Neler yeni

Kabloya "F" Konnektör Takmak

Karbon

Administrator
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2011
Mesajlar
7,164
Beğeniler
2,225
Konum
İstanbul
#1
Kabloya "F" konnektör takmak..


F konnektörlerin hatalı takılması ciddi sorun yaratabilir.
Uydu alıcı sistemlerinde yaşanan teknik sorunların en önemli yüzdesinin hatalı takılmış F konnektörler yüzünden olduğu ortaya çıkmıştır.
O nedenle doğru yöntemi adım adım inceleyelim.Kabloyu ucundan yaklaşık 25mm soyun. Özel koaks kablo soyma aleti veya bir maket bıçağı kullanabilirsiniz. Ancak eğer maket bıçağı ile keserseniz bıçağın içerideki bakır ekran blendajını da kesmemesi için dikkat etmelisiniz. Dış kılıfı kestikten sonra çekip çıkarın. Ekran ve blendajı ayırıp resimdeki gibi ayrı ayrı bükünüz.

Aluminyum ekranlamayı kesip atın. Bakır örgü blendaj kalsın. Şimdi içteki şeffaf yalıtıcıyı da yaklaşık 3 mm açıkta kalacak şekilde kesip çıkartınız. Bu mesafe iç iletken ile blendaj arasında kısa devre oluşmaması için gereklidir.
Kalın iç bakır iletken yaklaşık 2cm çıplak olarak kaldı.

Şimdi size bir kolaylık !
Kablonun ucunu bu halde iken vazelin'e batırır iseniz hem konnektör takılırken daha rahat döner, hem de ilerde konnektörün içine nem sızmasını engellemiş olursunuz!

Şimdi blendajı geriye doğru kıvırıp bir 'F' konnektörü
üstüne gidebildiği kadar gidecek şekilde vidalayınız. "F" konnektörü daha iyi tutmak için bir bez kullanabilirsiniz. Ağız kısmına bakarak iç iletken ile blendajın birbirinden olabildiğince uzak olmasına dikkat ediniz. Blendajın artan kısmını kesiniz.

İç bakır iletkenin boyunu sadece 3mm kadar dışarıya sarkacak şekilde(resimdeki gibi) yan keski ile kesiniz. Kesmeyi ucun sivri olması için 45 derece açıyla yapınız. Ucun sivri olması takılacağı yer bakımından avantajlıdır.

Eğer uydu bulucu(sat finder) metre gibi bir cihazı birçok defa takıp çıkarmanız gerekecek ise o zaman resmdeki kolay takma(Push-on) adaptöründen kullanabilirsiniz. Taktığınız F uç bu adaptöre vidalandıktan sonra takılacağı yere normal bir fiş gibi itilip çekilerek takılıp sökülebilir.

Ayrıca eğer F bağlantı yerinde mesafe az ise 90 derece adaptörü(resimdeki) kullanarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Bina dışında bulunan 'F' konnektörler mutlaka yalıtılmalıdır. Eğer bu yapılmaz ise nem kablonun içinden hızla ilerler, kabloyu, LNB'yi ve diğer cihazları bozabilir. Bunun olmaması için kendikendine kaynayan Self Amalgamating) bant kullanmalısınız. Bu banttan yaklaşık 10cm kesip üstündeki kaplamayı soyunuz.

Bandı kabloya 'F' konnektörün gerisinden sarmaya başlayınız. Gerdirerek spiral şeklinde ve genişliğinin en az yarısı kadar üstüste gelecek şekilde sararsanız, bant kendi kendine kaynayarak yalıtımı tam olarak sağlar. Kablodan başlayıp tüm F konnektörü de sardıktan sonra LNB gövdesine kadar geliniz.

Bitme yerinde bandı boyunun iki misli kadar gererek geri doğru sarar ve başladığınız yerde bitirir iseniz ucun tam olarak kaynaması için gerekli enerjiyi vermiş olursunuz. Bu amalgam bant muhteşemdir. Kısa süre içinde kaynayarak yekpare bir kılıf haline gelir. Sadece maket bıçağı ile keserek çıkartabilirsiniz. Bu bant yerine izolebant türü başka malzeme sakın kullanmayınız. Onlar zaman içinde açılır ve hiç takmamanızdan daha zararlı olurlar.

Bantlamanın tek alternatifi bu işe için özel olarak hazır satılan lastik kılıflardan kullanmanızdır. Bu kılıf tam sıkmalı 'F' konnektörünüze göredir. Avantajı sökülüp takılabilmesidir.

Normal olarak uydu alıcıdan LNB'ye gelen yüksek frekans kablonuz yekpare olmalıdır. Ancak eğer bir ekleme yapmak zorunlu olursa resimde görülen 'F to F' ek adaptörünü kulllanabilirsiniz. Bu şekilde eklemeden dolayı oluşan kayıp en az olacaktır. Tabii yukarıda belirtilen şekilde bantlayarak en iyi şekilde yalıtmanız kaydıyla.

Sıkmalı "F" mi daha iyi vidalı mı?
Eğer her gün yüzlerce kabloya uç takmanız gerekiyor ise ve gerekli aletleriniz de tamam ise bir de yeterli el maharetini edinebilmiş iseniz, o zaman sıkmalı sizin için güvenli ve pratik olabilir. Ancak, eğer elinizdeki kablo ve sıkmalı F konnektör tipine tam uygun kesme, soyma ve sıkma aparatlarına tam olarak sahip değilseniz bu sizin hem veriminizi düşürür, hızınızı azaltır hem de oluşacak hataların daha sonra bulunup giderilme maliyeti bakımından çok risklidir. Bu aletlerle hızlı ve temiz iş yapabilmeyi öğrenmek biraz vakit alır. İlk günden iyi neticeye ulaşmanız imkansız. Oysa vidalı 'F' kullanırken hata yapma ihtimaliniz yok gibidir. Çok hızlı değil ama daha ilk günden kaliteli ve güvenli iş çıkartabilirsiniz.
Sinyal dağıtım panosu yapmak


Bir plaka üzerine birbirine tercihan en az 25mm uzaklıkta ve her biri 9.5mm çapında delikler açmalısınız. Bu deliklere yukarıda resmi görülen somunlu "F to F" bağlantı elemanlarından yerleştirdiğinizde panonuz tamamdır. DiSEqC sviçler yerine doğrudan LNB'den gelen uçları bu şekilde bir panoya bağlayarak, uydu alıcıdan gelen ucu da yukarıda anlatılan kolay takma(push on) adaptörlüsünden kullanarak kendinize 4(veya istediğiniz kadar çok) çanak için manuel bir sviç yapabilirsiniz. Bu şekilde kullanımda sviç çalışmamasından olan risk de elektronik sviçin verdiği kayıplar da söz konusu değildir. Özellikle eğer gelen sinyal zayıf ise ve sviçteki zayıflama yüzünden yayın alınamamakta ise bu şekilde kullanım kesin bir avantaj sağlayacaktır.


@uydutvhaber.net

 
Son düzenleme: