Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Hareketli Çanak için Lnb önerisi

ozgurizmir

0
Üye
7 Eki 2016
134
97
28
İzmir
Kablo var geçen sene almıştım hiç kullanmadım. Ama arkadaşlar önemi bir durum var Dikkat!!
Malesef beni kazıklamışlar galiba.. :oops:

RMNdbD.gif

Bakın 100 lük anteni ölçtüm kalınlık 0,8mm Ok. Ama Antenin Genişliği üretici firmanın verdiği ölçüde değil.
uiATNL.jpg

RMNdbD.gif

RMNdbD.gif

0zDJ3c.jpg

3dYK8N.jpg

DYfaM9.jpg

FljZuJ.jpg

Son düzenleme:

kadifeli

0
Özel Üye
20 May 2015
704
685
93
bu çanak işi maalesef böyledir sayın özgür
çanağın kenarındaki kıvırma paylarınıda ölçüye dahil ediyorlar

ozgurizmir

0
Üye
7 Eki 2016
134
97
28
İzmir
Değerli Forum Arkadaşlarım ben düşündüm de, hareketli uydu antende aynı anda iki farklı TV de yayınları izleyebilmek için iki çıkışlı LNB nin montajı daha mantıklı olabilir. Bu nedenle bu resimdeki LNB yi satın aldım.Benim merak ettiğim konu tekli olan ile twin arasında uydu sinyal seviyesinde fark olabilir mi ?
Sizin görüşleriniz nelerdir. ?
Teşekkürler.
0jMWXl.jpg

Gaw14e.jpg

birkanbilir67

0
Üye
15 May 2018
16
4
3
ben motoru satın aldım 85 lik çanak takıcam yer zonguldak
enlem ve boylam nasıl olcak hangi uyduyu merkez alcam

ozgurizmir

0
Üye
7 Eki 2016
134
97
28
İzmir
Yeni uydu sisteminizi iyi günlerde kullan,twin lnb ile tekli lnb arasında pek fark yok.Sizin mevcut malzemelerinizden çok kurdum ve kendimde uzun yıllardır kullanıyorum,sizede yakın sayılırım,sorun olursa yardımcı olurum.
Değerli Forum arkadaşım malesef ki çatı Hareketli anten için uygun değil. Doğu tarafı kapalı. Benim çanak antenler. Mega olan 1.50. Astra 19 odaklı aparatla 13 ve 7 derece. Diğeride Beko çanak 90 lık 4.8 Astra ayarlı. Daha önce aparatla 1.50 çanakta 4.8 i izliyordum
ama yağmurda ve rüzgarda çok sinyal kayıpları oluyor. Bu şekilde sinyal seviyesi 100 % 100 lerde.

ls4cjM.jpg

Kj0C5J.jpg

Son düzenleme:

ozgurizmir

0
Üye
7 Eki 2016
134
97
28
İzmir
Değerli Forum arkadaşım Doğu tarafında yüksek binalar var. Kapalı sayılır. Daha önce Hispasat 30 derece için çanak antenim vardı ama dip ayaklar çürümüş yere düşmüş şimdilik izleyemiyorum. Aslında şöyle bir planlama yapabiliriz. Çatıya merkezi sistem kurulabilir. Siz sanıyorum montaj işi ile uğraşıyorsunuz. Teklif verirseniz ilerleyen zamanlarda yönetimde değerlendirme yapabiliriz.

ozgurizmir

0
Üye
7 Eki 2016
134
97
28
İzmir
Değerli forum Arkadaşım mesajlarınız silinmiş. :cry:Yetişemedik.. :-( Yardımlarınız için çok teşekkürler. Sağolun.
Saygılar.

ozgurizmir

0
Üye
7 Eki 2016
134
97
28
İzmir
Değerli Forum arkadaşlarım geçen gün yeniden bir kablo siparişi verdim. Ama bu Uydu kablosu 10 Numara. Diğer Forumda yıllarını elektroniğe vermiş mühendis bir abimiz bu satın aldığım kabloyu Uydu analog sistemlerini geldiği günden bu güne kadar bu kabloyu kullanmış ve hala kullanıyormuş .Ben çok şaşırdım. Bakın size metin içeriğini aynen aktarıyorum.

RG59 U-6 kabloyu yıllar önce test etmiştim.
100 metre mesafe için 900MHz frekansında zayıflama faktörü RG59 U-6 da 25dbuV iken, RG 59 U-4 kablolarda (alimünyum folyolu) bu değer 31dbuV civarı idi.
Aralarında 6dbuV luk bir fark vardı.
Test frekansı günümüz uygu LNB çıkış frekanslarına yakın olduğu için bu değerde fazla fark olur mu bilmiyorum. Ancak RG 59 U-6 kabloyu FM radyo frekansında da test ettiğimde ciddi farklar görmüştüm.
Kullandığın kablo uzunluğu 30m veya daha yüksek ise sinyal seviyesinde ve özellikle gürültü faktöründe ciddi farklar oluşacaktır. Ancak daha kısa kablolamada kayda değer fark olmayacaktır.
Ben RG59 U6 kabloyu Türkiyedeki ilk uydu yayınlarından beri kullanmaktayım. Özellikle köyde uydu alıcım için ve yerel radyo alıcısı için kullanmaktayım.
Hem teknik değerler olarak, hem de dayanıklılık olarak oldukça ideal bir kablodur.
Bu kablodan bir nebze üstün bir kablo daha vardı. CAIC 75-5 olarak aklımda kalmış olan bu kablo RG serilerine göre birz daha kalın bir kablo idi. Dolayısı ile daha özel F konnektör kullanımı gerektiriyordu. Günümüzde bulunabilir mi bilmiyorum ama çok uzun kablolamada mecburi bir ürün idi.
Günümüz çoğu çin işi kablolar bakır görünümlü ama neredeyse hiç bakır ihtiva etmeyen ürünlerdir.
Çoğu demir ve alüminyum karışımı olup, para vermeye değmeyecek kötü üretimlerdir. Kötü hava koşullarında ise birkaç sene içerisinde deforme olmaktadırlar.

yes%CC%A7il.jpg