Neler yeni

[Güncel] Sanal VR Oyunları

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#1

Daha önce de belirttiğimiz gibi sanal gerçeklik gözlüğünüzün düzgün çalışması için telefonunuzda Gyro Sensör bulunması gerekiyor. Bu sensör ile gözlüğün hangi konuma doğru baktığını telefon tespit edebiliyor ve buda size Sanal gerçeklik deneyimini tam olarak yaşatmış oluyor.


Düzgün çalışmayan gözlükler kullanıcılar tarafından işe yaramaz olarak nitelendiriliyor. Oysa gözlüğü satın alırken “Her telefon ile uyumludur” ibaresinin olması gözlüğün düzgün çalışacağı anlamına gelmiyor. Burada bahsedilen uyumluluk aslında her telefon boyutu ile uyumlu olduğudur. Bilindiği gibi telefon boyutları 4.7 inç ten 6 inç e kadar üretilmektedir. Sanal gerçeklik gözlüğünü seçerken uyumluluk dikkate alındığında içindeki Gyro sensörün olup olmamasına bakmanız gerekiyor.
Eğer samsung marka bir telefona sahipseniz *#0*# tuşlayarak telefondaki sensörleri görebilirsiniz.

Sanal gerçeklik uyumlu gözlüklerin tam listesi

Samsung Galaxy S7
Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Galaxy Note 5
Samsung Galaxy S6
Samsung Galaxy S6 Edge
Samsung Galaxy S6 Edge+
Samsung /Google Nexus S – TESTED
Samsung i897 Captivate
Samsung Galaxy S
Samsung I9100 Galaxy S II Review
LG optimus 2x
LG Optimus 3D P920
LG Optimus Black P970
LG Optimus Dual
SonyEricsson Xperia arc
SonyEricsson Xperia neo
SonyEricsson Xperia play
HTC Desire
HTC Incredible S
HTC Thunderbolt
Bu listede telefonunuz yoksa üzülmeyin. Yinede telefonunuz Gyro sensör içeriyor olabilir. Bunun için;
http://www.gsmarena.com/
adresine girip Sensors bölümünden Gyro yu işaretleyin ve telefonunuzun uyumlu olup olmadığını kontrol edin


Son dönemde en çok konuşulan konulardan birisi sanal gerçeklik. Piyasaya baktığımızda Samsung, HTC ve Sony gibi birçok şirketin sanal gerçeklik ile ürünler çıkardığını görüyoruz. Google Play ve diğer sanal gerçeklik cihazları sunan şirketlerin sahip oldukları uygulama mağazalarında sanal gerçekliğe yönelik uygulamaların sayısı artıyor. Basit bir karton gözlükten gelişmiş bir yapıya sahip gözlüklere kadar sanal gerçeklik uygulamalarından yararlanmak mümkün.
Sanal gerçeklik uygulamaları sadece oyunlar, etrafı gezmek ya da filmler için değil aynı zamanda eğitim alanında da kullanılabiliyor. Ayrıca birçok şirket de sanal gerçekliği ürün ve hizmetlerini kullanmak için de kullanabiliyor. Çeşitli otomobil üreticileri, oteller ve diğer sektörlerdeki şirketler bu yönde uygulamalar geliştirmeye ve videolar yayınlamaya devam ediyor. Yakın bir gelecekte birçok şirket, hatta online alışveriş siteleri dahi ürünlerini deneyimletmek için sanal gerçeklik uygulamalarını kullanacak. Sanal gerçeklik gözlüklerinin ve uygulamalarının iyice yaygınlaşması ile birlikte bunu çok daha fazla hissedebileceğiz.
Bu haftaki yazımızda sanal gerçeklik için en çok ilgi çeken, sanal gerçekliğin bugün ve gelecekte ne derece önemli olacağını gösteren birkaç uygulamayı ve oyunu sizlere tanıtmak istiyoruz.

Hidden Temple
Bu oyun sayesinde sanal gerçeklik gözlüğünüzü kullanarak eski zamanlardan kalmış bir tapınak içerisinde hazine avına çıkıyorsunuz. Oynaması oldukça kolay olan oyunun 3D grafikleri ve 3D sesleri de oldukça iyi. Eğer sırf nasıl bir oyunmuş diye bakmak istiyorsanız VR gözlüksüz de oynayabilirsiniz. Oyunu 2 TL karşılığında indirebiliyorsunuz.
Oyunun sınırlı ücretsiz sürümü de bulunuyor.
https://play.google.com/store/apps/d...entemple&hl=enFlcker VR

Sanal gerçeklik uygulamaları arasında fotoğraf konusunda en başarılı uygulamalardan birisi Flicker VR. Sanal gerçeklik gözlüklerini kullanarak dünyanın birçok farklı yerini, müzeleri, binaları ve içlerini, doğa ve diğer konulardaki fotoğrafları gerçekçi bir şekilde görebiliyorsunuz. Bu fotoğraflara bakmak ve keşfetmek için https://www.flickr.com/vr adresini ziyaret edebilirsiniz.VRSE

Eğer sanal gerçeklik gözlüklerinizi yüksek kaliteli videolarla kullanmak ve deneyimlemek istiyorsanız VRSE’yi kesinlikle denemeniz gerekiyor. Çok yüksek kaliteli videoları izleyebileceğiniz uygulamada çeşitli belgeseller ve video klipler bulunuyor. Google Cardboard veya Samsung GearVR ile kullanabiliyorsunuz.
http://www.vrse.com/Orbulus

Orbulus, San Francisco’dan Paris’e kadar birçok yeri 360 derece keşfetmenizi sağlayan bir uygulama. Hatta Mars’a dahi göz atabiliyor ya da bir çamaşır makinesinin içinde gezerek nasıl çalıştığını görebiliyorsunuz. Google Cardboard ya da Samsung GearVR ile kullanılabiliyor.
https://play.google.com/store/apps/d....Orbulus&hl=enRollercoaster

Eğer gerçek hayatta Rollercoaster’a binmeye korkuyorsanız ya da çekiniyorsanız bu simülatörü deneyebilir ve her ne kadar gerçek olmasa da en azından nasıl bir şey olduğunu görebilirsiniz.
https://play.google.com/store/apps/d...rcoaster&hl=enRandom42

Bu uygulama ile insan vücudunun içinde 3 boyutlu olarak dolaşabiliyorsunuz. Oldukça gerçekçi üç boyutlu görüntülere sahip uygulamada damarların içinde akyuvarlar ve alyuvarların arasında dolaşabiliyor, yanınızdan geçen bir bakteriyi görebiliyorsunuz.
https://play.google.com/store/apps/d...ndom42VR&hl=enArizona Sunshine

Son dönemde zombilerin yer aldığı diziler ve oyunlar oldukça popüler. Bu kadar oyun ve dizinin arasında zombilerin olduğu bir VR oyunu olmaz mı. Vertigo Games’in HTC Vive için geliştirdiği bu oyun zombilerin üç boyutlu dünyasına girmenizi sağlıyor. Oyun sayesinde üç boyutlu ve gerçekçi bir ortamda yaşayan ölüleri ortadan kaldırmaya çalışıyorsunuz. Oyunun videolarına ve görsellerine http://store.steampowered.com/app/342180/ adresinden göz atabilirsiniz.The Mercedes VR

Sanal gerçeklik birçok şirketin hedefindeki uygulamalar arasında yer alıyor. Bu şirketlerden birisi de Mercedes, Mercedes için özel olarak geliştirilen bu uygulamada, otomobilin içinde gezebiliyor, ön panelini yakından inceleyebiliyor, otomobilin içinde 360 derecelik bir kullanım deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Google Cardboard ve diğer sanal gerçeklik gözlükleriyle uygulama kullanılabiliyor.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Visualise.MercedesDK2&hl=tr


Google'ın bir çoğu henüz son kullanıcıya ulaşmayan sanal gerçekliksetlerine rakip olarak geliştirdiği uygun fiyatlı sanal gerçeklik gözlüğü Google Cardboard, uygun fiyata başarılı bir sanal gerçeklik deneyimi elde etmenizi sağlıyor.
Akıllı telefonunuza yükleyebileceğiniz uygulamalar ile kullanabileceğiniz Google Cardboard için Google Play Store'da onlarca iyi kötü uygulama yer alıyor.
Biz de Google Cardboard kullanıcılarını düşünerek, bu haberimizde en iyi Google Cardboard sanal gerçeklik uygulamalarına yer veriyoruz. İşte Google Cardboard için en iyi sanal gerçeklik uygulamaları.

