Neler yeni

Sanal gerçeklik gözlüğü nedir ve ne işe yarar ?

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#1


Sanal gerçeklik gözlüğü , günümüzde yaygın olan LED , LCD , Plazma gibi teknolojiler ile üretilmiş telefon , bilgisayar ve diğer birçok aygıtın ekran görüntüsünü daha gerçekçi göstermek , göz yanılmaları ( hileleri ) sayesinde görüntüyü daha gerçekçi olarak algılatmak için tasarlanmış teknolojik gözlüklerdir. Bazen bir karton ve bir gözlük çerçevesi ile bazen deOculus,LG,Samsung,Google,Sony gibi dünya devlerinin ürettiği Sanal Gerçeklik gözlükleri ile telefonlarımızda bir filmi izlerken , oyun oynarken veyahut televizyon ekranında 3D bir film seyrederken , izlenilen görüntüyü daha gerçekçi algılama sağlanabilir ve izlenilen şeylerden daha fazla zevk alınabilir.
Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyulur ?Biz insanlar geçmişten bugüne hep bir şeyleri değiştirme , daha iyiyi keşfetme isteği içerisindeyiz ve bunu yaparken bulunduğumuz evrenden kopmak ve yeni evrenlere doğru yol alma arzumuz da vardır bu yüzden insan bulunduğu dünyadan bir an olsun uzaklaşıp ekranda gördüğü görüntülerin içine yoğunlaşmak ister işte bu ihtiyacından da , sanal gerçeklik gözlüğü dediğimiz VR ( Virtual Reality )gözlüklerini icat etme ve geliştirme çabası oluşur.

Geçmişten bugüne birçok sanal gerçeklik denemesi olmuştur , Atari oyunları vs daha birçok eski oyun konsolları üzerinde çeşitli çalışmalar ile sanal gerçeklik yakalanmaya çalışılmıştır fakat eski teknoloji ile böyle bir şeyi başarmak zordu , başarılsa da yapılan aygıtlar düşük kalitenin yanında karışık ve kullanılması zor oluyordu.
Fakat bundan 3-5 sene önce Google‘nin Glass hareketi ve 1-2 sene öncesine kadar telefon üreticilerinin bu piyasaya dahil olması yeni bir sanal gerçeklik cihazı oluşturulması isteğini güçlendirdi ve böylece rekabet başladı.Rekabet ile her geçen gün daha iyi sonuçlar veren , daha gerçekçi görüntüler sunan sanal gerçekli cihazları üretilmeye ve yaygınlaştırılmaya başlandı.


Gerçekten işe yarıyor mu ?

Tabi ki de işe yarıyor , gelişen teknoloji ile gözlükler çok kaliteli sonuçlar veriyor ve kullanıcılar kendilerini oynadıkları oyunun , izledikleri görüntülerin gerçekten içinde hissedebiliyor , durum öyle ki bazen ; Bir oyuncu kendini gerçekten oyuna kaptırıp oyun içi hareketlerini dışa vurabiliyor , korku filmi izleyen birisi korkudan kendini yerlere atabiliyor.Zaten bu teknolojinin en çok işe yaradığı sektör korku filmleri ve oyunlarıdır.Sanal gerçeklik gözlüklerinin piyasaya çıkmasına az bir zaman kala, kullanıcılar oldukça heyecanlanmış durumda. Bizler de en iyi sanal gerçeklik gözlüklerini bir araya getirdik.

Kimse, sanal gerçekliğin bu kadar hızlı gelişeceğini tahmin etmiyordu. Oculus’un projesini Kickstarter’da tanıtmasından sonra gelişmeler, adeta çığ gibi büyüdü. Birçok üretici sanal gerçekliğin potansiyelini gördü ve kendi ürünlerini geliştirmeye başlayarak bu sektöre giriş yaptı.
Samsung Gear VR

Kore menşeili teknoloji devinin, sanal gerçeklik cihazı olan Gear VR kullanıcılar tarafından oldukça merak edilen cihazlar arasında.
Harici bir güç kaynağına ihtiyaç duymayan Gear VR, görüntü oluşturmak için Samsung Galaxy akıllı telefonlara ihtiyaç duyuyor.
Telefonu lenslerin önüne yerleştiriyorsunuz, Micro USB bağlantısını yapıyorsunuz ve sanal gerçeklik cihazınız hazır olmuş oluyor. Super AMOLED ekranın bütün nimetlerinden,Samsung Gear VR ile yararlanabiliyorsunuz.


İçerik olarak da oldukça zengin bir havuza sahip olan Gear VR ile birlikte, birçok film ve oyunu sanal gerçeklikte deneyimleyebiliyorsunuz.
Microsoft HoloLens

Tanıtım videosu çıktıktan sonra herkesi hayretlere düşüren Microsoft HoloLens, sanal gerçekliğe değişik bir bakış getiriyor. HoloLens’in tam anlamıyla bir sanal gerçeklik cihazı olduğunu söylemek yanlış olur çünkü Hololens, sanal dünya ile gerçekliği birleştiriyor.
Bu da demek oluyor ki HoloLens ile birlikte oturma odanızdaki masanın üstünde Minecraft oynayabilir ya da kendinizi Mars’ta yürürken bulabilirsiniz.


Hiçbir dış kaynağa ihtiyaç duymadan çalışan ve yüksek kalitede görüntü oluşturabilen Microsoft HoloLens 2016 yılında 3000 Dolar fiyat etiketiyle çıkışını gerçekleştirecek.
Oculus Rift

Oculus Rift, sanal gerçekliği gündemimize bilimkurgu filmlerinden sonra getiren ilk ürün olma özelliğini taşıyor. Kickstarter’da böyle bir ürünün geliştirmeye başladığını duyan bütün teknoloji ve bilim-kurgu severler, Oculus Rift’i adeta bağış yağmuruna tuttular. Arkasına böyle bir gücü aldıktan sonra da Oculus Rift çalışmalarına hız verdi.

Oculus Rift, DVI girişi ve USB portu ile bilgisayarınıza bağlanıyor. Böylece kafa hareketlerinizi takip edebiliyor ve yüksek kaliteli 3D görseller oluşturabiliyor. Ürün 599 Dolar fiyat etiketine sahip olacak ve ertelenen Oculus Touch kontrolcüsü yerine bir Xbox One kontrolcüsüyle birlikte gelecek.
Playstation VR

İlk olarak Project Morpheus olarak başlanılan proje, daha sonrasında Playstation VR ismini aldı. 5.7 inçlik bir OLED ekrana sahip olacak olan Playstation VR, bu sayede motion blur etkisini en aza indirmeyi hedefliyor.

Ayrıca yapılan değişikliklerle birlikte cihazın yenileme hızı 120 Hz'e çıkarıldı. Bu da demek oluyor ki 120 FPS oyunculuk Playstation VR ile hayal değil.
HTC Vive Pre

İşin içinde oyun olduktan sonra, Valve’in bu duruma sessiz kalması beklenemezdi. PC oyunculuğunun devi Steam ile birlikte işbirliği yapan HTC, ortaya HTC Vive’ı çıkardı. Mobil Dünya Kongresi 2015’te tanıtılan cihazın, Nisan ayında satışta olması bekleniyor.

HTC Vive Pre, bilgisayarınıza bağlanıyor ve Steam ekosistemiyle tam bir uyumluluk gösteriyor. HTC Vive Pre, üzerindeki 70 sensör ve 360 derece kafa takip sistemi sayesinde rakiplerinden ayrılıyor. Cihazın yenileme hızı ise 90Hz. Kendisine özel kontrolcüleriyle de birlikte sanal gerçeklik içindeki objelerle iletişime geçebiliyorsunuz.
Magic Leap

Magic Leap, arkasında yarım milyon Dolar'ı almış bir yatırım olarak dikkat çekiyor. Yapmayı vadettiği şey ise, gerçeklik ve sanal gerçekliği birbirleriyle harmanlamak.

Bunun örneğini HoloLens'te görmüş ve çok sevmiştik. Şimdi ise Magic Leapile bu teknoloji hayatımızı daha fazla nasıl etkiler onu görüyoruz. Eğer Magic Leap'in sitesine giderseniz, ürünün yapabileceklerine bir göz atma şansınız olabilir. Basketbol sahasının ortasından çıkan balina ya da ofisinizin ortasında duran güneş sistemi modeli, Magic Leap'in yapmaya söz verdiği şeyler arasında yer alıyor.
FOVE VR

FOVE VR’ı Oculus Rift ve Playstation VR’dan ayıran özellik, interaktif göz takim sistemini bulundurması.FOVE VR içerisindeki bir kızılötesi sensör, göz hareketlerinizi takip ediyor ve böylece yeni bir kontrol metodunu da kullanıcılarına sunmuş oluyor.

Bu göz takim sistemiyle birlikte gelecek bir diğer özellik ise görüntülerin daha gerçekçi olacak olması. Çünkü cihaz tam olarak nereye baktığınızı bildiği için, alan derinliğini daha iyi ayarlayabilecek.
349 Dolar fiyat etiketine sahip olacak FOVE VR, Unity, Unreal ve Cryengine gibi oyun motorlarıyla uyumlu olacak.
Zeiss VR One

Tıpkı Samsung Gear VR gibi bir mobil cihazla kullandığınız Zeiss VR One, hem iOS hem Android kullanan telefonlarla birlikte kullanılabiliyor. Dikkat etmeniz gereken tek şey, telefonunuzun 4.7 ile 5.2 inç olması.
İçerisindeki özel medya oynatıcı sayesinde YouTube videolarıyla tam uyumluluk gösteriyor. Zeiss VR One’ın fiyatı ise 120 Dolar.
Avegant Glyph

Sanal gerçeklik kitleri genel olarak büyük yapılarıyla dikkat çekiyor. Ancak Avegant Glyph daha küçük tasarımıyla gözleri üstüne çekiyor. Avegant Glyph bu küçük yapısını, kendisine özel görüntüleme sistemine borçlu. Diğer setlerden farklı olarak oluşturulan görüntü, mikro boyutlardaki aynalarla direkt olarak retinaya yansıtılıyor.

Avegant Glyph’i, ekranı gözlerinizin önüne indirene kadar bir kulaklık gibi takabilirsiniz. Her göz için 1280 x 720 çözünürlük sunan Avegant Glyph, 45 derecelik görüş açısına sahip ve firmanın dediğine göre kullanılan mikro ayna teknolojisi, sanal gerçeklikteki baş dönmesini büyük ölçüde azaltıyor. Cihazın fiyatı ise 699 Dolar.
Razer OSVR

Razer OSVR, tam olarak Oculus Rift’in, Playstation VR’ın ya da Samsung Gear VR’ın rakibi değil. Daha çok geliştiriciler için yapılmış bir cihaz.
265 Dolarlık fiyatıyla oldukça uygun bir fiyata sahip olan Razer OSVR, geliştiricilerin uygulamalarını denemeleri için tasarlanmış.
Google Cardboard

Yapılan büyük yatırımların karşısında bir şaka gibi kalan Google Cardboard, 2014’te tanıtılmış ve 2015’te ikinci versiyonuyla satışa çıkarılmıştı.
Görüntüsünün ne kadar saçma olduğunu bir yana bırakırsak, Google Cardboard sanal gerçekliği size tecrübe ettirebiliyor. Google Cardboard’ın fiyatı ise 30 Dolar.

Ünlü yetişkin içerik odaklı Pornhub sitesi, sanal gerçeklik (VR) kervanındaki yerini aldı. Pornhub VR bölümünde yetişkin içerikli VR filmler, yayınlanmaya başladı.Sanal gerçeklik teknolojisi geliştikçe, sanal gerçeklik odaklı içerik sayısı da hızla artmaya devam ediyor. Oculus Rift ve PlayStation VR ile oyun sektöründe başlayan sanal gerçeklik hareketi, Samsung Gear VR veGoogle'ın düşük bütçeli Cardboard'u ile mobile de taşınmıştı. Şimdi isePornhub, VR işine girdiğini duyurdu.Ünlü yetişkin odaklı içerik üreten Pornhub, sitesi üzerinde VR bölümü oluşturdu. Pornhub VR bölümünde 180 derece ve 360 dereceli yetişkin içerikleri ücretsiz olarak sergiliyor.Pornhub VR videoları bilgisayarda çalıştığı gibi Google Cardboard,Samsung Gear VR ve Oculus Rift ile de çalışıyor. Tam anlamı ile VRdeneyimi yaşamak için VR gözlüklerini tercih etmek gerekiyor. Bilgisayarda sadece aynı YouTube 360 derece videolarda olduğu gibi mouse yardımı ile etrafa bakabiliyorsunuz.


Eğer Cardbord'unuz yoksa Pornhub'ın VR bölümü şerefine dağıttığı 10 binücretsiz Cardboard kampanyasından yararlanabilirsiniz.
@mehmetkarahanlı@
Sanal gerçekliğin revaçta olduğu günümüzde çağ atlatacak HoloLens, Microsoft tarafından kurumsal müşteriler için satışa sunulacak. Fiyat, son yenilemeler ve merak edilenler


