediyor. 5G'ye geçmeyi planladığımız gibi, bu amaca yönelik olarak ülkemizdeki kamu, üretici firmalar, işletmeler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları için koordinasyonun sağlanması adına 5GTR forumunu kurduk." denildi. İlk 5G'ye geçiş tarihi olan Sayan 2020 yılını işaret ediyor. Türkiye'nin bu yarışta lider ülkeler arasında yer almak için tüm çalışmaları seferber ettiği belirtiliyor.Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 1000x659px.


Bir diğer açıklamaya göre de 4.5G teknolojisi bu tarihe kadar geliştirilmeye devam edecek. 27 Ekim 2018 tarihine kadar tüm hızlı ve yüksek tren hatları, karayolları, tünel ve köprülerin %99'unda 4.5G hizmeti kesintisiz verilebilecek. Buna tüm dağıtıcı operatörler de dahil edilecek.

Bu şekilde 2020 yılına kadar 5G teknolojisine geçiş için tüm alt yapılar hazır hale getirilmiş olacak. 4.5G'ye geçerken uğraştığımız zahmeti 5G'ye geçerken uğraşmadan kolayca "upgrade" yaparak değiştirmiş olacak. BTK'nın yaptığı planlamalar doğrultusunda 27 Ekim 2023 yılında ülke nüfusunun %95'i yeni teknolojiye ayak uyduracak.

Şuanda 5G teknolojisi için önümüzde uzun görülen bir süreç olsa da, çalışmaların yapılması ve eksikliklerin giderilmesi için bu zaman çokta uzun değil aslında. Umarız bahsedilen ve planlananlar gibi 5G teknolojisini kullanan ilk ülkelerden birisi Türkiye olur ve bir kez daha gururlanmış oluruz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#7
5G teknolojisi kaldığı yerden devam ederken, Qualcommolayı özetleyen bomba bir açıklama yaptı. 5G mimarisi ile birlikte kullanıcılar 4K kalitesine sahip bir filmi yaklaşık olarak 18 saniye gibi kısa bir sürede indirebileceğimizi belirtti. Peki bu hızlara nasıl ulaşacağız ?

Türkiye'de 5G teknolojisi için görüşmeler devam ediyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde "Türkiye 5G'yi kullanan ilk ülkelerden birisi olacak" şeklinde bir açıklama yapılmıştı. Yaklaşık olarak 4-5 sene sonra bu teknoloji için yeterli alt yapılar ülkelerde oluşturulup kullanılmaya başlanacak.

Qualcomm ise 5G teknolojisinde öncülük yaptığı gibi, çeşitli yonga setlerinde şimdiden hazırlıklarını tamamlıyorlar. Gelecekte 5G'yi otonom araçlar, sanal gerçeklik cihazları, akıllı telefonlar ve tabletler için kullanılabilir olacak. Firmanın yaptığı değerlendirmeler sonucunda 5G ilk etapta 22 milyon kullanıcıya istihdam sağlayacak.

3 saniyede 1 GB indirebileceğiz

Elde edilen veriler gerçekten çok müthiş. Şuanda bu rakamlar ile bir internet kullandığımızı gerçekten düşünemiyoruz. Malum ülkemizde upload ve download hızları belli. Parasını ödediğimiz halde sağlıklı hizmetler alamadığımız gibi, bir de sürekli arızalar ile uğraşıyoruz. Şuanda Türkiye altyapısı için 5G teknolojisi çok uzak dursa da, içerilerde bir yerlerde umut ışığımız hala var.

Qualcomm tarafından yapılan açıklamaya göre 5G teknolojisini kullanan kişiler 3 saniyede 1 GB'lık veri indirebilecekler. Yüksek hızlar ve erken tepkime süreleri bize bu indirmeleri sunacağı söyleniyor. Yani bu hızlar ile ortalama 1 saatlik 4K videoyu 18 saniyede indirebilmek anlamına geliyor.Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 800x450px.


5G ne zaman kullanılabilir olacak ?

