Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

TRT HD Kanalı Yayınını Sonlandırdı.

next

0
Üye
9 Nis 2012
4
0
1
Gelişen yayin teknolojilerini takip ederek türkiye’de ilk şifresiz hd yayini izleyicilere ulaştiran trt hd kanali 1 şubat tarihinden itibaren yayinini sonlandiracak olup, farkli bir frekanstan yine türkiye’nin ilk 4k kanali olarak yayin hayatina devam edecektir. Trt 4k kanalini türksat uydusundan 4k televizyon ile şifresiz olarak izleyebilirsiniz.

aicho

0
Özel Üye
24 Ara 2011
3,245
522
113
Türkiye Cumhuriyeti
NroJoP.jpg

kadifeli

0
Özel Üye
20 May 2015
704
685
93
trt hd daha yeni bulmuşken gidecek olması üzücü, neden , fazlalıkmı geliyor acaba trt ye
kaç kişi 4k izleyebilecek ve yermi yok ki

aicho

0
Özel Üye
24 Ara 2011
3,245
522
113
Türkiye Cumhuriyeti
Peki 4K tvsi olmayanlar nasıl izleyecek ?

İZLEYİCİLERİMİZE VE TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLE DUYURULUR;
Gelişen TV ve Yayın teknolojilerini izleyicilerimize sunmak görevini 2010 yılından beri yürüten TRTHD kanalı TRT'nin yeterli sayıda HD yayın yapan kanalı (TRT1 HD - TRT Haber HD - TRT Spor HD - TRT Belgesel HD - TRT World HD) oluşması nedeni ile yayınına son verme kararı almıştır.
İzleyicilerimizin mağdur olmaması için, bundan sonra TRT HD Kanalında yayınlanan belgeselleri TRT Belgesel HD'den, Spor ve maç yayınlarını TRT Spor HD'den ve Yabancı Dizileri TRT 1 HD'den izleyebilirsiniz.
Saygılarımızla...

L1z3Bb.png

HDTKGS

0
Üye
23 Şub 2015
28
0
1
Tkgs güncellendi trt hd trt belgesel hd olmuş ama kanalın ismi hala trt hd olarak duruyor

Kaplan34

0
Üye
24 Eyl 2015
343
1
18
sanal alem
10 yildir ilk defa dizi izlemeye basladik oda giti ne guzel her aksam kiriminali izliyorduk geri zekali firsat duskunu trt adam gibi bir kanali vardi oda gitti

bahram

0
Üye
10 Tem 2012
20
1
3
slm
trt 4k izleyebilmek ıçın yanlız tv 4k olması lazım? ya makıne de 4k almalız?
kanalları ararken hd makınede trt 4k tv lıstede gelmıyor ve bır radıyo kanalı var

Son düzenleme:

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
slm
trt 4k izleyebilmek ıçın yanlız tv 4k olması lazım? ya makıne de 4k almalız?
kanalları ararken hd makınede trt 4k tv lıstede gelmıyor ve bır radıyo kanalı var

Merhabalar bu konu hakkında aslında bilinmesi gereken ÖNEMLİ bilgiler vardır...
1.Öncelikle belirtmek isterimki öyle yazıldığı gibi her TV 4-K uyumlu değildir.( Buna çok DİKKAT edilmesi gerekmektedir.)
2.Eğer TV gerçekten 4-K uyumlu ise bu takdirde extradan her hangi bir RECEIWER alınmasına gerek yoktur.( Zaten bu en mantıklı çözümdür.)
3.Eğer FULL-HD tv niz var ise bu takdirde 4-K uyumlu bir RECEİWER alırsanız yayınları 4-K çözünürlüğünde değil ama en azından HD çözünürlükte izleyebilirsiniz.
4.HD cihazda tarama yapıldığında 4-K tv yayınının yapıldığı TP cihazda kanal ismini bulmasına rağmen GÖSTEREMEZ.Çünkü şimdiki HD cihazların donanımı bunun için uygun değildir.Fakat yayını OK leyince ses normal olarak gelmektedir...Yani sizin cihaz yayını radyo bölümünde bulması normaldir,bunda bir sıkıntı yoktur.Receiwerin işletim sistemi demekki bu yayını radyo yayını olarak algıladığından RADYO bölümünde çıkarmaktadır.

bahram

0
Üye
10 Tem 2012
20
1
3
Merhabalar bu konu hakkında aslında bilinmesi gereken ÖNEMLİ bilgiler vardır...

2.Eğer TV gerçekten 4-K uyumlu ise bu takdirde extradan her hangi bir RECEIWER alınmasına gerek yoktur.
taşekurler abı
bu bulumı duşunemedım
TV 4k OLURSA HD RECEIVERLE BU KANAL IZLENIR??
NASIL ?TVININ 4K OLMASI RECEVERIN BU KANALI BULMASIDA NE IŞI VAR?
YA TV 4K OLURSA RECEVER LAZIM DEGIL?

