Neler yeni

Müge Anlı Sevgi İzi Nedir? Sevgi İzi Nasıl Yaptırılır? benibuldular.com Sitesi Ne İşe

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,677
Beğeniler
3,695
Konum
ALMANYA
#1
Müge Anlı Sevgi İzi Nedir? Sevgi İzi Nasıl Yaptırılır? benibuldular.com Sitesi Ne İşe Yarar? Haberi ile ilgili merak edilen tüm bilgiler ve detaylar en son dakika bilgileri ile 29 Şubat 2016 Pazartesi tarihinde yayınlanan haberimizde. Atv ekranlarında yayımlanan "Müge Anlı ile Tatlı Sert" programının sunucusu Müge Anlı, kaybolma ihtimali olanlar kişiler için bir proje hazırladı. Yıllardır kayıpların bulunması için öncülük eden ve bugüne kadar bin 452 kayıp şahsın yakınlarıyla buluşmasını sağlayan Anlı'nın öncülük ettiği "Sevgi İzi" adlı proje nedir?

Müge Anlı sevgi izi nedir? Sevgi izi nasıl yaptırılır? benibuldular.com sitesi ne işe yarar? Atv ekranlarında yayımlanan "Müge Anlı ile Tatlı Sert" programının sunucusu Müge Anlı, kaybolma ihtimali olanlar kişiler için bir proje hazırladı.Yıllardır kayıpların bulunması için öncülük eden ve bugüne kadar bin 452 kayıp şahsın yakınlarıyla buluşmasını sağlayan Anlı'nın öncülük ettiği "Sevgi İzi" adlı proje nedir?

Müge Anlı Sevgi İzi projesi ile özellikle yaşlı ya da kendini ifade edemeyen engellilerin kaybolduğunda bulunmaları için kalıcı bir dövme sistemi getirdi.


Sevgi İzi nedir?

Zihinsel engelli, alzheimer veya benzeri rahatsızlıkları bulunan yakınlarımızın bir gün aniden gözümüzün önünden kaybolacağı korkusunu hep yaşarız.. Bu sadece Türkiye'de değil tüm dünyada önemli bir sorun..


Asıl önemli olan ise bu tür rahatsızlığı bulunan yakınımızın kendini ifade edemeyecek olması.. Kaybolduğunda nereye gideceğini, ne yapacağını bilemeyecek olması.. Böyle bir durumda ailenin yaşadığı ızdırabın ne kadar büyük düşünebiliyor musunuz.. Ağzı var dili yok, melek gibi bu insanlar son derece savunmasız, her türlü tehlikeye açık ve siz hiçbir şey yapamıyorsunuz..

Herkese verilen farklı bir numaranın bilek kısmına yapılması ve kaybolmada durumunda ise benibuldular.com adresine girerek kişinin bilgilerine ulaşılması oluyor.


Atv ekranlarında yayımlanan "Müge Anlı ile Tatlı Sert" programının sunucusu Müge Anlı, kaybolma ihtimali olanlar kişiler için bir proje hazırladı. Yıllardır kayıpların bulunması için öncülük eden ve bugüne kadar bin 452 kayıp şahsın yakınlarıyla buluşmasını sağlayan Anlı'nın öncülük ettiği "Sevgi İzi" adlı proje sayesinde zihinsel engelli, alzheimer ve benzeri rahatsızlıkları bulunan ve kaybolma ihtimalleri yüksek olan kişilere daha çabuk ulaşılması sağlanacak. Projeye göre, kaybolma ihtimali yüksek olan kişilerin koluna "Sevgi İzi"ni belirten bir rakam işleniyor. Bu rakamla www.benibuldular. com'a kayıt yaptırılıyor. Kişi kaybolduğunda kolundaki bu Sevgi İzi'ni görenlerin bu siteye bildirmeleri halinde yakınlarına hemen ulaşılması sağlanıyor.

Müge Anlı kayıplara en çok hassas şekilde yaklaşan televizyonculardan biri. Evladını kaybedenler ya da yıllardır bulananlar hemen programa başvuru yapıyor ve dört bir yandan kaybolan kişiler aranıyor. Özellikle engelli vatandaşların kaybolması çoğu zaman başarı ile sonuçlanıyor ve kayıplar bulunuyor. Müge Anlı ise artık bu duruma son vermek için ve kaybolanların kolayca bulunması iç Sevgi izi projesini gerçekleştirmiş oldu. Bulunan birçok kişi kendini ifade edemiyor ya da konuşamıyor. Dolayısı ile bunların ailelerini bulmak oldukça zor bir hale geliyor. Artık bileğinde sayı sayesinde bilgilerine ulaşılacak ve ailesi kaybolan yakınlarına daha kolay bir şekilde ulaşmış olacak.