Şuanda 5G teknolojisini ilk kullanacak ülkelerden birisi olan Japonya. Biz de Japonya ile bu konuda dirsek temaslarımızı sürdürüyoruz. Koniçiva kardeşlerimiz 2017 yılında 5G'ye geçecekken, bizler ise 2023 yılında alt yapıyı tamamlamış olacağız.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#8
2015 yılında Türk Telekom’un 175. yıl dönümü etkinliğine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, gündemde 4G ihalesi var. Ama dünya 5G’yi konuşuyor. 4G’yle hiç zaman kaybetmeyelim sözleri ile birlikte başlayan 5G tartışmalarında ilk soru, doğrudan 5G'ye mi geçeceğiz? olmuştu.
Ancak, o dönemde ve günümüzde 5G Teknolojisinin gelişimi devam ettiği için böyle bir şey imkansızdı ve 1 Nisan 2016 tarihinde 4.5G teknolojisi hayatımıza girdi.
GSM operatörleri bir yandan 4.5G'nin kapsama alanını genişletirken, diğer yandan 5G için çalışmalara başladılar.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise, bugün yaptığı açıklamada Türkiye'nin 5G konusunda dünya ile eş zamanlı hareket edeceğinin altını çizdi.
Türkiye, 5G konusunda oldukça hızlı adımlar atacak!


5G teknolojisinin uygulamaya girmesi ile birlikte endüstri uygulamalarının çok daha gelişeceğini ve akıllı ulaşım sistemleri için çalışmaların hızlanarak uygun bir altyapı kurulacağını vurgulayan Bakan Arslan, 2020'de 5G teknolojisini Türkiye'ye getirmeleri gerektiğini belirtiyor.

Ülkemizde 4.5G'yi kullanan yaklaşık 51 milyon kullanıcı bulunduğunu belirten Arslan, 5G konusunda artık dünya ülkelerinin peşinden gitmeyi değil, dünya ile eş zamanlı olarak uygulamayı ve gerektiğinde yurt dışına ihraç edecek hale gelebilmeyi hedeflediklerini belirtiyor.

--------------------

15 Şubat 2013 tarihinde ilk imzaların atıldığı ULAK projesi ile birlikte, artan askeri ve sivil (kamu güvenliği ve ticari) veri haberleşme ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla haberleşme sistemlerinde milli yazılım ve donanım bileşenlerinin kullanılması hedeflenmekte.
Proje kapsamında Aselsan tarafından geliştirilen ve ülkemizde yer alan GSM operatörleri tarafından sipariş verilen yerli baz istasyonu, saha testlerinin sona ermesi ile birlikte kullanıcılara hizmet vermeye başlayacak.
Yerli baz istasyonunun saha testleri devam ediyor!

4.5G teknolosinde ihtiyaç duyulan donanımların milli imkanlar ile geliştirilmesini hedefleyen proje kapsamında geliştirilen Türkiye'nin ilk yerli LTE-Advanced Makrocell baz istasyonu için, GSM operatörlerinin saha testleri devam ediyor.

Baz istasyonunu test edebilmesi için her bir GSM operatörüne üç farklı alan tahsis edilirken, genel anlamda test çalışmalarının yüzde 90 oranında tamamlandığı belirtiliyor.
Böylece önümüzdeki günlerde tamamlanacak olan saha testlerinin ardından yerli baz istasyonu, Mart ayının sonuna doğru GSM operatörleri tarafından şebekeye bağlanarak hizmet vermeye başlayacak.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan 4.5G şartnamesinde, yerli ürünlerin kullanım oranı ilk yıl için yüzde 30, ikinci yıl için yüzde 40 ve üçüncü yıl için yüzde 45 olarak belirlenmiş durumda
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#9
Bir grup Japon araştırmacı, 5G’den yaklaşık olarak 10 kat daha hızlı bir kablosuz iletişim teknolojisi tanıttı. Bu teknoloji, 300 GHz bandını kullanıyor ve tek kanal üzerinden saniyede 100 gigabit hıza erişebiliyor.
5G’nin 2020 yılında tam olarak kullanıma sunulması bekleniyor. Ancak bu sırada yeni kablosuz iletişim teknolojileri konusunda da çalışmalar sürüyor. Bunlardan biri de bir grup Japon araştırmacı tarafından tanıtılan yeni bir kablosuz iletişim teknolojisi. Ve bu teknoloji, 5G’den yaklaşık olarak 10 kat daha hızlı.Bu kablosuz teknolojisi, terahertz olarak adlandırılan 300 GHz bandını kullanan tek kanal üzerinden 100 Gbps hızlara erişebiliyor. 5G teknolojisinin frekans bantları ise maksimum olarak 39 GHz’e çıkabiliyor. Bu yeni teknoloji üzerinde çalışan ekipte Hiroşima Üniversitesi, Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojisi Enstitüsü ve Panasonic firmasından araştırmacılar yer alıyor. Teknolojinin uygulamalı tanıtımı sırasında IC tabanlı vericiler, 275 GHz ile 450 GHz arasında değişen bir 25 GHz kanal kullandılar ve saniyede 105 gigabitlik bir iletişim bağlantısı kurabildiler.WiGig standardı tarafından kullanılan 60 Ghz bandı bile müthiş sonuçlar verirken bu yeni teknolojinin kullandığı 300 GHz bandının nasıl harikalar yaratacağını insan hayal bile edemiyor. 25 GHz kanal ise, mevcut 4G LTE teknolojisinde kullanılan 20 Mhz kanallarından 1000 kat daha hızlı.

