Neler yeni

İdlib'de insanlık suçu: Kimyasal saldırıda 100 kişi öldü

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

collo1

Moderator
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,451
Beğeniler
9,543
Konum
ALMANYA
#1
Suriye nin kuzeyindeki İdlib kentinin Han Şeyhun beldesine dün Esad rejimi tarafından hava saldırısı düzenlendi. Kimyasal silahların kullanıldığı saldırıda çoğu çocuk en az 100 kişinin öldüğü, 500 den fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

Yaralananların götürüldüğü bir hastanenin vurulduğu da kaydedildi. Birleşmiş Milletler (BM), şu açıklamayı yaptı: “Bu bir kimyasal silah saldırısıdır. Kimyasal silah kullanmak ve sağlık merkezlerine saldırmak savaş suçudur.

ORTADOĞU'NUN KADERİ
Irak ın 30 Aralık 2006 da asılan diktatörü Saddam, 16 Mart 1988 de Halepçe deki Kürt nüfusa kimyasal silahla saldırmış, çoğu çocuk ve kadın 5 bin kişiyi katletmişti. Aradan 29 yıl geçti. Ama ortadoğu bataklığında yaşayan halkların acı kaderi yine değişmedi.

DEPODAN YAYILDI
Suriye Devlet Başkanı Esad ın en güçlü koruyucusu Rusya dan şu açıklama geldi: İdlib i Rus uçakları bombalamadı.Gazın sarin ya da klor olduğu sanılıyor. Şöyle bir iddia da var: Bombalama sırasında Esad muhaliflerine ait kimyasal silah deposu vuruldu. Gaz oradan yayıldı.

'SALDIRI CANAVARCA'
BM Güvenlik Konseyi ni acil toplantıya çağıran Fransa nın Dışişleri Bakanı Jean- Marc Ayrault, saldırı için œCanavarca dedi. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, “Bu korkunç saldırının sorumlularından hesap sorulmalı ifadelerini kullandı. Avrupa Birliği Dış İlişkiler Temsilcisi Federica Mogherini de sorumluluğun Esad rejiminde olduğunun altını çizdi.


ERDOĞAN: KABUL EDİLEMEZ
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin le telefon görüşmesi yaptı. İki lider, Suriye de ateşkes için ortak çaba harcamanın gerekliliğini vurguladı. Erdoğan, “Bu tür insanlık dışı saldırılar kabul edilemez dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da saldırıyı œinsanlık suçu olarak niteledi.

TÜRKİYE YARDIMA KOŞTU
Sınıra 30 kilometre uzaklıktaki İdlip e; Hatay dan gönderilen onlarca ambulansla, çok sayıda yaralı Türkiye deki hastanelere taşındı. Türkiye ile Suriye sınırında kimyasal yıkama çadırı kuruldu. Yaralılar tıbbi duşlarda yıkandı. Türk sağlık görevlileri kimyasal etkilere karşı özel giysiler giyerken, hastanelerde gerekli önlemler alındı. Türkiye ayrıca bölgeye; kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer kalıntıları tespit edebilen keşif araçları gönderdi.


CİĞERLER ASİTLE DOLUYOR
Gazdan etkilenenlerin bayılma, kusma ve ağız köpürmesi gibi belirtiler gösterdiği bildirildi. Klor veya sarin gazı kullanıldığı tahmin ediliyor. Klor gazı, göz ve akciğerlerdeki nemle birleşince aside dönüşüyor. Sarin gazı ise sinir sistemini felç ediyor.

 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...