Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Next YE-2600 Diseqc Motor Kullanma Klavuzu

ilche

0
Üye
13 Mar 2015
8
0
1

İyi akşamlar,buyrun kitabından çektiğim resimler.

Merhaba @denizci56 ,

Motordaki sorun sanirim firmware ile ilgili! Gonderdigin kodlari kontrol ettim: aci degeri ve C01 hafizadan cagirma, burada sorun yok.
Alicidan gelen kabloyu bagladigimda motor surekli saga donmeye calisiyor, su an tamamen batiya donuk ve hicbir sekilde (ne alicidan, ne de elle) doguya donmuyor. Bu arada alicim Next Pandora.

Basta sorun sinyalin tamamen kaybolmasiydi, antenin yanina cikip motoru uzerindeki dugmeleri kullanarak saga-sola dondurebiliyordum, ardindan sorun kabloda olabilir dusuncesiyle kabloyu motordan sokup ucunu duzelttim, tekrar bagladigimda motor artik doguya donmemeye basladi. Alicidaki limitleri kaldirdim, motora da hardware reset cektim, sorun cozulmedi. Son olarak motorun icini actim, herhangi bir sorun gormedim. Buradaki (Kosova'da) bazi servislerle danistim ve sonunun yazilimsal oldugunu dusunuyorum. Firmware'i yeniden yuklemek istiyorum, rica etsem gonderebilir misiniz?

denizci56

0
Özel Üye
15 Şub 2013
1,533
451
83
Ege
İyi akşamlar şuan dışardayım,disegch motora başka uydu alıcısıyla yada giriş 13/18Vdc çıkış 13/18Vdc olan bir cihazla döndürmeye çalışın,Alıcınızın çıkış voltajı 350mA dan yüksek olabilir.

djprens

0
Üye
8 Ocak 2017
26
2
3
Merhaba arkadaşlar,

Next YE 2600D Diseqc Motor 1.2 Yeni Dijital Model siparişi verdim. Haftaya elimde olacak. Bu arada forumu okuyarak kurulum ile ilgili bilgi almaya çalışıyorum. Baya uğraştıracağı belli :) Birkaç sorum var.
Yer: Kocaeli
Cihaz: Next Machina

1- Çanak anteni henüz almadım ama 120 cm'lik anten kullanmak istiyorum. Bu motorda ağırlık açısından bu çap antenle sorun yaşar mıyım? 90'lık kullanılırsa sinyallerde ve alınan uydularda çok fark olur mu ?
2- Forumu inceledim. Okuduğum kadarıyla motor 0 noktası ayarı için longtitude, elevation değerleri ve referans uydu üzerinden ayar yapılmalı. Kocaeli için antende işaretlenecek longtitude, elevation ve yükselme açısı değerleri kaç olmalı ? Referans uydusu hangi uydu olmalı ve hangi bu uydunun hangi frekansına göre ayar yapmak gerekecek?

Atropin

New member
Üye
9 Nis 2020
2
0
1
Merhaba arkadaşlar,

Next YE 2600D Diseqc Motor 1.2 Yeni Dijital Model siparişi verdim. Haftaya elimde olacak. Bu arada forumu okuyarak kurulum ile ilgili bilgi almaya çalışıyorum. Baya uğraştıracağı belli :) Birkaç sorum var.
Yer: Kocaeli
Cihaz: Next Machina

1- Çanak anteni henüz almadım ama 120 cm'lik anten kullanmak istiyorum. Bu motorda ağırlık açısından bu çap antenle sorun yaşar mıyım? 90'lık kullanılırsa sinyallerde ve alınan uydularda çok fark olur mu ?
2- Forumu inceledim. Okuduğum kadarıyla motor 0 noktası ayarı için longtitude, elevation değerleri ve referans uydu üzerinden ayar yapılmalı. Kocaeli için antende işaretlenecek longtitude, elevation ve yükselme açısı değerleri kaç olmalı ? Referans uydusu hangi uydu olmalı ve hangi bu uydunun hangi frekansına göre ayar yapmak gerekecek?

Slm ürün kitapçığında 90 cm üzeri anten kullanımında garanti dışı olacağı belirtilmiş, rüzgar ve ağırlık zamanla yıpratıyor olmalı..

05mustafa

New member
Üye
15 Ara 2019
13
8
3
Merhaba arkadaşlar bu diseqc motorun ayrıntılı olarak kurulumunu yapıp videoya çekecek bir arkadaş yokmu Allah aşkına okadar araştırdım yabancı kaynaklar hariç doğru düzgün bir uygulamalı anlatım bulamadım yazılı olarak var klavuzuda var fakat pek tatminkar bir anlatım deyil ayrıntılı yazılmış fakat eminim bir yanlışlık var kimisi yazmış yükselme açısı bulunulan enlem olacak diye benim bulunduğum enlem 40 klavuzda yazan değer 50 bir diğeri çanak kalkış açısı sıfır olacak sadece motor üstünden ayarlanacak ama klavuz çanağada açı vereceğimizi söylüyor kafam karıştı lütfen yardımcı olun NEXT YE 2600D

djprens

0
Üye
8 Ocak 2017
26
2
3
Merhaba,

Next Diseqc motor kullanıyorum. Motor doğuya dönüyor fakat batıya dönmüyor. Batı kısmında kırmızı ışık yanıyor ve manuel döndürmeye çalıştığımda da içeriden tık tık ses geliyor fakat dönmüyor. Bu benim çözebileceğim bir şey midir yoksa servise mi gitmeli?

Teşekkürler

Metinolmetin

0
Üye
24 Eyl 2013
29
19
3
Bu işlerden meramını alan çok kişi vardır. Eski bir antenci olarak şunu söyleyebilirim. DISEqC motor uzun ömürlü bir ürün değildir. Mekanizması plastik dişli olanlar şöyle bir tarafa; çelik dişli mekanizması bulunan, kaliteli olduğu iddia edilen stab firması üretimi ürünler bile kullanım sıklığına bağlı olarak bir zaman sonra şaftında boşluk oluşabiliyor ve kötü hava şartlarında rüzgardan olumsuz şekilde etkilenebilmektedir. Benim şahsi görüşüm: Motorlu&Rotorlu hareketli sistemler, son kullanıcıya pek hitap etmediği yönündedir.

Ama illâ da yapacağım, ben de meramı mı alacağım derseniz o zaman, malzemesini bulabilirseniz eğer; vaktim, nakitim, sabrım var ve yerim de müsait diyenler için aktuatör kollu motorlu sistem önerebilirim. DISEqC motorlu sisteme kıyasla daha sağlam ve uzun ömürlü oluşu tercih sebebidir. Malzeme listesi: 18 inch aktüatör kol + polar maund + 150cm ve üstü Parabol çanak + LNB + Vbox2 pozisyoner. Kuralına uygun bir şekilde kurulum yaptıktan sonra bakımı: 6 ayda bir aktüatör kol motorun şaftı içinde bulunan yivli metal milini yağlamayı ihmal etmeyiniz. Sistemi çok rüzgar alan bir yere kurmak zorunda kaldı iseniz, pozisyon hafızaları bir miktar toplu olarak kaymış olabilir. Bu durum da ilk pozisyon hafızasına gelinir. Vbox2'nin uzaktan kumandasında bulunan Resync tuşu ile kayan pozisyon hafızaları toplu olarak, tek seferde düzeltirseniz, uzun yıllar size hizmet eder.

FevziG

New member
Üye
15 Ara 2023
1
0
1
Next YE-2600 Diseqc Motor Kullanma Klavuzu
Türkçesini nereden indirebilirim