Ancak kötü haber şu ki, bu teknolojinin kullanıma hazır hale gelmesi için önünde uzun bir zaman dilimi bulunuyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#10
5G Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?
Hayatımıza 4G teknolojisi yeni girdi, nereden çıktı bu 5G dediğinizi duyar gibiyim. Merak etmeyin, bizim ülkemize gelmesine daha çok var, fakat şimdiden hayatımızı nasıl etkileyeceğine dair konuşmak gerekiyor. 5G teknolojisi, daha hızlı internet, işletmeler için daha hızlı mobil bağlantı, sanal gerçeklik ve canlı yayın gibi fütüristik dijital deneyimler edinmemizi sağlayacak. Sınırsız potansiyele sahip bu teknoloji, belki de insanların cihazları kullanma alışkanlığını da değiştirecek. Soru da bu noktada doğuyor zaten, bugün 5G kullanıyor olsaydık hayatımız nasıl olurdu?

Bu konu hakkında uzun süredir düşünüyoruz ama uzmanların görüşleri de önemli. Geçtiğimiz günlerde YEC'ten bir grup girişimciye şu soruyu yöneltiyorlar; "Gelecek beş yılda tüketicilerin ve işletmelerin interneti kullanma biçimini değiştiren 5g teknolojisini nasıl görüyorsunuz?" Cevaplar hem bizim sorumuz hem de gelecek açısından çok önemli. Bu blogda sizler için işte bu değişiklikleri paylaşacağım.

1- Daha hızlı internet, daha çok gerçek zamanlı bağlantı

5G Teknolojisi

Joe Apfelbaum'a göre, daha hızlı internet tüketicilerin canlı yayın kullanmalarına ve markalarla gerçek zamanlı etkileşime girmelerine imkan tanıyor. 5G ile hareket halindeyken bile sanal gerçekliği kullanma durumumuz olacak. Canlı yayınlar 4G teknolojisinde hala yeterli değil, bu sorun ancak 5G çıktığı zaman çözülebilir.

2- Mobil'in hakimiyeti artacak

John Ramptom'a göre, 6 yaşın üzerindeki insanların yüzde 90'ı akıllı telefonlara sahip olacak. İşte bu, mobil hakimiyetin giderek artacağını gösteriyor. Bizim yaptığımız ölçümlerde de mobil kullanım oranının yüzde 40'lara dayandığı düşünüldüğünde, gümbür gümbür geliyor diyebiliriz.

3- İnternet bağlantısı tamamen kablosuz hale gelecek

Nicole Munoz'da işletmeler dahil her yere kablosuz internetin geleceğini düşünüyor. İşyerlerinde, okullarda veya bilimum mekanda kablolar yerine 5G teknolojisini görebiliriz. Zira 5G teknolojisi bizlere daha büyük bant genişliği, daha fazla mobilite ve daha hızlı internet sunacak. Dolayısıyla bu teknoloji gerçek anlamda kablosuz bağlantıyı her kapıya getiriyor.