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
taşekurler abı
bu bulumı duşunemedım
TV 4k OLURSA HD RECEIVERLE BU KANAL IZLENIR??
NASIL ?TVININ 4K OLMASI RECEVERIN BU KANALI BULMASIDA NE IŞI VAR?
YA TV 4K OLURSA RECEVER LAZIM DEGIL?

Öncelikle bir şey değil kardeşim sorunuza gelince cevaplamaya çalışayım...TV niz eğer 4-K olur ise ve cihazınız NORMAL yani FULL-HD cihaz ise siz şimdi şuanda 4-K yayın yapan TEST yayınını İZLEYEMEZSİNİZ.Bir üst mesajda yazdığım gibi FULL-HD cihazların donanımı uygun değildir.Kimi Tv yayını TV bölümünde çıkarıyor ama sadece SES geliyor.Yani benim cihazımda bu şekilde fakat bazı receiwerlerde RADYO bölümünde buluyor.Yani normal HD cihazın 4-k yayını bulması bu haliyle hiç bir işe yaramaz.Ve son olarak eğer TV 4-K uyumlu olur ise o takdirde hem 4-K yayınları hemde normal HD yayınları izlersiniz.( Fakat ŞİFRESİZ olmak kaydı ile tabii.) Yani bir taşla iki kuş vurmak gibi bir şey yani...

NOT:Madem konu açıldı bir dip not eklemek isterim benim komşum 4-K TV aldı sanırım 160 cm üstü SAMSUNG marka.Hususi gittim yayını gördüm gerçektende çakma değil gerçek bir 4-k TV imiş.Hatta TEST yayınına baktım tek kelime ile MUHTEŞEM pırıl pırıl bir yayın var.Sanırım çok kısa bir sürede diğer markalarında TV pazarlarına 4-K tv leri sürmeye devam ettikçe fiyatlar dahada düşecek gibi görünüyor.Markalar arasında ne kadar rekabet olursa bizim için bu kadar iyi olacaktır...

Son düzenleme:

bahram

0
Üye
10 Tem 2012
20
1
3
Öncelikle bir şey değil kardeşim sorunuza gelince cevaplamaya çalışayım...TV niz eğer 4-K olur ise ve cihazınız NORMAL yani FULL-HD cihaz ise siz şimdi şuanda 4-K yayın yapan TEST yayınını İZLEYEMEZSİNİZ.Bir üst mesajda yazdığım gibi FULL-HD cihazların donanımı uygun değildir.Kimi Tv yayını TV bölümünde çıkarıyor ama sadece SES geliyor.Yani benim cihazımda bu şekilde fakat bazı receiwerlerde RADYO bölümünde buluyor.Yani normal HD cihazın 4-k yayını bulması bu haliyle hiç bir işe yaramaz.Ve son olarak eğer TV 4-K uyumlu olur ise o takdirde hem 4-K yayınları hemde normal HD yayınları izlersiniz.( Fakat ŞİFRESİZ olmak kaydı ile tabii.) Yani bir taşla iki kuş vurmak gibi bir şey yani...

NOT:Madem konu açıldı bir dip not eklemek isterim benim komşum 4-K TV aldı sanırım 160 cm üstü SAMSUNG marka.Hususi gittim yayını gördüm gerçektende çakma değil gerçek bir 4-k TV imiş.Hatta TEST yayınına baktım tek kelime ile MUHTEŞEM pırıl pırıl bir yayın var.Sanırım çok kısa bir sürede diğer markalarında TV pazarlarına 4-K tv leri sürmeye devam ettikçe fiyatlar dahada düşecek gibi görünüyor.Markalar arasında ne kadar rekabet olursa bizim için bu kadar iyi olacaktır...
haydar abı
yanlış duşunme dısem 4k kanalını ızlemek ıçın ham recever 4k ham tv 4k olması lazım
sızın komşunın receverı de 4k mı?

Son düzenleme:

haydar1966

0
Yönetici
Co-Admin
5 Şub 2015
5,540
2,140
113
İstanbul
haydar abı
yanlış duşunme dısem 4k kanalını ızlemek ıçın ham recever 4k ham tv 4k olması lazım
sızın komşunın receverı de 4k mı?