Proton Pulse

3 boyutlu ortamda yılların tuğla kırma oyunu Brick Breakingoynayabileceğiniz Proton Pulse oyunu, sanal gerçeklik gözlüğü Google Cardboard ile oynayabileceğiniz en iyi oyunlardan biri. Android 4.1 ve üzeri sürümler ile çalışan akıllı telefonları destekleyen Proton Pulse, deneyenlerin %86 kadarı tarafından beğenilmiş.

:: Proton Pulse sanal gerçeklik uygulamasını indir.


Dive City Rollercoaster

Google Cardboard sayesinde hızlı trenlere evinizde oturarak binebileceğiniz Dive City Rollercoaster uygulaması, grafik tarafında çok güçlü olmasa da, başarılı görünüyor. Android 2.3 ve üzeri sürümleri destekleyen Dive City Rollercoaster, gelişimini sürdürüyor.

:: Dive City Rollercoaster sanal gerçeklik uygulamasını indir.


--------------------

Sanal Gerçeklik dünyası 2017’de iyice popülerleşecekken sizler için şimdiden piyasaya çıkmış ya da çıkacak olan en iyi sanal gerçeklik oyunlarını listeliyoruz.

1- Driveclub VR (PlayStation VR)


2- Until Dawn: Rush of Blood (PlayStation VR)


3- Batman Arkham VR (PlayStation VR)
4- EVE: Valkyrie (PlayStation VR / HTC Vive / Oculus Rift)


5- Gran Turismo Sport (PlayStation VR)


6- Serious Sam VR: The Last Hope (HTC Vive / Oculus Rift)


7- Minecraft VR (Oculus Rift)


8- Star Wars: Trials on Tatooine (HTC Vive / Oculus Rift)


9- Elite: Dangerous (HTC Vive / Oculus Rift / OSVR)


10- Resident Evil 7 (PlayStation VR)


11- Farpoint (PlayStation VR)


12- Fallout 4 VR (HTC Vive)


13- Paranormal Activity (PlayStation VR / HTC Vive / Oculus Rift)


14- ARK: Survival Evolved (Oculus Rift)


15- DotA 2 (HTC Vive)


16- Keep Talking and Nobody Explode (PlayStation VR / HTC Vive / Oculus Rift / OSVR / Gear VR)


17- Subnautica (HTC Vive / Oculus Rift / OSVR)


18- Rise of the Tomb Raider (PlayStation VR)


19- Robinson: The Journey (PlayStation VR)


20- The Climb (Oculus Rift)

--------------------

Sony’nin 400 dolarlık fiyat etiketiyle dikkat çeken PlayStation VR, yoğun ilgi nedeniyle stoklarını tüketmişti. Ön siparişlerinde patlama yaşananPlayStation VR ile oynanabilecek oyunlar da belirlndi.

IGN’in yayınladığı listeye göre PlayStation VR ile 80’den fazla oyun oynanabilir olacak. EVE: Valkyrie, Project Cars ve Ark: Survival Evolved gibi ünlü oyunlarında yer alması PlayStation VR sahiplerini oyun arama derdinden kurtaracak gibi gözüküyor.
PlayStation VR Oyunları:
100ft Robot Golf

Ace Combat 7

Adrift

Albino Lullaby

Allison Road

Apollo 11 VR Experience

Aquarion Evol

Ark: Survival Evolved

Atom Universe

Bad Bird

Battlezone

Chernobyl VR Project

Classroom Aquatic

Crystal Rift

Cult County

Cyber Danganronpa

Dead or Alive Xtreme 3

Dead Secret

Distance

Dreams

Eagle Flight

Earthlight

Eclipse

EVE: Valkyrie

Fated

Final Fantasy 14 (demo)

Futuridium VR

The Gallery: Six Elements

GNOG

Godling

Golem

Gran Turismo Sport

Harmonix Music VR

Headmaster

Hyper Void

Job Simulator

Joysound VR

Jurassic Encounter

Kitchen

Loading Human

Megaton Rainfall

Mind: Path to Thalamus

Mortal Blitz VR

Omega Agent

Paranormal Activity VR

Pollen

Project Cars

Psychonauts in the Rhombus of Ruin

QUBE

Rez Infinite

RIGS

Robinson: The Journey

Rush of Blood

Snow

Star Wars Battlefront VR Experience

Summer Lesson

SuperHyperCube

Tekken 7

The Assembly

The Deep

The Getaway: London Heist

The Hum: Abductions

The Mars 2030 Experience

The Modern Zombie Taxi Co.

The Occasional Encounter

The Playroom

Thumper

Thunderbird

Trackmania Turbo

Unearthing Mars

Until Dawn: Rush of Blood

Vector 36

VEV: Viva Ex Vivo

Visage

VizionEck

War Thunder

Wayward Sky

White Day

World of Diving

World War Toons

Xing: The Land Beyond

--------------------

Son zamanların en çok konuşulan teknolojisi hiç şüphesiz sanal gerçeklik gözlükleri. Birçok ünlü mobil teknoloji üreticisi dev şirket bu sektöre milyon dolarlık bütçeler ayırdı ve meyvelerini yemeye başladı. Sanal gerçekliğin önümüzdeki yıllarda (Virtual Reality – VR) 80 milyar $’lık bir pazar olacağı tahmin ediliyor.

Acaba bu teknoloji ölmeye mahkum mu, yoksa giderek gelişecek mi? Bizim görüşümüz giderek gelişeceği ve her eve gireceği yönündedir.


Donanım olarak, Oculus Rift, HTC Vive ve Samsung Gear VRgözlükler şimdilik piyasadaki ilk örnekler olsa da Apple bir VR gözlük geliştirip bunu tüm iPhone ve iPad’lere uyumlu yapıp mobil uygulama alanında da başı çekerse, o zaman App Store’da oyundan, eğitime birçok alanda VR uygulamalar karşımıza çıkmaya başlar.

VR; eğlenceden, haberciliğe, eğitimden, pazarlamaya, birçok konunun hikaye anlatıcılığını kökünden değiştirecek. Şimdi o başlıklara bir bakalım;

Oyun ve Eğlence:VR teknolojisi oyun dünyasının temelini sarsıcı bir şekilde değiştirecek. Sony de Ekim 2016’daPlayStation için PS VR adıyla bir sanal gerçeklik gözlüğü ve beraberinde 50’den fazla oyunu piyasaya sürecek. O anda elbette oyun tutkunlarının gözleri, FIFA’nın PES’in ya da bir The Last Of Us gibi oyunların VR versiyonlarını arayacak.

Eğlence noktasında ise insanlar VR gözlüklerle kuşların uçuşunu, maymunların daldan dala zıplayışını ya da tarihe dönecek olursak dinazorların yürüyüşünü onun gözleriyle ve hareketleriyle sanki o bedendeymiş gibi deneyimleyebilecek.

Habercilik

Bir yerdeki toplumsal olay ya da eylem belli ölçülerde modellenerek VR gözlük ile tüm insanlığın oralarda gezmesi sağlanabilecek.

SinemaVR teknolojisi, izleyiciyi ana karakter haline getirdiği için sinema endüstrisinde hikaye anlatımı da derinden etkilenecek. Yalnız burada şu sorun olabilir; senaristler ve yönetmenler bu teknoloji ile her ne kadar muazzam bir görsel şölen yaşatmak ve kişiyi bu şölenin içine çekmek istese de önemli olan hikayedir. İzleyici bu görsellik içinde ana karakter gibi gezinirken hikayeyi kaçırırsa sonuç olarak, o iş film olmaz, başka bir şey olur.

Sağlık


Sanal gerçeklik, sağlıkta büyük bir alanda kullanılmaya başlamış ve gelecekte de hızla daha da büyük alanlara girmesi düşünülen bir teknolojidir. Sanal Gerçekliğin günümüzde kullanıldığı alanlar;
► Görselleştirme (sanal endoskopi, kolonoskopi)
► Bilgisayar destekli cerrahi (eğitim, planlama, prova ve uygulama)
► Radyoterapi
► Diş Hekimliği
► Rehabilitasyon
► Teletıp/Teleradyoloji
► Psikiyatri (fobi ve anksiyete tedavileri)
► Eğitim (öğretim, eğitim, beceri seviyesinin belirlenmesi)

Psikoloji


Örümcekler, kertenkeleler, timsahlar ya da karanlık ortamlar… Korkuları olan insanların, bu korkularından kurtulabilmeleri için psikologlar VR gözlüklerden faydalanabilecek.

