Neler yeni

Nvidia, 2018’de İki Farklı GPU Çıkaracak

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
130
#1

[h=2]Yeni GPU’lardan biri oyun, diğeri yapay zeka odaklı olacak.[/h]Geçtiğimiz haftalarda piyasaya sürdüğü Titan V ekran kartıyla gövde gösterisi yapan Nvidia’nın 2018 yılı içinde 2 ayrı yüksek performanslı GPU çıkarması bekleniyor. Henüz Nvidia tarafından resmen doğrulanmasa da her yıl yapılan yeni ürün tanıtımlarının yol haritasının bu yıl da değişmesi beklenmiyor. Bu yeni GPU’lardan biri oyun dünyasını hedeflerken, diğerinin yapay zeka odaklı olacak.
Şirketin başarılı GTX 1000 serisi ekran kartlarında bulunan Pascal GPU’su, 2018 yılında yerini yeni bir sürüme bırakacak. Bu GPU’nun Titan V’de kullanılan Volta’nın kırpılmış sürümü olmayacağı ve tamamen yeni bir yonga olacağı ise Ekim ayında duyurulmuştu. Yeni GTX’in 26 – 29 Mart 2018 tarihleri arasında yapılacak Nvidia GPU teknoloji konferansında duyurulacağı tahmin ediliyor.
Nvidia’nın Drive PX Pegasus adındaki yeni işlemcisiyle de otonom araçlarda 5. seviyeye ulaşılması bekleniyor. 5. seviyede aracın, çamurlu ve engebeli yollar dahil tüm şartlarda bir insan kadar başarılı bir şekilde sürüşü gerçekleştirmesi anlamına geliyor. Nvidia bunu sağlamak için 2 tane Volta sonrası yeni nesil GPU kullanacak.
Tabii Drive PX Pegasus’un piyasaya çıkmasıyla bir anda 5. seviyeye ulaşmak mümkün değil. Çünkü otomobillerin geliştirilmesi, tahmin edilenden çok daha uzun sürüyor. 2017’de tasarlanmaya ve geliştirilmeye başlanan otomobillerin 2023’te piyasaya çıkabileceği tahmin ediliyor.
Özetle 1000 serisi ekran kartlarının ötesinde yeni bir neslin ülkemize gelişinin 2018’in ilk yarısının sonunu bulması mümkün.