1.Merhaba kardeşim 4-K yayınları izlemek için öncelikle 4-K uyumlu bir TV nizin olması gerekmektedir.Eğer TV niz varsa RECEİWERE da zaten gerek YOKTUR...
Bu durumda 4-K TV alarak bir taşla iki kuş zaten vurmuş oluruz,şöyleki şimdiki piyasada mevcut 4-K destekli RECEİWERLAR yaklaşık olarak 2000 TL civarında satılmaktadır.Fakat zaten şimdiki 4-K TV ler ekran İNÇ boyutlarına göre yaklaşık 2000 TL den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.Yani diyelim ben bütçeme göre gittim X marketten 4-K uyumlu bir tv yi 2000 TL ye aldım.Bu durumda benim ayrıca gidipte 4-k receiwer almama gerek kalmıyor,ben almış olduğum TV m ile hem 4-K yayınları hemde diğer HD yayınları izlemiş oluyorum ( ŞİFRESİZLERİ.) Yani bu hesaba göre 2000 TL cebimde kalmış oluyor,sözün özü 4-K yayınlar için TV her halikarda ŞARTTIR.
2.Eğer 4-K uyumlu bir tv niz yoksa kalkıpta 2000 TL verip bir receiwer almanın bence hiç bir anlamı yoktur.Bu durumda Evet receiwer 4-K yayını size FULL-HD TV nizde izletir fakat gerçek değerinde değil,1080 e 1920 çözünürlüğünde izlersiniz.Fakat oysa 4-K resim çözünürlüğü 3840 x 2160 px civarındadır. Bakınız 1080*1920 nerde öteki nerde.!
3.Haa siz çok daha profesyonel bir şey istiyorsunuz eee paranızda var diyelim peki ben bu durumda ne yapabilirim diye soruyorsanız.? Size verebileceğim cevap
kısaca şu olacaktır.Eğerki ben ilerde ŞİFRELİ kanallarıda izlemek istiyorum derseniz o takdirde bu işi yapabilen bir RECEİWER cihaz alıp kendinizce bir yol çizebilirsiniz.Fakat şunuda belirtmek isterim hali hazırda tüm uydulardan yapılan 4-K çözünürlüğe sahip TV yayınları en fazla taş çatlasa 30 bilemedin 40 kanalı geçmez.Zaten o yayınlarda TEST olduğu için çoğu ŞİFRESİZDİR bu durumda RECEİWER kullanımı çanak sisteminize göre hem bu yayınları izlemeye yarar hemde ŞİFRELİ kanalları izlemeye yarar.Yani RECEİWER ın + sı bu olur ancak diyorum fakat bu durumda hem 4-K çözünürlüğe sahip bir TV gerekir,hemde 4-K uyumlu bir RECEİWER ortalama bir hesap 5000 civarı bir maliyet çıkabilir.
4.Benim komşumda receiwer yok kardeşim kendisi SAMSUNG marka 160 ekran üstü bir 4-K TV aldı.Fiyatıda sanırım 4000 TL üzeri idi komşuma sordum nedir bunun günahı diye,komşu hiç sorma dedi 4000 TL yi geçti dedi.O gün meraktan TÜRKSAT taki TEST kanalına baktım görüntü gerçektende HD formatının 3 misli üstü kesin var.!

SONUÇ:Şu haliyle 4-K TV ler hızla yayılmaya hemde ucuzlamaya başladı ilerde TV almak isteyen arkadaşlarımız tüm bunları düşünüp ona göre kararlarını verirler artık.Fakat şimdilik bu TEKNOLOJİ bence EMEKLEME devresinde biraz daha zamana ihtiyacı var,bakınız ne diyorum İHTİYACI olanlar ilerleyen zaman için düşünebilir. Fakat elde mevcut HD TV cihazı bulunanlar acele etmesinler.Ne nedir iyice bir ortalık yatışsın hep beraber görelim yeni bir teknoloji için ben şahsen hiç bir zaman acele etmem.Zaman içinde gelen yorumlara ve tepkilere bakarım ona göre kararımı veririm böylece ilerleyen zamanda RECEİWERLAR ın fiyatı dahada düşer.Şimdi bence çokkk ASTRONOMİK fiyatlar bunlar Bir TV kadar fiyatı olan Receiwera o kadar para hayatta vermem ben...

bahram

0
Üye
10 Tem 2012
20
1
3
TV niz eğer 4-K olur ise ve cihazınız NORMAL yani FULL-HD cihaz ise siz şimdi şuanda 4-K yayın yapan TEST yayınını İZLEYEMEZSİNİZ

Eğer TV niz varsa RECEİWERE da zaten gerek YOKTUR...

haydar abı çok çok taşakkurler
çok uğraştırdım sızı
ama RECEİWERE Olmazsa. nasıl tv 4k. uydu dan Görüntü alaçak?
haydar abı bunu da soylım turkey dışından bu ışler yapılaçak (şahırler ıçı dıgıtal yayın ve....bıze ışe yaramaz)