Seyahatİstanbul’dayken, örneğin New York’ta satın almak istenilen bir ev VR teknolojisi ile sanki o evdeymişsiniz gibi gezilip görülebilecek. Dolayısıyla, uzaktan karar verme davranışları gelişecek. Günün birinde bir şirket ki bu Google olabilir, tüm dünyayı modelleyip VR gözlüklere sıkıştırırsa ve insanlık da VR gözlük üzerinden tüm dünyayı oturduğu yerden keşfedebilirse, başta engelliler olmak üzere tüm insanlık için harikulade olur. Bir gün Kanada’da, bir gün Maldivler’de olmak gibi…

Pazarlama

Topshop, Londra Moda Haftası’na gelemeyenleri, VR teknolojisi üzerinden canlı olarak o etkinliğe ön sıralardan katılabilmelerini sağladı. Canlı yayınlanan TV programları da, VR teknolojisi ile izleyicilerine sanki stüdyoda oturup, konuklarla izliyormuş gibi bir ortam sağlayabilecek.

Eğitim
Fransız İhtilali, İstanbul’un Fethi… Bu ve bunun gibi tarihteki önemli olaylar ya da Antartika’daki bir dağ modellenerek VR teknolojisiyle insanlığa sanki oradaymış gibi yaşatılabilecek. Bambaşka bir ülkedeki bir müzeye ya da hayvanat bahçesine dijital turlar düzenlenerek dersler bir öğretmenin eşliğinde sanki o an oradalarmış gibi anlatılabilecek. O anı yaşatabilmekten daha kalıcı bir eğitim şekli de yoktur sanırım.

--------------------

iOS YouTube Uygulamasına VR Desteği GeldiGoogle’ın bir süre önce YouTube uygulaması ile sadece Android telefonlara destek vermeye başladığı VR özelliği iOS’a da geldi. Bu özellik sayesinde VR özelliği ile kayıt edilen videolar izlenebiliyor. Google bu özelliği aynı zamanda VR olarak kayıt edilmemiş videoları da oynatmak için kullanıyordu.

iOS’a gelen bu yeni özelliği kullanmak için YouTube uygulamasını güncellemek gerekiyor. Bu güncellemenin ardından herhangi bir videoyu izlerken sağ alt taraftaki gözlük simgesine ya da üstteki üç noktaya tıklayıp cardboard simgesine dokunarak bu özellik kullanılabiliyor. VR moddaki videoları izlemek için Google Cardboard ya da VR gözlüğü sahibi olmak gerekiyor.

--------------------

Telefonunuzda jiroskop yok mu? Sanal gerçeklik oyunlarını oynayamıyorsunuz artık dert etmeyin. Sizin için otuzun üzerinde jiroskopsuz oynanabilen oyunu bir araya getirdik. Videoda yer alan oyunların Google Play linklerini aşağıda bulabilirsiniz.
Candy Hunter VR
By FIBRUM
https://play.google.com/store/apps/d...om.fibrum.wasp
Delivery Bear
By CurlyTail
https://play.google.com/store/apps/d...i.DeliveryBear
Dive City Rollercoaster – Free
By Shoogee GmbH & Co. KG
https://play.google.com/store/apps/d...ycoaster&hl=en
Ghost Hunt – Free
By FIBRUM
https://play.google.com/store/apps/d...ibrum.ghostsvr
House of Terror VR FREE
By Lakento
https://play.google.com/store/apps/d...OfTerrorVRFree
Mad Race VR
By FIBRUM
https://play.google.com/store/apps/d...brum.madracevr
Space VR demo for Cardboard
By Stephen Riley
https://play.google.com/store/apps/d...game.cardboard
Space X Hunter VR
By www.creation3d.org
https://play.google.com/store/apps/d...spacexhuntervr
VR BOWL
By www.creation3d.org
https://play.google.com/store/apps/d...ation3d.vrbowl
VR Space Traveler
By VRWOOD.com
https://play.google.com/store/apps/d...TVR.Dong3Dgame
VR X-Racer – Aero Racing Games – Free
By DTA Mobile
https://play.google.com/store/apps/d...obile.vrxracer
Zombie Shooter VR
By FIBRUM
https://play.google.com/store/apps/d...ibrum.zombievr
Roller Coaster VR attraction
By FIBRUM
https://play.google.com/store/apps/d...allercoastervr
Western VR Shooter
By FIBRUM
https://play.google.com/store/apps/d...brum.westernvr
VR Blockbuster attraction
By FIBRUM
https://play.google.com/store/apps/d....blockbustervr
VR Aquadrome racing attraction
By FIBRUM
https://play.google.com/store/apps/d...um.aquadromevr
Gravity Train VR
By FIBRUM
https://play.google.com/store/apps/d...gravitytrainvr
 
Son düzenleme:

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#3
Valve'den VR oyunları geliyor!

Valve, sanal gerçeklik üzerine çalışmalarını hızlandırıyor. Yoksa Half-Life 3 VR mı geliyor?Yıllardır beklenen ve oyuncular tarafından çok istenen Half-Life 3 nedeniyle artık üç kelimesinden bıkan, üç kelimesini sevmeyen Valve, buna karşın oyuncuları her hamlesi ile zorluyor. İşin şakası bir yana, Half-Life 3'ün çıkması için pek umut olmasa da Valve oyun geliştirmeye devam ediyor.

Bir ay kadar önce bazı açıklamalar yapan Gabe Newell, detay vermese de yeni oyunlar üzerinde çalıştıklarını işaret etmişti. Bugünlerde o oyunlara yönelik detaylar ortaya çıkmaya başladı. Hepsi sanal gerçeklik oyunu olacak bu oyunlar, PC ve konsol platformuna sunulup aynı zamanda VR seçeneği olan oyunlar gibi olmayacak. Bu oyunlar, VR odaklı olacak.
Üstelik VR oyunlarının, genelde hikayesi kısa süren oyunlar olmasının aksine Valve'in oyunları uzun ve detaylı oyunlar olacak. HTC Vive ile birlikte Valve artık hem yazılım hem de donanım geliştiren bir konumda. Şu an için Valve'in neden sanal gerçeklik sektörüne odaklandığı bilinmiyor fakat gelecek oyunlar, sanal gerçekliğin oyun sektöründe her geçen gün artan ağırlığını ciddi seviyelere çıkaracak gibi.
Acaba bu 3 oyundan biri Half Life 3 VR olabilir mi? İlerleyen günlerde göreceğiz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#4
HTC, sanal gerçekçilik alanında yeni ürünler ile kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Bugün gelen haberlere göre teknoloji devi hakkında, heyecan yaratıcı iddialar ortaya atıldı.
HTC, yeni sanal gerçekçilik başlığı üzerine çalışıyor!

Ortaya atılan iddialara göre HTC, bu yıl içerisinde kullanıcıların karşısına yeni mobil sanal gerçekçilik başlığı ile çıkabilir. CNET üzerinden yapılan habere göre HTC, mobilite ve sanal gerçekçilik alanını birleştirmeyi planlıyor.
Şirketin CFO'su Chia-lin Chang'ın yaptığı açıklamalara göre, HTC'nin yeni geliştirdiği sanal gerçekçilik başlığı, yeni amiral gemisi U Ultra ile uyumlu olacağını önceden belirtmişti.Chang, HTC Vive'ın yeni zirvede kalacağı ve yeni geliştirdikleri mobil sanal gerçekçilik başlığı için ''farklı bir şey'' ifadelerini kullandı.
Üzerinde çalıştıkları yeni mobil sanal gerçekçilik başlığı hakkında önemli bir detayı da kamuoyuna paylaşan Chang, yeni başlığa telefon yerleştirme gibi bir izlenimin yapılmayacağının da altını çizdi.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#5
PlayStation VR

1-Batman: Arkham VR
2-PlayStation VR Worlds
3-Job Simulator
4-Robinson: The Journey
5-Until Dawn: Rush of Blood
6-Keep Talking and Nobody Explodes
7-The Brookhaven Experiment
8-Driveclub VR
9-Sports Bar VR
10-Pinball FX2 VR
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#6
En popüler ralli oyunu olan Dirt Rally, artık PlayStation VR ve PlayStation 4 Pro uyumlu olarak yayınlandı!
Bu yılın ralli oyunu konusundaki en popüler yapımı olan Dirt Rally, artık resmen PlayStation VRuyumlu hale geldi. Oyunun tamamını PlayStation VR üzerinden oynayabileceğiniz güncellemesini alan Dirt Rally, aynı zamanda Co-Pilot modu ile ralli deneyimini bir de co-pilot gözünden görebilmenizi sağlıyor.
Bunun yanı sıra PlayStation 4 Pro için de grafik ve performans güncellemesi alan yapım PSVR ve PS4 Pro ile muhteşem bir sanal gerçeklikte yarış deneyimi sunacak. Dirt 4 öncesi en iyi ralli deneyimini vadeden Dirt Rally’nin VR oynanabilmesi için uygun fiyatlı bir ek paketi edinmeniz gerektiğini belirtelim.


