Neler yeni

PC Bilgisayar güvenlik antivirüs versionları

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
96
#1

Avast, kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan bir güvenlik yazılımıdır. Mutlaka kullanmanız gereken gizli güvenlik araçları bulunmaktadır. Avast antivirüs yazılımını kullanarak derinlerde yer alan seçenekleri ile sisteminizi zararlılara karşı daha etkin şekilde koruyabilirsiniz.

Avast Clean-up Seçeneği

Avast Free Antivirüs (https://www.avast.com) yazılımı hayli etkili bir seçenek fakat kurulumla birlikte çok sayıda ekstra gereksiz içeriği beraberinde getiriyor. Bu nedenle standart Avast kurulumunda yer alan Google ekstralarındaki onaylama işaretlerini kaldırmanızı öneriyoruz. Bunun için “Custom Install” seçeneğini kullanın, “Next” ve “Custom” aşamalarını izleyip Google eklentilerindeki onaylamaları kaldırın.
Avast ile Programları Güncelleme

Güncel zararlılar bilgisayarınızda kurulu olan ve güncellenmemiş yazılımlardaki açıklardan bilgisayarınıza rahatlıkla sızabiliyor. Windows işletim sistemindeki Windows Update bölümünden işletim sistemi ve Microsoft yazılımlarının güncellemeleri kontrol edilip yüklenebilmekte. Avast Free’nin yeni “Software Updater” aracı ile diğer programlarınızın güncel olup olmadığını kontrol edebiliyorsunuz. Otomatik güncelleme seçeneği ise yazılımın ücretli “Premier” versiyonunda sunulmakta. Elbette elle güncelleme ücretsiz. Avast’ın arayüzünü açın ve “Software Updater” seçeneğine girin. “Rescan” ve “Fix now” seçeneklerini kullanarak “Update available” yani güncellenebilecek yazılımların güncel versiyonlarının kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
96
#2
Popüler ücretsiz antivirüs programlarından biri olan AVG ile hızlı bir şekilde sistem taraması yapabilir ve Türkçe dil desteği sayesinde kolayca kullanabilirsiniz. Yazılımı yüklediğiniz andan itibaren en son çıkan tehditlere karşı yazılım kendini otomatik olarak günceler. Böylece sisteminiz hep güvende kalır. Yazılım genel olarak virüs, casus yazılım ve diğer zararlı yazılımları durdurur. Güvenli olmayan web bağlantılarına karşı uyarır. Tehlikeli e-posta eklerini engeller. AVG sisteminizi güvenli tutmanın yanı sıra gizliliğinizide sağlar. AVGAntivirüs indirme linki ve programın kullanımı hakkında bilgilere buaradan ulaşabilirsiniz;

Web Gizliliği Nasıl Sağlanır

AVG AntiVirus Free (http://www.avg.com/tr-tr/free-antivirus-download) güvenlik yazılımı Internet Explorer, Firefox ve Chrome web tarayıcılarıyla ziyaret ettiğiniz; internet aktivitelerinizi takip etmek isteyen internet sitelerine karşı gizliliğinizi koruma altına alabilecek faydalı bir gizlilik özelliğine ev sahipliği yapıyor. Bir web sitesini açın, AVG araç çubuğunda küçük bir göz simgesi göreceksiniz. Bu durumda “Do Not Track” özelliği aktif demektir. Göz simgesine tıkladığınızda sayfada bulunan “tracker”ların listesi karşınıza gelecektir. Bunları tek tek engellemek isterseniz “Settings” e girin ve “Block all” seçeneğine tıklayın. AVG tüm web tarayıcıları için “Do Not Track” özelliğini ayrı şekilde ücretsiz edinme fırsatı da sunuyor.
Ücretsiz Sistem Temizliği

AVG AntiVirus Free programı PC performans problemlerini kontrol etmeyi sağlayan bir araca sahip. Ana arayüzde “Fix Performance” ve ardından “Analyze Now” seçeneğine tıklayın. PC Analyzer kayıt defteri hataları, gereksiz dosyalar, disk parçalanması ve kırık kısayollar için sistem taraması gerçekleştirecektir. Şimdi AVG PCTuneUp adlı farklı aracı indirebilirsiniz. Bu araç genellikle 30 Dolar lisans ücreti talep ediyor ama sistem temizliğini ücretsiz olarak yapma imkanı da veriyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
96
#3
Norton güvenlik yazılımları ile sisteminizi zararlı yazılımlardan koruyun, internet bankacılığının ve alışverişin yaygınlaştığı günümüzde güvenlikte çok önemli bir konu haline geldi. Yaptığınız arama sonuçlarının tümü için web sitelerinin güvenliğini ve alışveriş derecelendirmesine sitenin içerisine girmeden kontorl etme şansı yakalayın. Kimlik avı dolandırıcılığı içeren sitelerinden kimliğinizi koruyun, Gereksiz taramaları devredışı bırakarak bilgisayarınızın performansının etkilenmesine izin vermeyin. Böylece Norton arka planda çalışırken sisteminiz hem güvende kalır hemde bilgisayarınız kötü yzaılımlardan etkilenmez.