Geçen sene lansmanı yapılan ve teknoloji dünyasına çağ atlatacak bir proje olan HoloLens yüksek gerçeklik sunan bir hologram gözlük olarak dikkat çekmişti. HoloLens, bilgisayarlarımız üzerinden yapabildiğimiz ve 3 boyutlu olarak kullanmakta zorlandığımız her şeyi masamıza getiren bir teknoloji.
HoloLens'in kısa vadede milyonlara ulaşacak gibi görünmüyor. ZiraMicrosoft da HoloLens'i şuan için sadece Amerika ve Kanada'daki kurumsal müşterilere sınırlı sayıda satacağını duyurdu. Şu an için siparişlerin belirlenen sınırı aştığı belirtiliyor.Sanal gerçeklik gözlüklerinin bile büyük ilgi gördüğünü düşünürsekHoloLens'i günlük yaşantımıza devrim niteliğinde yenilikler getireceğini düşünüyoruz. Teknolojinin tüm nimetlerinden kullanılarak yaratılanHoloLens'in satış fiyatı da üst seviyelerde.
Şu an sadece business için kullanıma sunulan HoloLens'i fiyatı tam 3.000 dolar.
Ülkemize resmi olarak gelip gelmeyeceği belirsiz. Ancak geldiğini düşünürsek gerek kur farkları gerekse Microsoft'un ülkemizdeki satış politakası cihazın 10.000-12.000 lira bandında satılacağı düşüncesine itiyor.

@mehmetkarahanlı@
 
Son düzenleme:

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#2
Yonga seti üreticisi olarak bilinen Qualcomm, gelişen Sanal Gerçeklik (VR) sektörü için yeniliklerini duyurdu. İşte Qualcomm Snapdragon VR geliştirme kiti hakkındaki detaylar.Qualcomm, yeni sanal gerçeklik (VR) yazılım geliştirme kitini (SDK) duyurdu. Qualcomm Snapdragon 820 işlemci, çevresel VR deneyimlerini desteklemek üzere tasarlanmıştı.

Şimdi ilk kez, Snapdragon VR SDK ile optimum VR deneyimi sunmak için birçok yeni teknoloji desteklenecek.

Qualcomm Snapdragon VR kiti içerisinde; DSP algılayıcı tümleştirme, Hareketten fotona hızlı dönüşüm, Lens doğrulama ile stereoskopik render, VR katmanlaştırma ve Enerji yönetimi yer alıyor.

DSP algılayıcı tümleştirme ile Snapdragon 820'deki yerleşik teknolojilerin genişliği tam anlamda kullanılarak, jiroskop ve ivme ölçelerler yardımı ile daha duyarlı bir hareket algısı oluşturulabiliyor.

Hareketten fotona hızlı dönüşüm ile 3D alanındaki gecikmeler %50'ye varan oranda azaltılıyor.

Lens doğrulama ile stereoskopik render ile video ve grafiklerde VRdeneyimini üst seviyeye çekmek için renk düzeltme özelliği devreye giriyor.

Enerji yönetimi sayesinde ise CPU, GPU ve DSP bölümlerindeki güç tüketimini minimuma indiriyor.

Duyurulan bu teknoloji; oyun, 360 derece VR videolar ve etkileşimli eğitim ve eğlence programları gibi uygulamalar için sanal gerçeklik deneyimini oldukça artıracak.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#3
PlayStation 4 ile beraber kullanılan sanal gerçeklik gözlüğü PlayStation VR 80’den fazla oyunda kullanılabilecek. PlayStation VR oyunlarının listesi sizlerle.Sony’nin 400 dolarlık fiyat etiketiyle dikkat çeken PlayStation VR, yoğun ilgi nedeniyle stoklarını tüketmişti. Ön siparişlerinde patlama yaşananPlayStation VR ile oynanabilecek oyunlar da belirlndi.

IGN’in yayınladığı listeye göre PlayStation VR ile 80’den fazla oyun oynanabilir olacak. EVE: Valkyrie, Project Cars ve Ark: Survival Evolved gibi ünlü oyunlarında yer alması PlayStation VR sahiplerini oyun arama derdinden kurtaracak gibi gözüküyor.
PlayStation VR Oyunları:
100ft Robot Golf

Ace Combat 7

Adrift

Albino Lullaby

Allison Road

Apollo 11 VR Experience

Aquarion Evol

Ark: Survival Evolved

Atom Universe

Bad Bird

Battlezone

Chernobyl VR Project

Classroom Aquatic

Crystal Rift

Cult County

Cyber Danganronpa

Dead or Alive Xtreme 3

Dead Secret

Distance

Dreams

Eagle Flight

Earthlight

Eclipse

EVE: Valkyrie

Fated

Final Fantasy 14 (demo)

Futuridium VR

The Gallery: Six Elements

GNOG

Godling

Golem

Gran Turismo Sport

Harmonix Music VR

Headmaster

Hyper Void

Job Simulator

Joysound VR

Jurassic Encounter

Kitchen

Loading Human

Megaton Rainfall

Mind: Path to Thalamus

Mortal Blitz VR

Omega Agent

Paranormal Activity VR

Pollen

Project Cars

Psychonauts in the Rhombus of Ruin

QUBE

Rez Infinite

RIGS

Robinson: The Journey

Rush of Blood

Snow

Star Wars Battlefront VR Experience

Summer Lesson

SuperHyperCube

Tekken 7

The Assembly

The Deep

The Getaway: London Heist

The Hum: Abductions

The Mars 2030 Experience

The Modern Zombie Taxi Co.