Eğer PlayStation 4’te Dirt Rally sahibi iseniz buradan sadece 38.99TL ödeyerek ek paketi satın alabilir, eğer
ilk defa alacaksanız buradaki bağlantıdan
Dirt Rally PlayStation VR Bundle paketini 149TL’ye satın alarak sahip olabilirsiniz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#7
Geçen sene SteamVR‘nin beta formunda Linux‘a geldiğini bildiren Valve, ilk geliştirme sürümünü kullanıma sundu. Bu hareket, şirketin Linux tabanlı oyun alanına girmesinin bir diğer hamlesi, bir Valve çalışanı olan Drew Bliss, Linux’un oyun oynamak için Windows 8’den daha canlı olduğunu belirtti.
Linux için ilk SteamVR yapısı, özellikle HTC Vive‘yı kullanan bu platform için içerik geliştirmeyi düşünen geliştiricilere yönelik.

Bu erken evrede, sınırlı donanım desteği bulunmakta ve SteamVR’nin dayandığı Vulkan API‘lerine erişim sağlamak için Nvidia veya AMD ekran kartları için ön sürüm sürücüleri kullanılması gerekiyor. Buna ek olarak, Steam beta istemcisinin en son sürümü, 64-bit Vulkan yükleyicisinin belirli bir derlemesiyle birlikte de gerekli.
Şaşırtıcı olmayan bir şekilde SteamVR için halihazırda aşağıdakileri içeren bir dizi bilinen sorun var:

OpenGL uygulamaları şu anda etkileşimli olarak kullanılamayacak kadar yavaş; sadece Vulkan Submit yolu en uygun.
Gösterge tablosundaki masaüstü görünümü şu anda çalışmıyor
Güç yönetimi şu anda uygulanmıyor
Kulaklıktan ses düzeni değiştirme şu anda uygulanamıyor
VR durum penceresi şu anda doğrudan modun etkin olup olmadığının farkında değil, dolayısıyla “doğrudan modu etkinleştir” ve “doğrudan modu devre dışı bırak” düğmeleri kullanılamamakta; doğrudan mod desteklenirken otomatik olarak etkinleştirilebilmekte

Şu anda, genel kurulum ve yapılandırma deneyimi biraz sorunlu olabilir ancak ilgilenen geliştiriciler, GitHub üzerinden sağlanan talimatları izleyebilir.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#8
Samsung, Yeni VR Ürünleri ile MWC 2017'ye Damga Vurmaya Hazırlanıyor

Güney Koreli üretici Samsung, Samsung C-Lab kapsamında görme engelliler için akıllı destekten ekransız PC izleme gözlüğüne uzanan yeni VR ürünlerini Mobil Dünya Kongresi 2017'de sergileyecek.

Samsung Electronics, günümüzün en önemli teknoloji trendlerinden Sanal Gerçeklik (VR) ve Zenginleştirilmiş Gerçeklik (AR) ile geniş bir deneyim yelpazesi sunan dört yenilikçi Creative Lab (C-Lab) projesini Berselona’da düzenlenecek Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC) sergileyeceğini duyurdu.
MWC 2017'desergilenecek dört yenilikçi proje, Samsung çalışanlarından gelen ve yenilikçi fikirleri besleyen bir girişim inkübasyonu programı olan C-Lab kapsamında ortaya çıktı. Projeler, yeni girişimlere odaklanan bir platform olan 4 Years From Now (4YFN) (Bundan 4 Yıl Sonra) kapsamında sergilenecek ve dört yıl sonra yatırımcılarla tanışma ve bağlantı kurma potansiyeline sahip olacaklar.
Sergilenecek projeler arasında; görme engelliler için akıllı destek, ekransız PC izleme gözlüğü, sanal gerçekliğe dayalı ev dekorasyonu çözümü ve 360-derece seyahat deneyimi platformu bulunuyor.
RelúmÄ*no
RelúmÄ*no, kısmen ya da tamamen görme engelli kişiler için geliştirilmiş ve Gear VR ile birlikte çalışan yepyeni bir görsel yardım uygulaması. Samsung Gear VR ile eşleştiğinde, görselleri ve metinleri zenginleştirerek daha yüksek kalitede görme deneyimi sağlayan bir mobil uygulama olan RelúmÄ*no, kullanıcıların netlik seviyesinde kitap okumalarına ve TV izlemelerine olanak sağlıyor. Hatta bu teknoloji, görüntülerin yerlerini değiştirerek kör noktaları yeniden eşleme ve bir Amlser ağ haritası kullanarak metamorfopsiden dolayı deforme olmuş görüntüleri düzeltme becerisine de sahip.
Monitorless
Monitorless (Ekransız), tüketicilerin akıllı telefon ve bilgisayar gibi cihazları bir ekran olmadan kullanmalarını sağlayan uzaktan kumandalı VR/AR çözümü. Çözüm, alışageldik güneş gözlüklerine benzeyen özel bir gözlükten oluşuyor. Gözlük üzerinde bulunan elektrokromik cam sayesinde, akıllı telefonlar ve PC'ler gibi diğer cihazlardan gelen içerikler görüntülenebiliyor ve Zenginleştirilmiş Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) işlevleri için kullanılabiliyor. Monitorless, kullanıcıların mobil cihazlarda yüksek kapasiteli PC oyunları oynayabilmelerine de olanak sağlıyor.
VuildUs
Ev iç mekan ve dekorasyon çözümü olan VuildUs, kullanıcıların yeni alacakları bir mobilyanın nasıl görüneceğini ve odaya sığıp sığmayacağını satın almadan önce gerçek zamanlı olarak görmelerini sağlıyor. VuildUs, 360-derece derinlikli bir kamera ve VR uyumlu cihazlar için mobil bir uygulamadan oluşuyor. İlk olarak, kullanıcılar iki cihazı bağlıyor ve kamerayı kullanarak evlerini tarıyorlar. Bu veriler, kullanıcının evinin daha sonra bir VR başlığı takarak girebileceği bir VR versiyonunu oluşturmak için kullanılıyor. Kullanıcılar mobilyaları 3 boyutlu görüntüleyebiliyor ve eğer beğenirlerse anında satın alabiliyorlar.
TraVRer
TraVRer, kullanıcıların seyahatlerinin öncesi ve sonrasında gerçekçi bir sanal seyahat deneyimlemelerini sağlayan 360-derece video platformu. Platformu kullananlar, dünyanın dört bir yanındaki önemli yerleri ve ünlü mekanları oradaki atmosferi, sesleri ve olayları yakalayarak ziyaret edebiliyor. Kullanıcılar alternatif video seçenekleri için menülerde dolaşmaya ihtiyaç duymuyor ve farklı yönlere gitmek veya mekanları belirli saatlerde görmek için farklı videolar arasında kesintisiz geçiş yapabiliyorlar.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#9
Mobil işlemci dünyasında adı geçen markalardan biri olan Qualcomm, son dönemde attığı adımlarla teknoloji dünyasında gündem olmayı başardı. Akıllı telefon dünyasına damgasını vuran yeni seri işlemcileri de geçtiğimiz günlerde duyuran marka Snapdragon 835 serisi işlemcilerden sonra yen bazı teknolojilerle daha pazara girmeye başladı. Bu noktada markanın attığı yeni adımlardan birisi de sanal gerçeklik adımı. Snapdragon 835 VRDK geliştirici kiti ile artık işlemci devi sanal gerçekliğe de adımını attı.
Snapdragon 835 VRDK Geliştirici Kiti Olarak Geliyor

Sanal gerçeklik başlıklarını piyasaya sürecek olan Qualcomm, artık sanal gerçeklik geliştiricileri içinde özel bir sistem sunacak. Snapdragon 835 VRDK cihazının detaylarına geçelim.
Tasarım Ve Kullanım Detayları

Sanal gerçeklik için uygulama geliştirme konusunda adımlar atacak olan yeni geliştirme kitinin öncelikle tasarımından biraz bahsedelim. Kask modeli bir seri olan Snapdragon 835 VRDK cihazında kırmızı, mavi ve siyah kırmızı renk uyumu sağlanmış durumda. HTC Vive cihazına benzer bir kafa bandı ile beraber gelen cihazın ön kısmı ise tamamen kapalı. Göz çukurlarına denk gelecek süngerleri ve dairesel kenar tasarımıyla beraber Snapdragon 835 VRDK serisinin oldukça şık bir görüntü sunduğunu belirtelim.
Teknik Özellikleri

Snapdragon 835 VRDK cihazı bir geliştirici cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Geliştirici kiti olmasına karşımıza çıkan cihazın geliştirici özelliğini karşılayacak oldukça yüksek bir teknik donanımı bulunuyor. Teknik donanım konusunda oldukça iddialı olan ürünün ilk dikkat çeken özelliği ise Qualcomm Snapdragon 835 işlemcileri oldu.


Zaten mobil dünyanın şu an için gündemde olan en iyi işlemcilerinden biri olarak karşımıza çıkan işlemciler Snapdragon 835 VRDK geliştirme kitinde de oldukça yüksek bir performans sunacaktır. Bunun dışında seride LPDDR4 4 GB Ram bellek miktarı da yer almakta. 4 GB Ram ile beraber sunulan dahili hafıza ise 64 GB depolama birimi olarak karşımıza çıkıyor. Ekran konusunda ise cihazın tercihinin 2K çözünürlüğe sahip olan AMOLED ekranlar olduğunu da ekleyelim.
Ekstra Teknolojileri ve Bağlantıları

Aslında bir akıllı telefondan beklenen özellikleri ortaya koyması ile dikkat çeken geliştirici kiti tüm bu teknik özelliklerine ek olarak ekstra birçok teknolojiyi de içerisinde barındırmakta. Öncelikler içerisinde markanın kendisine ait bir ses sistemine sahip olan cihazın herhangi ekstra bir cihaza ihtiyaç duymadan rahatlıkla ses ayarlama teknolojisi de bulunmakta.
Bununla beraber serinin kablosuz bağlantıları desteklemesi de beğeni toplayan bir başka nokta. WİFİ çekimi başta olmak üzere Snapdragon 835 VRDK geliştirici kiti Bluetooth bağlantılarını da desteklemekte. Son olarak geliştirici kitinin yeni nesil bağlantı teknolojileri olan USB Type C bağlantısı olduğunu da belirtelim.
Dokunmatik Kontrol Yüzeyi

Snapdragon 835 VRDK serisi üzerinde dışarıdan herhangi bir bağlantıya ihtiyaç duymayacak şekilde hemen her sistem geliştirilmiş durumda. Sanal gerçeklik gözlükleri için mutlaka gerekli olan sistemler olarak bilinen kontrol cihazları da bu seriye dahil edilmiş. Snapdragon 835 VRDK serisi üzerinde sağ kısımda kontrol cihazı görevi yapacak olan bir dokunmatik Pad ile karşılaşıyorsunuz. Bu pad sayesinde kolaylıkla fare kullanır gibi cihazı kullanmanız mümkün hale geliyor.


Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Snapdragon 835 VRDK serisinin fiyatı konusunda henüz net bir açıklama karşımıza çıkmadı. Bunun çıkış tarihine yakın bir zamanda belli olması bekleniyor. Çıkış için ise 2017 yılının ikinci yarısı düşünülmekte. Fakat net bir tarih henüz verilmiş değil.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#10
VR Box Sanal Gerçeklik Gözlüğü ve Kumandası

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Kumandası

VR BOX 3D sanal gerçeklik gözlüğü ile oynadığınız oyunun, izlediğiniz videonun içinde olun. 3.5 ile 6,0 inç arasındaki farklı ebatlardaki telefon boyutlarını destekler. Dilediğiniz yerde 3 boyutlu sinema keyfini yaşayabilirsiniz.
Google cardboard VR BOX 3 metrelik mesafede 1000 inç’lik bir ekranı simule eder. Ayarlanabilir kafa bandı ile her kafa tipine uygundur.
VR BOX Bluetooth 3,0 uzaktan kumandası ise size birçok alanda kolaylık sağlar. Sadece 3D Sanal Gerçeklik Gözlüğünüzü kontrol etmekle kalmaz; kimi zaman kablosuz bir mouse, kimi zaman bilgisayarınız için uzaktan bir kumanda görevi görür.
Ergonomik ve zarif tasarımı sayesinde yanınızda taşıyabileceğiniz uzaktan kumandayı e-kitap okurken ve müzikleriniz arasında geçiş yaparken de keyifle kullanabileceksiniz.Nasıl kullanırım?
Seçenek 1: Google Play Store ya da iTunes App Stor’dan Cardboard uygulamasını indirin. Uygulama üzerinden istediğiniz videoyu oynatın.
Seçenek 2: 3D destekli video ya da oyunu direkt olarak telefonunuza indirin. Telefonunuzu Box’a yerleştirin ve oynayın.

Kontrol Kumandası Özellikleri:
Oyun Oynama Süresi: 40-120 saat
Mesafe: 10m
Uyumluluk: İOS, Android 4,0 ve üzeri, PC

3D Sanal Gerçeklik Gözlük Özellikleri:
-Ürün ağırlığı: 414 gr.
-Materyal: ABS, PC
-3,5 - 6 inç boyutundaki tüm akıllı telefonlar ile uyumlu
-Gözlük tipi: VR Glasses
-Boyutları: 19,5 x 14 x 11 cm (Uzunluk, genişlik, yükseklik)

Paket içeriği:
-1 Adet VR BOX VR 3D Gözlük
-1 Adet gözlük temizleyicisi
-1 Adet kablosuz kontrol kumandası
Uyumlu Telefonlar:
Huwai Honor 5X, Huwai Honor 7, HTC 10 Meizu m3 note, HTC Desire, Apple iPhoneeSE Huawei GR5, Lenova Vibe P1m Sunny SS4G9 Mira, Xiaomi Mi 5 Pro, Xiaomi Mi 5, Sony Xperia X Performance, ZTE Blade V7 Lite, ZTE Blade V7, General Mobile GM 5 Plus, Sony Xperia XA, Sony Xperia X, HTC Desire 825, HTC Desire 630, HTC Desire 530, LG G5, Microsoft Lumia 650, Samsung Galaxy S7 edge, Samsung Galaxy S7, Huawei Y6, Xiaomi Redmi 3, Lenovo K4 Note, LG K10, Lenovo A6010 Plus, Lenovo A6010, Lenovo A7010, Lenovo Vibe X3, HTC Desire 728G, Lenovo Vibe Shot, Lenovo A5000, Lenovo A2010, Lenovo A1000, Casper Via M1, Teknosa Preo P2, LG G Vista 2, Samsung Galaxy A9, Lenovo A6000, Lenovo Vibe P1, HTC Desire 526G, HTC Desire 526, Huawei Honor Bee Y5C, Meizu PRO 5, Samsung Galaxy J1 Ace, Türk Telekom TT175, Samsung Galaxy A7 2016, Samsung Galaxy A5 2016, Samsung Galaxy A3 2016, Vestel Venüs V3 5570
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#11
Samsung Gear Vr Uyumlu Oyunlar Ve Telefonlar Nedir?

Samsung Gear Vr uyumlu telefonumuz da en iyi oynanabilecek oyunlar şunlardır:

1-) Oculus Arcede

2-) Atop the Wizard Tower

3-) Viral

4-) Ocean Rift

5-) Bazaar

6-) Faceted Flight

7-) Bandit Six Salvo

:cool: Mortal Blitz

9-) Smash Hit

10-) Dead Secret

11-) Eve - Gunjack

12-) Lands End

Bu oyunlar Samsung Gear Vr uyumlu telefonlarda oynayabileceğimiz oyunlardan sadece bir kaç tanesidir. Yukarıda yazan on iki oyun günümüzde sıkça indirilen oynanma oranı fazla olan oyunlardır. Gerek içerik olarak gerekçe uygulama büyüklüğü indirme süresi bakımından kolay ve tercih edilen oyunlardır. Yukarıda ki oyunların içeriğine baktığımızda birbirinden farklı zevklere göre hazırlanmış oyunlar yer aldığını görmekteyiz.

Bunda ki farklılıklara yol açan en önemli etmenlerden birisi ise kişiden kişiye değişen oyun zevkidir. İnsanların oynadığı oyunlar zevklerine göre değişebilmektedir. Kimisi savaş oyunlarını oynayıp zevk alırken kimisi barbie bebek giydirme oyunlarından zevk alabilir. Urda ki farklılığın bir sebebi ise cinsiyet farkı olabilir. Kız ve erkeklere göre oyun çeşitleri değişmektedir. Fakat bu şu demek değildir ki kız ve erkek çocuklarının oynayabileceği ortak oyunlar yoktur. Her iki tarafın da oynayabileceği ortak oyunlar bulunmaktadır.

