Neler yeni

Yerli Otomobil Üretimi Konusunda Önemli Gelişmeler Yaşanıyor!

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,219
Beğeniler
7,430
Konum
ALMANYA
#1
Yerli otomobilin prototipinin kamuflajlı görüntüsünü AA Editör Masası'nda kamuoyuyla paylaşan Bakan Işık, 3 prototip üretildiğini, Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Yerli otomobilin prototipinin kamuflajlı görüntüsünü AA Editör Masası'nda kamuoyuyla paylaşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 3 prototip üretildiğini, Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

 
Son düzenleme:

emresena

New member
Üye
Katılım
8 Ara 2011
Mesajlar
24
Beğeniler
21
#3
değeri: 20 bin tl + kdv + ötv + diğer masraflar = toplam 25 bin tl yi geçmesse bu araba piyasada satılır.
bu fiyattan yukarıya fazla satış olmaz. tutulmazda. raabet göstermezler. hesaplı olacak ki millet çatır çatır alsın.
 

emresena

New member
Üye
Katılım
8 Ara 2011
Mesajlar
24
Beğeniler
21
#5
akşam haberlerde izledim. kanaltürkte. kadillağın alt modelinin birebir kopyası dedi spiker.
tamamen türk mühendisleri hazırladı demedi. kopya koyun kadillak dedi. hasıl iş bu bende anlamadım?
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,219
Beğeniler
7,430
Konum
ALMANYA
#6
Yerli otoda ilk babayiğit Hacettepe oldu

Hacettepe'nin ürettiği yerli, spor, elektrikli otomobil "EVT S1"e SABAH Ankara ulaştı. 18 liralık enerji ile İstanbul'a gidebilen araç, elektrikli otoya hızlı bir giriş olarak görülüyor.Hacettepe Üniversitesi'nin sır gibi sakladığı, üretim aşamasında hiçbir şekilde görüntülenemeyen hatta bilgi dahi verilmeyen yüzde yüz Türk tasarımı elektrikli otomobil "EVT S1"i ilk kez Sabah Ankara görüntüledi. Spor görünümü ve deneme sürüşlerindeki performansı ile göz dolduran EVT S1'e şimdiye kadar yapılan elektrikli otomobiller arasında seri üretime en uygun araç gözüyle bakılıyor. 3 yıllık büyük bir çalışmanın eseri olan otomobil satışa sunulduğunda 50 bin dolar civarında fiyatı olacak.

CUMHURBAŞKANI'NA SUNULDU
Hacettepe, Teknokent bünyesinde tamamen yerli imkânlarla, yerli tasarımla ve yerli mühendislerle Türkiye'nin ilk elektrikli otomobilini üretti. Elektrikli otomobilin tasarımından bitimine kadar Teknokent mühendislerinden ve Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden oluşan bir ekip görev aldı. Görücüye çıkmak için gün sayan Türkiye'nin ilk elektrikli otomobili EVT S1'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a katolog halinde sunulduğu ve tanıtımını da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı öğrenildi. Şasisi dayanıklı ve çok işlevli olması için yüksek mukavemetli alüminyum alaşımlı olan arabanın gövdesi ise lifli polimer, karbon fiber ve glass fiber malzemeleri ile güçlendirilmiş şekilde üretildi. EVT S1 aerodinamik gövde tasarımı ve olağanüstü düşük ağırlığı sayesinde benzerlerine göre oldukça az elektrik tüketiyor. EVT S1 90km/saat sabit hızda 100km'de sadece 10 kwsaat enerjiye ihtiyaç duyuyor. Böylece şarj verimi de hesaba katıldığında, standart elektrik tarifesi (31krş/kwsaat) ile km'de tüketim yaklaşık olarak 4 kuruş oluyor.30 DAKİKALIK ŞARJLA 300 KM YOL KATEDEBİLİYOR
EVT S1, tamamen elektronik sisteme sahip ve otomatik vitesli. Bataryalar zarar görmesin diye son hızı 180'e limitlenen araç, 0'dan 100 km'ye 7,5 saniyede ulaşıyor. Türk icadı elektrikli otomobil 1050 kg ağırlığa sahip. 35 kwsaat batarya kapasitesi olan otomobilin normal batarya şarj süresi 10 saat olup hızlı şarj süresi ise 30 dk. 141 beygir motor gücüne sahip EVT S1'in ön ve arka süspansiyon sistemi, Türkiye şartlarına uyum sağlaması için çift salıncaklı yapıldı. Toplam 350 litrelik 2 adet bagaja sahip araç 90 km/saat hızla 300 km mesafe gidebiliyor. İstanbul- Ankara arasını 18 liralık elektrik enerjisi ile alabiliyor.