SEVGİ İZİ NASIL DOĞDU?
Yıllardır kayıp insanları yakınlarına kavuşturan, bu alanda övgüyü sonuna kadar hak eden bir isim.. Araştırmacı gazeteci Müge Anlı da engelli kayıplarında hayli üzülen kişilerden biriydi. Uzun süredir engelli kayıplarının daha kısa sürede bulunması için kafa yoran Müge Anlı, sonunda Sevgi İzi projesini hayata geçirmeye karar verdi.. Bunun önce www.benibuldular.com sitesini açtı. Bu site, kayıpların bulunması için polise, jandarmaya yardımcı olacak.

NE YAPMAMIZ GEREKİYOR?
Aslında sistem çok basit. Yakınlarının kaybolmasından endişe eden aileler, iletişim adres ve telefonlarıyla sitemize başvurup formu dolduracak. Sitemiz kendilerine bir numara verecek. Örneğin, 104 no.. Bu numara kaybolmasından endişe edilen kişinin sol koluna işlenecek. O kişi kaybolduğunda kolundaki bu Sevgi İzi onun güvencesi olacak.

NASIL BULUNACAK?
Kayıp kişiyle bir şekilde karşılaşan vatandaşlar, o kişinin kolundaki Sevgi İzi'ne görünce önce polise, jandarmaya ya da en yakındaki ilgili birime başvuracak. Ardından sitemiz devreye girecek. Koldaki o "rakam"ı taşıyan kişinin kim olduğu, tüm iletişim bilgileri ilgili birime verilecek ve kişinin bir an önce ailesine kavuşması sağlanacak.

BİLGİLER SAKLI KALACAK
Burada önemle belirtmek istediğimiz bir konu şu: Koluna Sevgi İzi uygulanan kişiyle ilgili herhangi bir bilgi, fotoğraf ya da iletişim bilgileri sitemizde kesinlikle yayınlanmayacak. Bilgiler tamamen gizli kalacak ve sadece kişi bulunduğunda bu bilgiler devlet yetkililerine verilecek.

DÜNYADA ÖRNEKLERİ:
İngiltere'nin West Sussex bölgesinde Alzheimer veya bu tür benzeri hastalığı olan kişilere elektronik kelepçe takılarak GPS oluyla sürekli takip edilmeleri 2013 yılında denenmeye başlandı. Pilot bölge olarak seçilen bu kentte polis, kayıp vakalarının sayısını bu yolla azaltmanın mümkün olabileceğini, kaybolan hastaların da kolaylıkla bulunabileceğini belirterek uygulamaya tam destek verdi.

TÜRKİYE'DE ÖRNEĞİ:
Kırklareli Emniyet Müdürlüğü, zihinsel engellilerin kaybolmaları halinde daha kolay bulunması için engelli 104 kişinin parmak izinin alındığını bildirdi. Bir belediyemiz ise bu tür rahatsızlıkları olan kişilerin koluna özel bilezik takma projesini hayata geçirdi.

SEVGİ İZİ'NİN FARKI:
Yukarıdaki örneklerin bir takım sıkıntıları doğdu. Örneğin elektronik kelepçede hastaya suçlu muamelesi yapıldığı eleştirileri yapıldı. Sevgi İzi ise milyonlarca kişinin hobisi olan dövmeden yola çıkılarak hayata geçirildi. Şu ana kadar koluna dövme yapılanların hayli mutlu olmaları ise projenin doğruluğunun bir kanıtı.

Faili meçhul cinayetler ve kayıpların yanı sıra birçok sosyal sorumluluk projesi ile de adından sıkça söz ettiren, Hafta içi her gün seyirciyi ekran başına kilitleyen Müge Anlı ve ekibi, üzerinde çalıştığı kayıp dosyalarını, cinayete kurban giden kişileri ve kayıpların tüm yaşamını ortaya çıkararak onları bulmaya, olayları aydınlatmaya devam ediyor...

benibuldular.com tıklayınız


 

uydu3405

New member
Üye
Katılım
22 Eyl 2013
Mesajlar
1,054
Beğeniler
2
Konum
İstanbul
#2
Çok güzel bir uygulama bence kaybolmasından endişe duyabileceğiniz yakınlarınıza bunu mutlaka yaptırın.Çünkü kayıplarınız bu iz sayesinde daha çabuk bulunuyor.