Samsung Gear VR Uyumlu Oyunlar aşağıda ki telefonlarda daha kolay oynanabilmektedir. Çünkü bu telefonlara yukarıda ki oyunlardan herhangi birini indirdiğimizde telefon kasmaz ve oyun kolayca oynanabilir.
Samsung Gear VR Uyumlu Oyunları En iyi Kaldırabilen Telefon Modelleri:

1-) Samsung Galaxy S6

2-) Samsung Galaxy S6 Edge

3-) Samsung Galaxy S6 Edge +

4-) Samsung Galaxy Note 5

5-) Samsung Galaxy S7

6-) Samsung Galaxy S7 Edge

Gelişen teknolojiyle birlikte insan hayatın da her geçen gün değişmektedir. Samsung Gear VR Uyumlu Oyunlar Ve Telefonlar sayesinde çocuklar, gençler daha doğrusu her yaştan insan grubu bilgisayar oyunu oynayabilmektedir. Eski cağların aksine günümüzde cep telefonlarında dâhi istediğimiz oyunları oynayabiliyoruz. Bu oyunları telefonumuzda ki alışveriş merkezinden bedavaya veya ücretli olarak indirebiliyoruz. Yanı sıra günümüz teknolojisine uygun bir diğer icat ise Samsung Gear VR oyun gözlükleridir. Bu gözlüğün özellikleri şu şekilde belirtilebilir.

Sanal gözlükleri Samsung Gear VR Uyumlu telefon alırken yanında indirimli veya indirimsiz bir şekilde belirli bir miktarda para vererek alabiliriz. Bu gözlüğe oyunları bir usb kullanarak telefonumuzdan aktarabiliriz. Gözlüğü taktığımızda tıpkı oyunun içinde gibi hissederek oyunlarımızı keyifli bir şekilde oynayabiliriz. Cep telefonunun ve bilgisayar oyunlarının icadı çok eski bir zamana dayanmaktadır. Fakat Samsung Gear VR uyumlu telefonlar, oyunlar ve gözlükler günümüz teknolojisine uygundur. Sizde bir Samsung Gear VR uyumlu telefon alarak oyunların tadına varın.Samsung’un Sanal Gerçeklik Gözlüğü: Samsung Gear VR Fiyatı

Samsung’un sanal gerçeklik gözlüğü Gear VR satışları yükselerek devam ediyor. Son dönemde firmaların sanal gerçeklik gözlüklerini arka arkaya tanıtması ile birlikte, kullanıcılar hangi sanal gerçeklik gözlüğünü alacağını merak ediyor.

Samsung Gear Vr Türkiye Fiyatı

Ben, Samsung Gear Vr gözlüğümü hepsiburada.com sitesinden yukarıdaki ekran görüntüsünde de görüleceği gibi 20.12.2015 tarihinde 399.90 TL (KDV Dahil) fiyat ile almış idim.
Yani Türkiye’deki Samsung Gear VR fiyatı 350 TL ile 450 TL arasında değişiyor. 450 TL’den fazla ödememenizi ve 350 TL aldındaki fiyatlarda aşağıda bahsedeceğim model farkını göz önüne almanızı öneririm.

Gözlüğü hepsiburada.com’dan almak için buraya tıklayın.

Samsung Gear VR ‘ın 2 modeli bulunuyor. İnternet te fiyatı ucuz olan olanlar genellikle 1. versiyon (ilk çıkan) modellerdir. Sanal gerçeklik tecrübesini daha iyi yaşamak istiyorsanız 2. nesil modeli almanızı öneririm. Bazı art niyetli satıcılar, ilk çıkan modeli uygun fiyata satıyor ancak açıklamalarda ilk çıkan model olduğuna yer vermiyor. Kimi satıcılar ise, ilk çıkan modeli, güncel model fiyatına satıyor.

Samsung Gear Vr Modelleri Arasındaki Farklar
Samsung Gear Vr Modelleri Arasındaki FarklarSamsung Gear Vr güncel modelinin adı: Samsung Gear VR2 yada Samsung Gear Vr Innovator Edition (yenilikçi sürüm) olarak geçiyor. Yeni sürümde, ilk sürümdeki bazı eksikler giderilmiş. Yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi en büyük değişikliklerden birisi, merceklerde buğulanmayı engellemek için fan eklenmesi oldu.
Samsung Gear VR ‘ın yeni sürümünde gelen bir diğer özellik ise, USB şarj kablosu ile kullanım oldu. Sanal gerçeklik uygulamaları ve oyunları cihazınızın şarjını çok hızlı tüketebiliyor. Bana göre USB kablosu ile kullanım tam yerinde bir özellik olmuş.

Samsung Gear Vr ÖzellikleriSamsung Gear VR Gelişmiş Dokunmatik PanelSamsung Gear VR’ın kullanıcılarına neler vaad ettiğini kısaca özetledim.

Gelişmiş Dokunmatik Panel

Sanal gerçeklik gözlüklerinde genelde gözlük giyildikten sonra genel olarak bir kumanda yardımı ile kontrol yapılıyor. (örneğin oculus rift) Samsung Gear Vr da bulunan gelişmiş panel ile gözlük yazılım arayüzünü (oculus home) ve gözlükte bulunan bir çok uygulamayı kontrol edebiliyorsunuz.

Şarj İle KullanımSamsung Gear Vr Usb ile Şarj ÖzelliğiÖzellikle sanal gerçeklik oyunları, telefonunuzun donanımını yoğun olarak kullanıyor. Buda doğal olarak şarjınızın hızlı bitmesine neden oluyor Samsung Gear VR2′de bulunan şarj soketine Samsung uyumlu bir şarj aletini taktığınızda, gözlüğü kullanırken aynı zamanda telefonunuzu şarj edebiliyorsunuz.

Gelişmiş Uygulama MağazasıOculus Uygulama MağazasıSamsung Gear Vr özellikleri ‘nden bir diğeri ise her geçen gün büyüyen Oculus Uygulama Mağazası. Oculus firması sanal gerçeklik sektörünün bu günlere gelmesinde ki en büyük kilometre taşlarından birisi. Samsung Gear Vr arayüz olarak Oculus Home’u kullanıyor. Oculus Uygulama Mağazası hızlı bir ivme ile büyümeye devam ediyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#12
Ocak 2017 itibarıyla ülkemizde satışa sunulan PlayStation VR, direkt olarak PS4 ve PS4 Pro kullanıcılarını hedef alıyor olması ve birçok oyunla birlikte çıkışını yapmasıyla ses getirmişti.
PlayStation VR satışları 1 milyona dayandı!

Sony tarafından açıklanan rakamlara göre cihazın global olarak satışa çıktığı 13 Ekim tarihinden, 19 Şubat tarihine kadar 915 bin adet PS VR satılmış durumda. Yani cihazın satışları neredeyse 1 milyona ulaşmış durumda.
Tabii ki satışların başarılı olmasında Resident Evil 7 gibi PSVR destekli oyunların çıkması oldukça önemli bir rol oynuyor.

Karşılaştırma yapmak gerekirse PC tabanlı VR cihazlarında SuperData Resarch rakamlarına göre Oculus Rift cihazı 243.000 satış yapabilmişken, HTC Vive cihazı 420,000 satış rakamında. Şimdilik bu verilerle PS VR'ın en popüler sanal gerçeklik gözlüklerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki mobil VR ürünleri bu kategoriye dahil değil.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#13
HTC geliştirdiği yeni algılama cihazı Vive Tracker ile herhangi bir objeyi sanal gerçeklik için bir çevre birimi haline getirebiliyor. İşte, Mobile World Congress 2017 (MWC) etkinliğinde tanıtılan ürünün detayları.
HTC Vive Tracker ile nesneler sanal gerçeklik dünyasına dahil oluyor!

HTC, sanal gerçeklik başlığı Vive ile uyum içinde çalışacak yeni cihazı Vive Tracker ile yeni bir deneyim sunuyor. 27 Mart tarihi itibarıyla ve 100 dolarlık fiyat etiketiyle geliştiricilerle buluşacak olan ürün, geliştiricilerin yepyeni deneyimler sunmasını sağlayacak.
Geliştiricilerin, takipçi ile eşleyebilecekleri ve sanal gerçeklik uygulamaları ya da oyunlar için beyzbol sopası veya hareket kontrollü eldivenler gibi sanal gerçeklik ürünleri hazırlayabileceği cihaz, sanal gerçeklik kontrolcülerinin ötesine geçilmesini sağlayacak.