4- Daha hızlı sorun giderme

5G Teknolojisi 1

Önümüzdeki yıllarda sadece iletişim teknolojileri değil, makine teknolojileri de değişecek. Fakat 5G ile birlikte tüketiciler herhangi bir sorunu daha hızlı üretici firmalara aktarabilecekler. Akıllı teknolojilerin yayılması ile şoförsüz araçların, akıllı evlerin ve sayaçların erişilebilirliğine tanık olacağız. Örneğin bir çamaşır makineniz bozuldu diyelim, tüketici bulut teknolojisi aracılığıyla makineden veriyi üretici firmaya kolaylıkla yollayabilecek. Böylelikle hatalar daha profesyonel bir şekilde düzeltilecek ve her şey daha ucuza mal olacak. Hem enerjiden tasarruf edeceğiz, hem de makineler daha sezgisel olacak.

5- Yeni gerçekler hayatımıza girecek

Sanal gerçeklik gibi teknolojilerin şuanda çok pahalı olmasının sebeplerini az çok biliyoruz. İşte 5G geldiği zaman artırılmış gerçeklik diğer teknolojilere nazaran bir adım daha öne çıkacak. Daha da önemlisi pazarlama sektörünün dinamiklerini tümüyle değiştirecek. Günümüzde şuanda "jargon" olarak kullanılan bazı kelimelerin gerçekliğine şahit olacağız. Dağın başında hareket halindeyken ürün fiyatlarını inceleyip, mağazadan alışveriş yapma imkanımız doğarsa şaşırmayın.

6- Güçlendirilmiş donanımlar

Bu başlığın konumuzla alakası şu; artırılmış gerçeklik çok fazla işlem gücüne ihtiyaç duyuyor. Yakın gelecekte kullandığımız cihazlarda var olan pil ve işlem kısıtlamaları işimize yaramayacak. Dolayısıyla daha güçlü donanımlara ihtiyaçlar var. Bugün bir bulut teknolojisinden söz edebiliyoruz ama mevcut bant genişliği ile gerçek zamanlı işlem yapmak istediğimizde bazı kısıtlamarla karşılaşıyoruz. 5G ile işte bu sorunların hepsi tamamen değişebilir.

7- Bazı endüstriler tamamen mobil olacak

5G Teknolojisi 2

5G, internet hızlarını ve üstü yenilikleri beraberinde getirdiği için, bazı endüstrilerin tek bir alana yönelmesi kaçınılmaz gibi görünüyor. İnsanların daha fazla mobili tercih etmesi, başta e-ticaret sektörü olmak üzere, alakalı diğer şirketleri de mobile yönlendirecektir. Bir bakıma mobil hızı geliştikçe, mobile seyahatte artacak.

8- Kaliteli operatör kazanacak!

5G teknolojisi geldiğinde yarım yamalak hizmet verme devrinin de sona ermesi bekleniyor. Türk Telekom sana söylüyorum, Turkcell, Vodafone (ya da diğerleri) sen anla. Gelin size bir örnek vereyim. Bugün Güney Kore kişi başına düşen internet kullanımında dünya lideri olarak bulunuyor. Bunun sebebi dünya çapında en hızlı interneti onların sunması. Daha hızlı ağ erişiminin maddi etkisi, daha fazla insanın çevirimiçi olmasıdır. Bak Google'a, her yıl milyarca dolar harcıyorlar. Neden? Arama sonuçlarını insanlara daha hızlı gösterebilmek için. Dolayısıyla en kaliteli hizmeti kim sunarsa o kazanıyor!

9- Henüz kullanılmayan uygulamalar ortaya çıkacak

Nemoy Rau'ya göre, daha hızlı ve güvenilir 5G teknolojisi ile canlı video akışı ve sanal gerçeklik ön planda olacak. Dolayısıyla teknik donanımın yanında henüz ihtiyaç duyulmayan yeni uygulamaların da kapısı aralanacak. Bu durumun en çok tıp alanında görülmesi bekleniyor.