The Occasional Encounter

The Playroom

Thumper

Thunderbird

Trackmania Turbo

Unearthing Mars

Until Dawn: Rush of Blood

Vector 36

VEV: Viva Ex Vivo

Visage

VizionEck

War Thunder

Wayward Sky

White Day

World of Diving

World War Toons

Xing: The Land Beyond
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#4
Sony, PlayStation 4'teki eksikleri kapatarak çok daha iyi bir sanal gerçeklik ile görüntü desteği sunacak PlayStation 4.5 modelini getirecek.
Oyun konusunda en rahat çözüm olan konsollardaPlayStation 4 ve Xbox One arasındaki çetin savaşa yeni bir adım geliyor. Daha önce Microsoft tarafından sinyal verilen yeni bir Xbox One'dan sonra bu sefer de özellikle sanal gerçeklik deneyimini arttıracak PlayStation 4.5modelinin gelmesi gündemde.

Bildiğiniz gibi uzun süredir konuşulan sanal gerçeklik konusunda bu sene birçok model piyasaya çıkacakkenSony tarafında PlayStation VR sanal gerçeklik gözlüğü ile bu sektöre geçiş yapmış ve bu 400 Dolar değere sahip olan gözlük kapış kapış gitmiş, ön satışı 10dk içerisinde tükenmişti.Şimdi ise bu sanal gerçeklik deneyimini arttırmak amacıyla PlayStation için geliştirmeler yapmaya karar veren Sony, özellikle PC tarafında rakipleri olan Oculus Rift ve HTC Vive gibi sanal gerçeklik gözlüklerinin GTX 970 ve üzeri gibi çok iyi sistem istemesinden yola çıkarak bu sektörde kalite bazında geri kalmamak için PlayStation'ı yenileyecek.

4K görüntü desteği ve VR konusunda çok daha iyi donanıma sahip olması beklenen PlayStation 4.5 modelinin PlayStation 4'ten en büyük artısının bu iki nokta olacağı ve normal oyuncuların PlayStation 4 ile devam edebilecekken sanal gerçeklik kısmına geçmek isteyenlerin PlayStation 4.5 modelini almaları gerekeceği konuşuluyor. Tabii VR desteği PS4'te de devam edecek, fakat PC ile kapışacak bir VR deneyimi için PS 4.5 şart gibi duruyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#5
Oculus’un VR çözümü Oculus Rift’in son sürümü kullanıcılara sunuluyor. Şirketin kurucusu Palmer Luckey yaptığı açıklamada ürünün gün itibariyle kullanıcılarla buluşacağını ifade etti.Oculus VR şirketinin yeni sanal gerçeklik cihazı olan Oculus Rift’in daha önceki açıklamalarda 2016’nın ilk çeyreğinde satışa sürüleceğiaçıklanmıştı.

Şirketin kurucusu Palmer Luckey şimdi yaptığı açıklamada ise ürünün bugün itibariyle kullanıcılarla buluşacağını açıkladı.


Kickstarter’ın da vermiş olduğu destekle, henüz piyasaya çıkmadanDeveloper Kit’ine sahip olan cihazın ön siparişleri Mart 2013’ten itibaren başlamıştı.

Ağustos 2012’de Kickstarter desteği ile başlatılan kampanya kısa sürede çok fazla kullanıcının ilgisini çekmiş, kampanya sonunda 2 milyon 437 bin dolar toplamayı başarmıştı.

İlk aşamada ön sipariş veren kullanıcılara iletilecek olan cihazlar,önümüzdeki hafta tüm kullanıcılara sunulacak.Oculus Rift’in ön siparişini vermek isteyen kullanıcıların, Oculus'un web sitesinden hala ürünün ön siparişini verme imkanı bulunuyor.

Slash Gear'da yer alan habere göre, ürünün ABD merkezli 599 dolardan satışa sürülmesi bekleniyor.


İki adet 7 inçlik LCD Display’den meydana gelen VR cihazın ağırlığı kontrol ünitesi haricinde şu anki donanımıyla 370 gram olarak gözüküyor.