Şimdiden ilk 1,000 Vive Tracker için 2,300 uygulama alındığını vurgulayan HTC, uygulamaların sadece oyun odaklı değil eğitim, kurumsal, spor, sağlık ve daha birçok alanda olduğunu ifade ediyor. Vive tarafından takip edilebilecek bir ürün hazırlamanın oldukça Karmaşık olduğu, ancak Vive Tracker ile sanal gerçeklikte takip edilecek objelerin çok daha kolay geliştirilebileceğini açıklanıyor.


Geliştiriciler sonrasında Vive Tracker algılama cihazının bu yılın sonlarında herkes için sunulması planlanıyor. Bu anlamda ürün satışa çıkmadan önce aksesuarları ve içerik ekosistemi de hazır olmuş olacak.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#14
Google Daydream'e yeni oyunlar geliyor!

Google'ın geçtiğimiz yıl satışana başladığı sanal gerçeklik gözlüğü Daydream için yeni oyunları duyurdu!
Google sanal gerçeklik pazarına girmekte gecikti. HTC, Oculus ve Sony bu konuda hızlı davranırken, Google VR'a Samsung gibi yaklaştı. Google’da aynı Samsung’un yaptığı gibi akıllı telefonlarla bir çalışan Google Daydream ile sanal gerçeklik pazarına girdi.

Şimdiye kadar Daydream için pek bir girişimde bulunmayan Google, 3 yeni oyunun yayınlanacağını duyurdu. Üstelik bu oyunlar gerçekten de güzel oyunlar. İlki Ubisoft tarafından geliştirilecek olan Virtual Rabbids The Big Plan. İddialara göre, Google ve Ubisoft bu oyun üzerinde uzun bir süredir iş birliği çalışıyor.
Virtual Rabbids The Big Plan’ın, VR teknolojisinin geldiği son noktayı, oyunculara göstermek için iyi bir fırsat olduğu söyleniyor. Google Daydream için geliştirilen diğer bir oyun ise, Alphabear. Bu oyunun ise basit bir puzzle temasında olduğu düşünülüyor. Daydream için duyurulan 3. oyun ise Along Together
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#15
Son günlerin en popüler sanal gerçeklik platformu olan PlayStation VR, silah biçimindeki aim kontrolcüsünü Farpoint ile beraber sunacak.
Sanal gerçeklik dünyası hızla gelişirken son günlerde popülaritesini iyice arttıran PlayStation VRise birçok oyunun gelmesiyle ön plana çıkmaya devam ediyor. PSVR’ın oyun skalasına eklenecek olan Farpoint ise sanal gerçeklik dünyasına FPS formatını tam manasıyla getirecek olmasıyla merakla beklenirken PlayStation tarafından bir güzel detay daha ortaya çıktı.


16 Mayıs 2017’de piyasaya çıkacak olan Farpoint, aynı zamanda beraberinde PSVR için aim kontroller adı verilen silah biçiminde bir move kontrolcüsü ile gelecek. Oyun normal PlayStation kontrolcüsü olan DualShock 4 ile de oynanabilecekken Impulse Gear tarafından geliştirilen Aim Controller ise silah biçiminde olması sebebiyle Farpoint başta olmak üzere FPS oyunlarındaki heyecanı ve gerçekçiliği arttıracak.

Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda tanıtılan Aim Controller, fiyat olarak daha belli olmasa da fazlasıyla dikkat çekecek bir aparat olacak.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#16
Facebook tarafından Oculus Rift ve Samsung Gear VR sanal gerçeklik başlıkları için sesli arama özelliğinin sunulduğunu açıklandı. Peki, popüler sanal gerçeklik başlıklarına gelen konuşma tanımlama özelliğiyle sesli arama işlevi nasıl çalışıyor?

Oculus Rift ve Gear VR sesinizle arayacak!

İlk olarak beta haliyle ana dil olarak İngilizce tercih edenlerin kullanabileceği özellik sayesinde kullanıcılar Oculus Home’dan sesli aramalar yapabilecekler. Böylece oyunlar, uygulamalar ve deneyimler arasında sezgisel olarak gezinmek mümkün olacak.
Özellik aktif hale getirildiğinde Oculus Home’dayken “Hey Oculus” dediğimizde uygulama otomatik olarak sonraki komutunuzu dinlemeye başlıyor. Eğer uygulama size nasıl cevap vereceğini bilemezse, karşınıza çıkardığı yüzen bir küre altındaki satırla bunu size bildiriyor. Ek olarak önerilen aksiyonlar da görüntüleniyor. Ses tanımlama sürecini durdurmak içinse “İptal Et” demeniz yeterli oluyor. Ek olarak Hey Oculus ile aktivasyonu tamamen kapatma şansınız da bulunuyor. Gear VR ile Oculus Room’a eriştiğinizde sesli arama burada da çalışabiliyor.


Öte yandan Oculus’un sesli aramasının daha kat etmesi gereken oldukça yol var. Uygulama arkadaşlarınıza, bildirimlerinize, profilinize, avatarınıza, yüklemediğiniz uygulama güncellemelerine ya da ayarlara bakmanıza izin vermiyor. Ayrıca rastgele sorularınızı da cevapsız bırakıyor. Uygulamanın internet bağlantısı gerektirdiğini de belirtelim.
En azından önemli bir başlangıç olan bu özelliğin zamanla daha başarılı hale geleceği kesin. Tabii ki Türkçe desteğinin de en kısa zamanda gelmesini ümit ediyoruz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#17
Fallout 4 VR, E3 2017 etkinliğinde olacak

Herhalde bir çıkış tarihi de alırız.


PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için çıkışını gerçekleştirmiş olan Fallout 4, sürpriz bir şekilde bir E3 etkinliği sırasında duyurulmuştu. O etkinlikten seneler sonra, E3 2016 etkinliği sırasında ise aynı oyunun sanal gerçekçilik modu duyurulmuştu. Bu mod ile oyunu en baştan, en sona kadar, bazı benzersiz VR özellikleri ile, VR başlıkları ile oynayabilecektik. En son E3 2016 sırasında haberini aldığımız Fallout 4 VR, geçen gün tekrar karşımıza çıktı. Oyunun geliştirici ekibi bir açıklama yaptı ve oyunlarının E3 2017 sırasında gösterileceğini duyurdu.


Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 1572x884px.


HipHopGamer cephesine bir röportaj veren Bethesda yönetmeni Todd Howard, “Fallout 4 VR, hayatınız boyunca görebileceğiniz en iyi şey olacak. VR ile bu oyunu oynamayı hayal bile edemezsiniz. Kafanızı çevirdiğiniz zaman, her şeyin, her yerin gerçekçi olması, oldukça etkileyici. Görebileceğiniz en çılgın şey bu.” dedi. Todd Howard, sanal gerçekçilik piyasasının geleceği hakkında ise, “Sanıyorum ki bu piyasa büyüyecek. Sanal gerçekçilik kabul edilecektir ve en yaygın şey olacak. Fakat ben bu cihazların, çok daha fazla büyüyeceğini sanmıyorum. Ortaya, ben sadece oyunlarımı VR ile oynarım, şeklinde cümleler çıkmayacak.” dedi.
Fallout 4 VR hakkında en son, “Fallout 4 VR isimli bu sürüm sayesinde VR başlıklarımız ile oyunu oynayabiliyoruz. Peki, oyunun ne kadarını oynayabileceğiz? Yoksa bambaşka bir mod mu yapılacak Call of Duty: Infinite Warfare yapıtında olduğu gibi? Bethesda Softworks stüdyo patronunun dediğine göre oyunun VR sürümü, tüm oyunu içerisinde bulunduracak. Yani oyunun tamamını, VR başlığı ile en baştan, en sona kadar oynayabileceksiniz. Sadece oynanış VR için de tasarlanmadı. Kullanıcı arayüzü de VR uyumlu olacak ve oyuncular, tam bir sanal gerçekçilik deneyimi yaşayacak. Özellikle Pip-Boy arayüzünün ve V.A.T.S. özelliğinin sanal gerçekçilik ile kusursuz göründüğünü belirten patron Todd Howard, bazı sorunların da olduğunu belirtti. Bu sorunlardan en önemlisi de hareket etme. Bildiğiniz gibi oyun, oldukça büyük bir dünyaya sahip ve sürekli hareket ediyorsunuz. Fakat bunu VR içinde sağlamak oldukça zor gibi görünüyor. Açıklamalara göre geliştirici ekip, bir tür ışınlanma mekaniği deniyor fakat bu olmazsa, planlanan birkaç farklı yöntem daha var. Tabii bunların ne olduğu şu an bilinmiyor bizim tarafımızdan.” demiştik. E3 2017 öncesinde hatırlatalım istedik.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#18
Veri Merkezleri Online Oyun Sektörü ile Dönüşüyor