10- İşletmeler bağlantı hızını artırırken, maliyetleri de düşürecek

5G Teknolojisi 3

5G teknolojisini benimseyen şirketler, hayatlarına sadece hızı dahil etmeyecekler, işletme maliyetlerini de düşürecekler. Uzaktan çalışan ve sık seyahat eden çalışanlar arasındaki bağlantı artacağından, 5G şimdiki teknolojiden 40 kat daha hızlı olacağından iş yapma biçimi değişecek diyebiliriz. Internet of Things'in yükselişinden daha önce bahsetmiş miydik?

11- Kesintisiz bulut ve cihaz etkileşimi

Şuanda kullandığımız mobil teknolojiyle, cihaz içi depolama ve bulut depolama arasında net bir ayrım var. 5G, daha fazla bant genişliği getireceğinden bu ayrımı yok edecek gibi görünüyor. Mobil cihazlardaki her uygulama, sınırsız depolama ve işlem gücüyle gerçek zamanlı erişime sahip olacak. Bu da kullandığımız cihazlar arasındaki etkileşimi artıracak ve bulut teknolojinin daha çabuk gelişmesinin önünü açacak.

12- Video içerik ön plana çıkacak

Yüksek hızda internet, daha çok video içerik demektir. 5G teknolojisi ile birlikte video içerikler daha yaygın hale gelecek. Şuanda pek çok şirket, mobil ağlarda sayfaların açılış sürelerine odaklanıyorlar. Bu durum ortadan kalkacak ve video içeriğin kullanım alanı genişleyecek. Diğer yandan 3D içeriğin varlığı da bir o kadar artacak.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#11
Cep telefonlarını sadece çağrılar ve metinler için kullandığımız zaman çoktan geçti! Akıllı telefonlarımız, aile, arkadaşlar ve iş ile bağlantılı kalma, sosyal medyayla etkileşim kurma, web-sörf yapma konularında tek çözümdür; Temelde hayatın her şeyi.
Fakat bizim süper kahramanımız; Akıllı telefon her zamankinden çok can sıkıcı zayıf sinyal gücü şeklinde kendi dezavantajına sahiptir. Bütün gücün elinizin avucunda olması, ancak faydası yok, daha sinir bozucu bir şey olamaz! Böylece, telefonunuz için mümkün olan en güçlü sinyalleri aldığınızdan emin olmanız için bir takım önlemleri derledik.
Blokajları En Düşük Düzeye Çıkarın

Servis sağlayıcınızın sinyal kulesi ve cep telefonunuzun engelsiz olması gerekir. Dolayısıyla, binalardan duvarlara veya tepelere kadar olan herhangi bir şey engellenebilir ve sinyal gücü düşük olur. Tek yapmanız gereken, bir pencere, kapı veya binanın üst katlarında olduğu gibi açık bir alan bulmak. Tüm bu girişimler birkaç adım bile hareket ettirildiğinde ağ alımını artıracaktır.
Cep Telefonunun Antenini Kaplamayın

Cep telefonları günümüzde yerleşik antenleri var. Dolayısıyla, ahizeyi elinizle veya kalın bir mobil muhafazayla örtmek, sinyal gücünüzü düşürür. Telefonunuzu dik konumda tutmanızı veya yatay bir konumda tutmanızı öneririz; Anteni engelsiz bıraktığınızdan emin olun. (Bazı kılıfların sinyal seviyesini düşürdüğü gözlenmiştir).
En yakın sinyal kulenizi tanımlayın

Kendinizi servis sağlayıcınızın en yakın kulesinde bulursanız müthiş yardımcı olur. Kullanabileceğiniz bir çok uygulama kullanarak bunu yapabilirsiniz. Sinyal kulesi yakınında olması size güçlü bir sinyal verecektir.
Cep Telefonunuzu Şarj Ettirin