Cihazda kulaklık ve hoparlör çözümü bulunmamasını takiben, kullanıcılar kendi kulaklıklarını cihazda aktive edebiliyorlar.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#6
Microsoft geleceğin teknolojisi olarak gördüğü HoloLens ile ilgili yeni bilgiler paylaştı. HoloLens sayesinde filmlerde gördüğümüz gibi hologram aracılığıyla iletişim kurmak mümkün mü?HoloLens tanıtıldığı günden bu yana çok ses getirmişti. Peki sunduğu deneyim ile geleceğe yön vermeyi planlayan HoloLens neler yapabiliyor? 10 yıl sonra HoloLens’i hayatımızın hangi alanlarında görebileceğiz?

Microsoft yayınladığı yeni video ile hologramlar aracılığıyla iletişim kurmanın nasıl işlediğini anlatıyor. HoloLens beraberinde getirdiğiHoloportation isimli bir özellik ile gelecekte iletişimde çığır açmayı planlıyor.Holoportation sayesinde odadaki kişilerin çeşitli cihazlar yardımıyla 3D modeli çıkartılıyor. 3D modeller konuştuğunuz kişinin kullandığıHoloLens’e gönderiliyor ve oluşturulan görseli odanın içerisinde görebiliyorsunuz.


Microsoft, HoloLens’i geliştiricilere özel olarak 3000 dolardan satışa çıkarmıştı. Önünde uzun bir geliştirme süreci olan cihaz şimdiden beklentileri yükseltti. 10 yıl sonra belki de çok daha gelişmiş bir holoportation ile karşılaşabiliriz.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#7
Sanal gerçeklik gözlüklerinin sunduğu üç boyutlu görüntünün, göz sağlığını nasıl etkilediği açıklandı. Bakalım sanal gerçeklik göz sağlığını tehlikeye atıyor mu?Gün geçmiyor ki, yalnızca bilim kurgu filmlerinde görebileceğimizi düşündüğümüz bir teknoloji gerçeğe dönüşmüş olmasın. Bu teknolojilerin son örneği ise tüm dünyada hatırı sayılır ölçüde ses getiren, özellikle de gençler ve çocuklarda bir tutkuya dönüşen sanal gerçeklik gözlükleri.

Kullanıcılara gerçeğe en yakın deneyimi sunan bu gözlükler, ilgi alanlarına dair deneyimleri ve oyunları da kapsadığı için özellikle çocuklar ve gençler tarafından rağbet görüyor. Peki, cihaz ekranının gözlere bu denli yakın hale gelmesi, göz sağlığını nasıl etkiliyor?

Batıgöz Sağlık Grubu hekimlerinden Prof. Dr. Halil İbrahim Altınsoy; sanalgerçeklik gözlüklerinin kalıcı bir etkisi bulunduğuna dair herhangi bir kanıt olmasa da yorgunluk, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi istenmeyen bir dizi rahatsızlığı tetikleyebileceğini belirtti.

Altınsoy, sanal gerçeklik gözlüklerinin, uzun süreli kullanımlarda görsel refleks ve yön algısında nörolojik olarak karmaşaya sebep olabileceğini, ancak kalıcı bir hasara yol açmadığını ifade etti.

Sanal gerçeklik ile göz tembelliği tedavi edilebilir
Altınsoy ayrıca; bu tip teknolojilerin özellikle çocuklardaki göz tembelliğigibi problemlerin tedavisinde dahi kullanılabildiğini ve oldukça da etkili sonuçlar elde edildiğini dile getirdi.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#8
Sanal gerçeklik için yeni canlı yayın platformu geliyor!

Twitch’e rakip mi geliyor?

Oyun oynamanın yanında oynanılan oyunu izlemenin de popüler olduğu günümüzde yeni bir platform daha oyuncular ile buluşmaya hazırlanıyor. Halihazırda canlı yayın platformu olarak yayın hayatına devam eden Twitch, bildiğiniz gibi 2D oyunlar için tasarlanmış durumda. Peki ya biz sanal gerçeklik ile canlı yayın yapmak istersek. Kendi sanal gerçeklik gözlüklerimiz ile izlememizi ve yayın yapmamızı sağlayacak VREAL, bu yaz aylarında beta versiyonu ile oyuncuların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. VREAL sadece sanal gerçeklik oyunları için değil 2 boyutlu oyunlar için de canlı yayın desteğini sunacak. Bu sayede Twitch’e de rakip olacak.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#9
Sanal Gerçeklik Sinemalara Geliyor

Sinemalarda sanal gerçeklik dönemi başlıyor.