Türkiye'de her yıl yaklaşık yüzde 7 oranında büyüyen oyun pazarının ihtiyaçları veri merkezlerinin yüksek performans hizmetlerini geliştiriyor.
Hızla büyüyen oyun sektörü için yüksek performans, kesintisiz hizmet ve güvenlik konuları, son dönemde daha fazla önem kazanıyor. Özellikle Türkiye'de yaklaşık 29.3 milyon oyuncu bulunması ve Avrupa ortalamasının çok üstünde bir genç nüfus oyun sektörünü canlandırıyor. Türkiye, oyuna harcanan toplam süreye bakıldığında Polonya ve Rusya'nın ardından üçüncü sırada yer alıyor.
Bu ihtiyaçları esnek çözümlerle ve en hızlı şekilde karşılyan Radore, oyun pazarındaki kurumlara veri merkezi altyapısını düşük maliyetlerle sunuyor. Türkiye'deki oyun pazarının hızla büyümesiyle oluşan talebin güçlü veri merkezlerine olan ihtiyacı arttırdığını belirten Radore Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kubilay Akyol, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Türkiye'de oyun pazarı her yıl yaklaşık yüzde 7 oranında büyüyor. Özellikle internet kullanımının yaygınlaşması ve akıllı cihazlarda donanım gerektirmeyen oyunların popülerleşmesi, oyun pazarının hacmini yükselterek, hızlı, güvenilir ve yüksek performanslı bir altyapı ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Radore olarak biz de hızla büyüyen bu talebi karşılamak için kullanıcılara ihtiyaç duydukları tam yedekli interneti ve enerji altyapısını sunarak veri merkezimizde erişimi kesintisiz ve en hızlı şekilde sağlıyoruz."
Modern veri merkezleri oyuncuların ihtiyaçlarına yanıt veriyor

Yüksek performans gerektiren profesyonel oyunlar, performans ve yüksek hız beklentisini ön plana çıkarıyor. Hız dalgalanması yaşamamak için altyapı yatırımı gerektirmeyen veri merkezi hizmetleri de bu ihtiyaçlar doğrultusunda şekilleniyor.
Özellikle bulut tabanlı oyunların yaygınlaşmasıyla modern veri merkezleri, bulut bilişim sağlayıcılarıyla oyun sektörüne en yüksek standartlarda sunucu, depolama ve ağ teknolojilerine sahip bir BT altyapısı sunuyor.
Veri merkezleri, oyunların saldırılar nedeniyle kesintiye uğramasının engellenmesi ve yüksek network güvenliği sağlanması konusunda da aktif bir rol oynuyor. Bununla birlikte verileri korurken, önemli olan sistemlerin çalışmaya devam etmesini veya, kesinti durumunda,mümkün olan en kısa sürede yeniden çalışır hale gelmesini sağlamaları, oyuncular için çok daha güvenli ve keyifli bir oyun deneyimi sunuyor.

Radore Veri Merkezi'nin sunduğu hizmetler ile ilgili detaylı bilgi için www.radore.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

--------------------

Yeni Samsung Gear VR'a Sınıf Atlayacak Yenilik!

Çalışmak için Samsung'un amiral gemisi ceplerine mahkum olan Gear VR, çok yakında bu bağımlılıktan kurtulabilir!Sanal gerçeklik dünyasında Samsung'un Gear VR çözümü, her ne kadar Playstation VR, Oculus Rift ve HTC Vive'ın içinde bulunduğu yarışmada nispeten zayıf kalsa da, ulaşılabilirlik noktasında oldukça avantajlı. samsung akıllı telefon sahipleri, bu aparatla rahatlıkla sanal gerçeklik dünyasına adım atabiliyorlar. Elbette elde edilen "gerçeklik" diğer saydığımız cihazlar kadar "gerçek" değil, ancak bu Samsung'un yeni hamlesiyle bir miktar değişecek gibi görünüyor.


samsung 'un kapalı kapılar ardında geliştirdiği yeni Gear VR aygıtı, yeni modelinde üzerinde dahili bir ekran bulunduracak. Bu ekranıyla sanal deneyime belirgin bir iyileştirme sunacağı söylenen gözlük, 1.500 ppi piksel yoğunluğuna sahip ekranıyla selef modellere kıyasla kategoriye sınıf atlatacak. Böylece Oculus Rift, HTC Vive ve PSVR'a göre çok daha zengin piksel sunması beklenen Gear VR, özellikle HTC Vive'ın göz başına sunduğu 447ppi'dan daha yukarısını destekleyebilecek.
Elbette saydığımız diğer rakipler de boş durmuyor. Şu an Oculus'un ve HTC Rift de yeni modeller üzerinde çalışıyor. Bunların neticesinde kazanan, tabii ki biz kullanıcılar olacak.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#19
Samsung kısa bir süre önce, Mobile World Congress 2017‘deki güncellenmiş Gear VR kulaklık setini ve Galaxy S8 ve S8+ ile birlikte Unpacked etkinliğinde VR uyumlu Gear 360 fotoğraf makinesini tanıttı. Bununla birlikte, şirketin VR için daha büyük planları varmış gibi görünüyor.
Samsung’un mobil iş dünyası için Pazarlama Müdürü Lee Young-hee, son Unpacked etkinliğinden iki hafta önce, şirketin medya yaratıcıları ve profesyonel oyuncular gibi profesyonellere yönelik olacak üst seviye VR kulaklıklar geliştirdiğini açıklamıştı.
Mevcut Gear VR kulaklığın, VR’yi şirketin akıllı telefon deneyiminin bir parçası haline getirme yönünde bir oyun olduğu söyleniyor. Oculus Rift ve HTC Vive‘ın dışında, henüz üst düzey kulaklıklar üzerinde çalışan pek çok büyük marka yok ve Samsung’un kesinlikle yüksek kaliteli bir deneyim sunması için biraz zaman var.
Genişletilmiş gerçeklik cephesinde, Microsoft, cihazla deneme yapan geliştiricilerin ve bilim insanlarının gözünü yavaşça yakalayan HoloLens üzerinde sıkı çalışmakta. Samsung’un bu deneyimleri bir araya getiren bir şeyi masaya getirebileceğini görmek ilginç olacak, ancak halen başlatmaktan çok uzak ve birçok şey değişebilir.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#20
PlayStation VR, 2017 yılının ilk çeyreğinde 375.000 sattı

PlayStation VR satışları son gaz devam ediyor.

Games Industry aracılığı ile SuperDatatarafından duyurulan bilgilerde, 2017 yılının 1. çeyreğinde Valve, Sony ve Oculustarafından piyasaya sürülmüş olan sanal gerçeklik cihazlarının ne kadar sattığı bulunuyor. SuperData‘ya göre, PlayStation VR, 375.000 adet daha satmayı başardı, daha ilk çeyrekte. 19 Şubat 2017 tarihinde, resmi olarak 915.000 satış gerçekleştirmiş olduğu bilinen PlayStation VR‘ın, Mart 2017 sonuna kadar çoktan 1 milyonluk satış rakamını geçmiş olduğu tahmin edilmekte.

SuperData‘da VR/AR bölümünün başında bulunan Stephanie Llamas, “Sony, ticari uygulamaları olan firmalarla birlikte çalışıyor, her ne kadar bu ilk seçenek olmasa da. Fakat, PlayStation bile, sadece oyun tecrübeleri değil, evlere bir eğlence ekosistemi getirecek büyük bir çabanın parçası. PlayStation VR ile, aynı yolu izliyorlar.” şeklinde yorum yaptı, gidişat konusunda.
Bu arada, SuperData‘nın yürütmüş olduğu tahminlere göre, Oculus Rift her ne kadar fiyatını düşürmüş olsa da, HTC Vive‘ın 1. çeyrek satışlarını geçemedi. HTC Vive, 95.000 adet satmışken, Oculus Rift, 64.000 adet satış gerçekleştirdi. SuperData, 2017 yılının sonuna kadar HTC Vive‘ın553.000 adet ve Oculus Rift‘in de 346.000 adet satış gerçekleştireceğini tahmin ediyor.