Güçlü bir ağ bağlantısı elde etmek için sürekli bir güç kaynağı gerekir. Düşük pil, kaçınılmaz olarak zayıf bir alıma neden olur. Mevcut akıllı telefonlar, arka planda sürekli olarak birkaç özellik ve uygulama çalıştırmak üzere tasarlandığından, güç tükenmesine neden olur.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#12
LTE uzun süredir teknoloji dünyasında bulunmakta ve teknolojiye sahip cihazlar artık hiç olmadığı kadar yaygın. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), yeni nesil 5G teknolojisinin özelliklerini ayrıntılarıyla açıklayan bir taslak rapor yayınladı.
Yeni teknoloji, çok ilginç özelliklere sahip. 5G hücresi, tek bir mobil baz istasyonuyla en az 20Gbps’lik bir indirme bağlantısını ve 10Gbps’lik bir yükleme bağlantısı gerçekleştirebilecek. Bu, sabit bir kablosuz genişbantına sahip olsa da, tek bir kullanıcının teorik hızları olduğuna dikkati çekmekte ve gerçekte, bir hücredeki tüm kullanıcılar bu 20Gbps’lik hızın sadece bir kısmını kullanabilecek. Teknoloji ayrıca kilometrekare başına en az bir milyon kullanıcıya destek verebilecek.
ITU’nun raporunda, 5G spesifikasyonunda, kullanıcı mobil olduğu zaman yüksek kaliteli bağlantı sağlamak için, seyahat hızlarını 500 km/sn’ye kadar destekleyebilen baz istasyonları gerekmekte.
Kullanıcıların ideal koşullar altında karşılaştığı maksimum gecikme 4 ms’den fazla değil ve bu da LTE’nin 20 ms gecikmesinden oldukça düşük. Bu arada, ultra-güvenilir düşük gecikmeli iletişimler (URLLC) sadece 1ms gecikmeli olacak.
Raporda ayrıca, 5G arabirimlerinin, yük altında olduğunda enerji konusunda verimli olduğu ve boşta iken daha az güç tükettiği söyleniyor.
Birçok şirket 5G teknolojisini ticarileştirmek için adımlar atmaya başlamış durumda. Samsung geçtiğimiz günlerde 5G RF Integrated Circuit (RFIC) ürününü duyurdu. Intel, Atom çip setlerini gelecekteki cihazların 5G uyumlu hale gelebilmesi için geliştirdi.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#13
Barcelona'da düzenlenen Mobile World Congress 2017'de 5G mimarisinin ilk prototipleri tanıtıldı. 5G, eleştirilere rağmen gerçekten çığır açacak niteliklere sahip.
Mobile World Congress 2017'de tanıtılan 5G mimarisi henüz piyasaya sürülmeden bir teknoloji kültü gibi hissettirdi. Nereye baksak bilişim otoriteleri 5G'nin müthiş kapasitesi hakkında öngörülerde bulunuyor. Peki gerçek ne? İddialar ve gerçeklik buluşuyor mu?

5G Daha Hızlı ve Güvenli Olacak
Bazıları bu ifadenin gerçeği yansıtmadığını düşünüyor ancak 5G, gerçekten de hız ve güvenlik alanlarında çığır açacak. Henüz tüm teknik değerler yansıtılmamasına rağmen sızan bilgiler ilgi çekici. Saniyede 10/GBit'e varan indirme hızı standartları belirliyor. Ne de olsa 5G, teoride 4G'den 1000 kat daha hızlı. Üstelik tepki süresi bir milisaniyenin altına düşürülmüş. Bu özellikler yalnızca telefonunuzda saniyeler içinde bir film indirmenize olanak tanımıyor, aynı zamanda uzaktan kumandalı cerrahi robotlardan canlı yayın VR teknolojisine kadar pek çok ögeye fırsat sağlıyor.Forrester'ın telekomünikasyon analisti Dan Bieler, The Verge'e “inanılmaz bir performans artışı” olduğunu söylüyor.

5G teknolojisi için büyükler sıraya girdi: Samsung, AT&T, Ericsson, Verizon, Nokia, Sprint ve Qualcomm gibi markalardan her biri, yeni ürünlerinde 5G teknolojisinden faydalanacaklarını duyurdu.

Örneğin Samsung'un 5G “home router” mimarisinden bahsedelim. Konuyla ilgilenmeyen kişiler için söz konusu teknoloji, evinize 5G veri sağlayan bir teknoloji gibi gelebilir. Gerçekte bu donanım, ABD'de Samsung'un yaklaşmakta olan 5G denemelerinde kullanılacak "ön ticari" bir ürün konumunda. İngiltere'de benzer bir yapıya tam destek veriyor.