Sanal gerçeklik hayatın pek çok noktasına giriş yaparken bu konuda yaşanan son gelişme sinemalarda da sanal gerçeklik gözlüklerinin kullanılacağı oldu.
Sinemalarda daha keyifli bir film deneyimi için sanal gerçeklik gözlüklerini kullanılacağı belirtilirken bu bakımdan filmlerin de özel olarak hazırlanacağı belirtildi. Sanal gerçeklik gözlükleriyle filmi izlemek yerine yaşamayı tercih eden kişiler çok daha farklı bir sinema deneyimi yaşayacak.
Sinemalarda yer alacak sanal gerçeklik gözlüklerini takan kişiler mekandan bağımsız olarak filmin içerisine girecek. Daha önce üç boyutlu gözlükler ile sinemada farklı bir dönem başlatılırken 3 boyutlu gözlüklerde dış dünya ile kişilerin bağının kesilmemesi bu bakımdan gerçekliği oldukça etkiliyordu.
Fakat sanal gerçeklik gözlükleri ile birlikte bu anlamda başarıya ulaşmak mümkün olacak. 3 boyutlu gözlükler yerine sanal gerçeklik gözlüklerinin kullanılacağı sinemalarda artık çok daha gelişmiş bir teknoloji sistemi kullanılacak. Bu konuda gelen bilgilerde hangi sinema salonlarında bu teknolojinin kullanılacağı ya da sinema filmlerinin sanal gerçeklik gözlüğüyle izlemek istenmesi halinde bilet fiyatlarının ne kadar olacağı belirtilmiş değil. Buna karşın yapılacak bu değişikliğin kullanıcılar tarafından oldukça tutulması ve tercih edilmesi bekleniyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#10
Galatasaray Fenerbahçe Maçı Sanal Gerçeklik Gözlükleriyle İzlenecek

Ziraat Türkiye Kupası final karşılaşmasında Galatasaray ve Fenerbahçe karşı karşıya gelirken, TÜrkiye'de bu maçta bir ilk yaşanacak.

ATV ekranlarından canlı olarak yayınlanacak final maçı için ATV tarafından özel bir organizasyon düzenlenirken, maçı evden izlemek isteyen taraftarlara sanal gerçeklik gözlükleriyle izleme imkanı sağlanacak. Üstelik sanal gerçeklik gözlüğü olmayan kişiler dahi düşünülmüş durumda!
Ücretsiz Gözlük Dağıtılacak!
Galatasaray ve Fenerbahçe maçını izlemek isteyen kişiler için sanal gözlük ihtiyacının dahi karşılanması planlanmış durumda. Maçı sanal gerçeklik imkanı ile izlemek isteyen kişilerin bu doğrultuda Sabah gazetesi ile bugün dağıtılacak sanal gerçeklik gözlüklerini alması yeterli olacak. Ücretsiz olarak dağıtılacak olan sanal gerçeklik gözlükleri ile birlikte yapılması gereken son işlem ise A+ uygulamasının cihazlara yüklenmesi.
A+ Uygulaması İndirilecek
Sanal gerçeklik teknolojisinin kullanılması için ATV tarafından ücretsiz olarak A+ uygulaması da oluşturulurken, kullanıcıların cihazlarına bu uygulamayı da indirmesi gerekecek. Uygulamayı açarak, sanal gerçeklik gözlüklerinin kullanılması ile birlikte ilk defa Türkiye'de bir maç bu şekilde izlenebilecek.
Dünya genelinde çok daha farklı alanlarda kullanılmaya başlanan sanal gerçeklik gözlükleri için Türkiye'de ilk defa bu kadar kapsamlı bir çalışma yapılacak olması pek çok kişiyi etkilemiş durumda. Özellikle sosyal medyada yayınlanan yazılarda, kişilerin şimdiden sanal gerçeklik gözlükleri alarak maçı beklemeye başladığı görülürken, maç sırasında nasıl bir performans sergileneceği, herhangi bir kopmanın olup olmayacağı da final maçı ile birlikte test edilmiş olacak.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#11
Sanal Gerçeklik dönemi özellikle Facebook'un Oculus Rift'i satın almasıyla büyük bir hız kazandı. Sanal Gerçeklik ile geliştirilen oyun ve uygulama projelerine yakından bakıyoruz.


Samguns Gear VR, HTC Vive gibi sanal gerçeklik konusunda büyük adımlar atılan projelerin yanı sıra, Google Cardboard gibi uygun fiyatlı sanal gerçeklik gözlükleri, her geçen kullanıcı kitlesini genişleten yeni projelerduyurmaya devam ediyor.
Uygulamalarda Sanal Gerçeklik Devri

Özellikle son aylarda gerek mobil, gerekse bilgisayarlar için geliştirilen uygulamalarda sanal gerçeklik teknolojisine bir yönelim söz konusu. Sosyal medya uygulamaları için geliştirilen sanal gezinti, 360 derece video vefotoğrafpaylaşımları en önemli örneklerden yalnızca birkaçı.
Microsoft'un uzun süredir üzerinde çalıştığı Microsoft HoloLens sanal gerçeklik teknolojisi için atılacak olan en büyük adımlardan olmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Microsoft'un resmi sitesi üzerinden belli kesimler için satışa sunulan bu gözlüğü diğer sanal gerçeklikgözlüklerinden ayıran en büyük özelliği ise, iş ve eğitim alanı için tasarlanmış olması. Özellikle teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte simülasyon üzerinden gerçekleşecek olan eğitimler için yakın gelecekteMicrosoft HoloLens'i sıklıkla göreceğiz gibi duruyor.

