Neler yeni

Yargıtay’dan Facebook ve WhatsApp için emsal karar!

kaptan-8

Moderator
Moderator
Katılım
10 Ocak 2018
Mesajlar
5,022
Beğeniler
5,305
Konum
Adana
#1
Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, verdiği son kararla alacak davalarında yeni bir dönem başlattı. Mahkeme, alacak davalarında Whatsapp, Facebook, e-mail gibi elektronik ortamlardaki bilgi taşıyıcıları belgeleri delil niteliğinde saydı.
1602977512109.png

Yargıtay’dan Facebook ve WhatsApp için emsal karar!
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kendisine tahakkuk ettirdiği prim borcunun iptali için bir işçi, avukatla sözleşme imzalamadan anlaştı. Açılan davada ilk duruşmaya girmediğini iddia ettiği avukatın, bu olay üzerine vekaletini iptal etti.
Bu iddiaya rağmen alacaklı olduğunu öne süren avukat, işçi hakkında icra takibi başlattı. Davacı işçi büyük bir şokla karşılaşınca, Asliye Hukuk Mahkemesi’nin yolunu tuttu.

Davalı avukatın söz konusu davanın ilk duruşmasına dahi girmeden azledildiğini, talep edilen avukatlık ücretinin fahiş olduğunu, davalının talimatı üzerine belirlediği kişilere avukatlık ücreti olarak bir kısım ödemenin yapıldığını, bu hususun taraflar arasındaki yazışmalarla sabit olduğunu kaydetti.
Taraflar arasında yazılı bir ücret sözleşmesi bulunmadığına dikkat çekilen Yargıtay kararında; şu ifadelere yer verildi:
“Davalı avukat tarafından davacıya gönderilen e-mail yazışmasında; SGK’ya açılacak dava ile ilgili ücret dökümü yapılmıştır. Mahkemece belirtilen mail yazışmasının değerlendirilmediği anlaşılmaktadır. Yasada; ‘Uyuşmazlık konusu vakıaları ispata elverişli yazılı veya basılı metin, senet, çizim, plan, kroki, fotoğraf, film, görüntü veya ses kaydı gibi veriler ile elektronik ortamdaki veriler ve bunlara benzer bilgi taşıyıcıları bu Kanuna göre belgedir.’ yazılıdır.
Bu düzenleme ile mail yazışmaları da belge olarak kabul edilmiştir. O halde, mahkemece mail yazışmaları ve davacı tarafından yapılan ödemeler değerlendirilerek davacının borçlu olup olmadığına karar verilmesi gerekirken eksik inceleme ile yazılı şekilde davanın reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

shiftdelete.net