Kişisel Bilgilerinizi Koruma

Norton Internet Security, Norton Antivirüs ve Norton 360 (http://tr.norton.com/downloads) programlarının son versiyonlarında “Scam Insight” adı verilen faydalı bir özellik mevcut. Bu araç potansiyel olarak güvenli olmayan web sayfalarına kişisel bilgilerinizi girme aşamasında sizi uyarıyor ve mağduriyet yaşamanızın önüne geçmeyi hedefliyor. Symantec veritabanı çeşitli internet siteleri için oldukça fazla bilgi içermekte. Yine de aracın zaman zaman yanılabileceği unutulmamalı. Eğer bilgilerinizi girmekte olduğunuz internet sitesinin güvenli olduğu konusunda eminseniz “Continue to site” seçeneğini kullanabilirsiniz. Norton’un “Scam Insight” özelliğini devre dışı bırakmak isterseniz “Settings” menüsüne gidin, “Identity Protection” seçeneğine tıklayın ve geçerli durumu “Off” şeklinde belirleyin.
Gereksiz Taramaları Devre Dışı Bırakın

Norton Internet Security, Norton Antivirüs ve Norton 360 yazılımları tam sistem taraması yapmak istediğinizde konfigüre edilmiş ağ disklerini de tarama işlemine dahil ediyor. Hayli zaman kaybı yaratan bu işlemin elbette ağda yer alan başka bir bilgisayar veya NAS cihazında yer alan disk sürücüsünü taramasını istemeyebilirsiniz. Norton yazılımlarında ağ disklerini tarama işlemini devre dışı bırakmak için “Settings”, “Antivirüs”, “Seans and Risks” yolunu izleyin. “Configure” ve “Full System Scan” seçeneklerine tıklayıp “Scan Options” menüsüne erişin. Buradan “Network Orives Scan” özelliğini devre dışı bırakarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,524
Beğeniler
96
#4
Bilgisayarınıza bulaşan solucanlar, Truva atları, rogues, spyware, botlar ve daha pek çok zararlı yazılımları sisteminizden kaldırır. Anti-rootkit teknolojisi sayesinde derinlemesine temzilik yapar. rootkitler, malware gibi en tehlikeli zararlıları kaldırır. Bilgisayarınız zaarlılar yüzünden çalışmaz hale geldiyse yada internet bankacılığı kullanıp, alışveriş yapan birisiyseniz zararlıların sistemnize girmesini engellemek için daha güvenli bir kalkan oluşturabilirsiniz. Antivürsü programıyla birlikte sorunsuz çalışabilen yazılım size daha güçlü bir sistem sunar.

Log Dosyası Nasıl Durdurulur

Malwarebytes Anti-Malware Free (https://www.malwarebytes.com/mwb-download) antivirüs yazılımlarının yetersiz kaldığı noktaları etkin şekilde doldurabilen efektif bir tarama aracı. Yazılımın son versiyonlarıyla birlikte hayli önemli geliştirme ve iyileştirmeler sunulmakta. Aynı zamanda programın daha kolay kullanılabilmesi için de çaba harcanmış gibi görünüyor. Malwarebytes yazılımının varsayılan ayarlarında her tarama için detaylı bir log yani kayıt dosyası tutuluyor. Bunu durdurarak yazılımın daha hızlı çalışması için program arayüzünde “Settings” seçeneğine tıklayın ve “Open log file immediately after saving” kutucuğundaki işaretlemeyi kaldırın.
Yazılımı Hayata Döndürün

Malwarebytes Anti-Malware yazılımı alanında oldukça başarılı fakat yine de bazı malware’ler programı çalışmaz hale getirebiliyor. Malwarebytes Anti-Malware programını bu gibi durumlarda tekrar sorunsuz çalışır hale dönüştürmek için firmanın hazırladığı Chameleon (https://www.malwarebytes.com/chameleon/) aracından yardım alabilirsiniz. Araç bünyesinde Anti-Malware Free’yi hedef alan zararlıları yok etmek için kullanılması gereken çeşitli dosyalar bulunuyor. Anti-Malware yazılımı tekrar aktif hale gelip tarama yapabilecek duruma gelene kadar Chameleon CHM dosyalarını çift tıklayarak çalıştırmanız gerekiyor. Eğer Chameleon dosyalarını çalıştıramıyorsanız aracı indirin ve sabit disk yerine USB Flash sürücüsünden çalıştırmayı deneyin.