Neler yeni

Sinyal yok ! sorunuyla herkes karşılaşmıştır

nextreyiz61

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
8 Şub 2015
Mesajlar
428
Beğeniler
10
Konum
Trabzon
#1
merhabalar;

Herkes çeşitli nedenlerden dolayı bu problemle karşılaşmıştır elimden geldiğince en basit bir şekilde çözüm yollarını anlatacağım

1 ) Güç 0 Kalite 0 olduğunda;
Cihazdan LNB ye elektrik gitmiyor kablo hatlarını kontrol ediniz.

2 ) Güç 90 Kalite 0 ise;
Anten ayarını kontrol ediniz

3 ) En güçlü frekansta sinyal yok fakat zayıf alınan frekansta sinyal var ise ;
Kablo bağlantısını kontrol ediniz kablonuz çürümüş eskimiş veya ezilmiş olabilir. Hatlarınızı yenilemeniz önerilir. Eğer hatlar yeniyse bağlantı uçlarını gözden geçiriniz. Örnek veriyorum NTV kanalında sinyal yok diyorsa Planet Türk kanalına bakınız. Sinyal var ise anlattığım yöntemi uygulayınız

4 ) Anten iyi ayarlanmış fakat ilgili kanalın ekranı siyah ise ;
Kanal yayınını sonlandırmış veya başka frekansa geçmiş olabilir yada şifrelenmiş olabilir. Hatırlatmak isterim bugünlerde yerel kanalların birçoğu 12685 V 30000 frekansına geçiş yapmaktadırlar.

5 ) Başka bir örnek veriyorum SHOW TV izledin sonra NTV ye geçtin daha sonra SHOW TV ye yeniden geldiğinizde SİNYAL YOK diyorsa kablo hatlarını kontrol ediniz kablonuz eskimiş olabilir. Eğer kablonuz yeniyse bağlantı uçlarını kontrol ediniz.

6 ) Yağmur yağdığında sinyaller zayıflar doğal olarak ama anten ayarınız iyi yapılmışsa bu kayıplar daha az olur. Fakat anten ayarınız mükemmele yakın olsa bile en ufak bir çisede bile dahi sinyallerdeki kayıp normalden fazla ise kablo hatlarınızı kontrol ediniz. Muhtemelen eskimiştir.

Şimdilik aklıma gelen sorunları ve çözümlerini anlatmaya çalıştım kolay gelsin saygılarımla.