Uyumlu olan akıllı telefonlar için kolaylıkla satın alıp kullanılabilir olan sanal gerçeklik gözlükleri uygulama bazında en büyük kullanıcı kitlesineYouTube üzerinden sahip. Gün geçtikçe genişleyen 360 derece video arşivi, uzun yıllar boyunca daha VR gözlüklerin uygulama tarafındaki popülerliğini elinde tutacak gibi duruyor.
Oyunlar İçin Yeni Bir Dönemin Ayak Sesleri

Son yıllarda PlayStation, Xbox ve PC üzerinde yoğunlaşan oyun sektörü, sanal gerçekliğin hayatımıza girmesi ile birlikte VR gözlükler ile birlikte büyük bir değişime uğradı. Tanıtılan oyunlar ve konsol geliştirmeleri, birçok yeni atılım ve projenin ilk adımlarını oluşturuyor.
İlk başlarda yaygın olan Google Cardboard, Samsung Gear VR gibi sanal gerçeklik gözlükleriyle oynanabilen birçok yapım, bir kesim oyuncu tarafından sevilse de, büyük oyuncu kitlesi asıl bombayı konsol üreticilerinden bekliyordu.Sony ve Microsoft kanadı bu beklentinin farkında olacak ki, oyun konsolları için hem yeni, hem de oyun severlerin büyük kısmını heyecanlandıran sanal gerçeklik gözlüğü projelerinin tanıtımı yaptı.


..
Xbox Kinect ve PlayStation Move ile temelleri atılan bu projeler, tanıtılanVR gözlükleriyle birlikte Sony ve Microsoft arasında yaşanan konsol savaşını iyice kızıştırdı. Konsolları için çıkacak olan sanal gerçeklik oyunları yakın zamanda gerçekleşen E3 2016 oyun fuarında oyun severlerin beğenisine sunuldu. Üst düzey geliştirmeler ve yüksek kaliteli grafiklere sahip olacak olan bu oyunlar, oyun dünyasında yeni bir devrin başlangıcı olan adlandırılabilir.
Uygulama ve oyun geliştirimi dışında gün geçtikçe günlük hayatımızda da yer edinmeye başlayacak olan sanal gerçeklik gözlükleri şu an için büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olmasa da, yakın gelecekte her kitleyi kendine çekmeyi başaracak gibi duruyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
128
#12
Sanal gerçekliğin revaçta olduğu günümüzde çağ atlatacak HoloLens, Microsoft tarafından kurumsal müşteriler için satışa sunulacak. Fiyat, son yenilemeler ve merak edilenler


Geçen sene lansmanı yapılan ve teknoloji dünyasına çağ atlatacak bir proje olan HoloLens yüksek gerçeklik sunan bir hologram gözlük olarak dikkat çekmişti. HoloLens, bilgisayarlarımız üzerinden yapabildiğimiz ve 3 boyutlu olarak kullanmakta zorlandığımız her şeyi masamıza getiren bir teknoloji.
HoloLens'in kısa vadede milyonlara ulaşacak gibi görünmüyor. ZiraMicrosoft da HoloLens'i şuan için sadece Amerika ve Kanada'daki kurumsal müşterilere sınırlı sayıda satacağını duyurdu. Şu an için siparişlerin belirlenen sınırı aştığı belirtiliyor.Sanal gerçeklik gözlüklerinin bile büyük ilgi gördüğünü düşünürsekHoloLens'i günlük yaşantımıza devrim niteliğinde yenilikler getireceğini düşünüyoruz. Teknolojinin tüm nimetlerinden kullanılarak yaratılanHoloLens'in satış fiyatı da üst seviyelerde.


Şu an sadece business için kullanıma sunulan HoloLens'i fiyatı tam 3.000 dolar.
Ülkemize resmi olarak gelip gelmeyeceği belirsiz. Ancak geldiğini düşünürsek gerek kur farkları gerekse Microsoft'un ülkemizdeki satış politakası cihazın 10.000-12.000 lira bandında satılacağı düşüncesine itiyor.Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 1200x600px.

@mehmetkarahanlı@