Ciddi Ciddi Yanılan Şirketler Var!
Samsung kimseyi aldatmasa da, MWC'de boy gösteren bazı firmalar gerçekten yanılıyor. Örneğin ZTE, organizasyonda "10 gigabit'e kadar hücresel hızları kontrol edebilecek" bir cihaz ürettiğini iddia etti. Lakin ZTE'nin gerçekte sahip oldukları şey, bir hız testi uygulamasına bağlanan ve bant genişliğini artırmak için 4G sinyali ile geleneksel yapıları bir araya getiren melez bir yapı. Karşımızdaki şey 5G değil, 4G'nin geliştirilmiş bir sürümü.

Pek çok otorite, 5G takviminin abartılı bir gösterge olduğuna inanıyor. Bu kişilere göre mimarinin yaygınlaşması için önümüzde en az 10 yıl var. Forrester analisti Thomas Husson, "2003/2004 yılında başlatılan 4G projesi ancak geçen yıl 1 milyar kullanıcıya ulaştı. 5G için sabırlı olmamız gerekiyor. Zannımca 7-8 yıl içinde çok sayıda kullanıcı 5G ile buluşacak. Tam yaygınlık için 10 yılı beklememiz şart. En az 1 milyar kullanıcı, 2025 yılına kadar 5G ile keyifli zamanlar yaşayacak." ifadelerini kullandı.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#14
Türkiye’deki internet kullanıcılarının uzun zamandır yüksek sesle yakındığı tek bir konu var: Adil Kullanım Kotası.

Change.org’da defalarca kez kaldırılması için kampanyalar düzenlenen, girişimler yapılan bu sınırlandırma, bildiğiniz gibi BTK’nın çalışmaları sayesinde kademeli olarak kaldırılacak. 2018 sonu itibarıyla da tam olarak Adil Kullanımİlk olarak alınan kararları hatırlayalım. 1 Mayıs 2017 itibarıyla gece 02:00 – sabah 08:00 arası AKK uygulaması geçerli olmayacak. Ayrıca bugüne kadar 100 Mbit interneti olan da, 16 Mbit internet olan da kotası dolunca 3 Mbit ile sınırlandırılıyordu. Artık bu, sahip olunan hıza oranla daha adil bir şekilde sınırlandırılacak. 2018 sonuna geldiğimizde ise AKN uygulaması tamamen kaldırılacak.
AKK’siz hayat neden önemli?

10 yıl önce hayatı yaşayış biçimimizle, şimdiki arasında dağlar kadar fark var. 10 yıl önce müziği Spotify veya Apple Music’ten dinlemiyorduk, netflix yoktu, YouTube yoktu, bir oyuna 40 GB güncelleme gelmiyordu, basılı yayınlar hâlâ kral, ShiftDelete.Net ise yeni kurulmuştu.
Günümüzde yüksek hızlı ve sınırlandırılmamış bir internet aslında hayat kalitemizi de doğrudan etkiliyor. Hepimiz Spotify’da “en yüksek kalite”yi seçmek istiyor, ancak kotamızı da düşünmeden edemiyoruz. YouTube’da videoları 480p izlemeye o kadar alıştık ki, 1080p’ye alınca sanki gözümüz bozukmuş da gözlük takınca düzelmiş gibi hissediyoruz. Kaldı ki YouTube’da kalite ayarı sadece görüntüyü değil, sesi de etkiliyor.

Bir zamanlar 40 GB boyutlu oyun dahi yokken, şimdi oyunlara 40 GB’a varan güncellemeler gelebiliyor. Bu güncelleme mevzuusunda tabii bir de akıllı telefon uygulamalarını ve işletim sistemi güncellemelerini de unutmamak lazım. Telefonumuzda kullandığımız uygulamalar neredeyse her gün güncelleme alır oldu, yeni işletim sistemi sürümlerinin boyutları da yabana atılacak cinsten değil.
Unutmadan “yeni sosyal medya” da internetimizle doğrudan ilişkili. Snapchat ve Instagram’da hepimiz Hikaye paylaşıyor ve paylaşılanları izliyoruz. Günde belki de bu yüzden artık onlarca “video” formatında sosyal medya içeriği tüketiyoruz. Hani kendi kendimize soruyoruz ya, “Ben 1 sene önce 2 GB mobil internet ile yetinebiliyordum, şimdi niye 6 GB yetmiyor” diye. İşte bunda yeni sosyal medyanın payı büyük.
Güzel günler göreceğiz çocuklar

Sonuç olarak tüm bu saydığımız ve saymayı unuttuğumuz nedenler dolayısıyla, AKK uygulamasının kalkması internet ve Teknoloji kullanımımızı daha iyi bir seviyeye getirecek. Tabii ki sınırlandırmalar kadar hızlı bir internet de çok önemli. Ancak özellikle büyük şehirlerde son yıllarda yapılan internet atılımlarının ve gelinen noktanın hiç fena olmadığını söyleyebiliriz.

Umuyoruz ki yurt genelinde yüksek hızlı internet ihtiyacı eşit şekilde karşılanabilir ve bu sayede aslında hepimiz bilgiye daha kolay ve daha kaliteli bir şekilde ulaşabiliriz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#15
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 2016 yılının son çeyreği ile ilgili detayların yer aldığı, Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri isimli rapor yayınlandı.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, kamuoyu ile paylaştığı raporun ardından yaptığı açıklamada yerli yazılım ve donanıma yapılacak olan yatırımlar hakkında bilgi verdi.
Bakan Arslan'ın açıklamasında değindiği bir diğer nokta ise, 4.5 G'nin sunduğu hız artışı ile internet kullanımında yaşanan yükseliş oldu.
İnternet kullanımı hızla artmaya devam ediyor!

4,5 G ile internet kullanımında ciddi bir artış sağlandığını belirten Arslan, 2015 yılında 1.3 GB olan kişi başına aylık mobil internet kullanımının geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 2.2 GB'a kadar yükseldiğini vurguluyor
Genel ortalamaya bakıldığında ise, 4.5 G hizmetinden faydalanan aboneler aylık yaklaşık olarak 5.4 GB internet kullanıyorlar.

Haberleşme sektöründe yer alan işletmecilerin 2016 yılında toplam 45,4 milyar lira gelir elde ettiğini belirten Arslan, geçtiğimiz yıl özel sektör tarafından Türkiye'nin haberleşme altyapısına 7,4 milyar liralık yatırım yapıldığının altını çiziyor.
Bu yatırımları yeterli görmediklerini belirten Ulaştırma Bakanı, yerli yazılım ve donanım konusunda yeni çalışmalara imza attıklarını ve bu sayede yatırımların çok daha fazla artacağını belirtiyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#16
Dördüncü nesil telekomünikasyon hizmeti 4.5G, 1 Nisan 2016 tarihinde yani bundan tam bir yıl önce ülkemizde kullanıma sunuldu.
Geçtiğimiz yıl bugün saatler 00:00’ı gösterdiğinde başlattığımız Facebook canlı yayını ile Türkiye genelinde 4.5G ile ulaşılan internet hızlarını hep birlikte gözlemledik.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, birinci yılını dolduran 4.5G'nin son durumu hakkında detaylı bilgileri kamuoyu ile paylaştı.
51,7 milyon abone 4.5G kullanıyor!

Makineler arası iletişim için kullanılan bağlantılarıda dahil ettiğimizde Türkiye'de 75 milyon 61 bin mobil abonenin bulunduğunu belirten Bakan Arslan, her üç aboneden ikisinin yani yaklaşık 51,7 milyon abonenin 4.5G'yi kullandığını ifade ediyor.

Aktif 4.5G kullanıcılarının, yani SIM kartı ve akıllı telefonu 4.5G ile uyumlu abonelerin sayısı ise 2016 sonunda 19,2 milyon seviyesine ulaştı.
4.5 G ile birlikte veri tüketimininde ciddi bir artış gösterdiğini ifade eden Bakan Arslan, 2016 yılının ilk aylarında 2 GB olan ortalama veri kullanımının, son çeyrekte 5.4 GB seviyesine yükseldiğini belirtiyor.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ise, yaptığı açıklamada ülkemizde mobil internet hızını 12 kat artıran 4.5G'ye toplamda 1 milyar 516 milyon 454 bin lira yatırım yapıldığını belirtti.