PARÇALARI HACETTEPE, OSTİM VE İVEDİK'TE ÜRETİLDİ
Aracın parçalarının büyük kısmı Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği laboratuvarında, Ostim ve İvedik organize sanayi bölgelerinde üretildi. EVT S1, Türkiye'ye Amerika'dan 150 bin dolara satılan elektrikli otomobil ile benzer özellikler taşıyor. Görücüye çıktıktan sonra seri üretim onay belgesi alarak seri üretimi bekleyecek otomobile yatırımcıların ilgisinin de yoğun olacağı düşünülüyor. Belge alındıktan sonra ilk etapta bin adet üretilip piyasaya sürülecek. Spor elektrikli arabanın, makam ve dört kapılı aile modelleri üzerinde çalışan mucit ekibin 1,5 ay içinde elektrikli otomobilin ikincisini tamamlamak için gizlilik içinde çalışıyor.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,219
Beğeniler
7,430
Konum
ALMANYA
#7
Bakan Işık: Saab 9-3'ün tüm haklarını satın aldık

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobille ilgili, "Saab 9-3'ün sadece isim hakkını değil, tüm fikri mülkiyet haklarını satın aldık" dedi.

Işık, TRT Haber'de katıldığı programda, yerli otomobil çalışmalarına ilişkin soruları yanıtladı.

Yerli otomobil için iki yolun bulunduğuna işaret eden Işık, bunlardan birinin her şeyin Türkiye tarafından yapılıp, ortaya bir prototip çıkarmak olduğunu söyledi. Böyle bir çalışmanın 3-5 yıl zaman alacağını ve 1 milyar dolarlık da maliyet gerektirdiğine dikkati çeken Işık, şunları kaydetti:

"Bu, aslında Amerika'yı yeniden keşfetmek anlamına da gelir. İkinci yol nedir? Bu noktada çalışmış, bilinen, kendini ispat etmiş bazı firmalarla işbirliği yapmak ama her şeyden önce fikri mülkiyet hakları sizde olan bir platforma sahip olmak. Biz bu iki alternatif arasında karar vermek durumundaydık ve dedik ki, '5 yıllık zamanı ve 1 milyar doları boşa harcamayalım ve zaten varolan bir platformun fikri mülkiyet haklarını satın alarak, bunun üzerinden teknolojiyi geliştirmeye devam edersek, en az 3 yıl ve 1 milyar dolarlık avantajla başlamış oluruz ve o 1 milyar dolarla projeyi bitirebiliriz.' Bu noktada ciddi bir araştırma yaptık ve Saab 9-3'ün platformunun bizim açımızdan çok uygun olduğunu tespit ettik."


YERLİ MARKA OTOYA ÜÇÜNCÜ KEZ İNFAZ

SAAB 9-3'ÜN TÜM FİKRİ MÜLKİYET HAKLARINI SATIN ALDIK
Bunun üzerine yoğun bir çalışma yapıldığını ve Saab 9-3'ün sadece isim hakkı değil, tüm fikri mülkiyet haklarını satın aldıklarını bildiren Işık, bu satın alma sürecinin dahi 6 ay sürdüğünü bildirdi.

Bakan Fikri Işık, bunun sonucunda Türkiye'nin elinde artık geliştirmeye hazır bir araç bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Bu, Türkiye'ye en az 3 ila 5 yıl arasında zaman kazandırdı ve şu anda ticari bir şey olduğu için rakam veremiyorum ama bunu çok çok uygun bir maliyetle Türkiye'ye kazandırmış olduk ama şu an işin 'A' noktasındayız. Türkiye'nin asıl ilerlemek istediği alan menzili uzatılmış elektrikli araç. Bunun için bu bir platform olacak ve bu platformu biz geliştirmeye başladık. TÜBİTAK burada önemli bir liderlik üstlenecek ama bunu satın aldığımız Saab 9-3'ü geliştiren Nevs firmasıyla bu alanda işbirliğimizi sürdüreceğiz."

ÇALIŞAN HERKES TÜRK OLACAK
Kuru milliyetçilikle hareket etmediklerini vurgulayan Işık, "Burada çalışan herkes Türk olacak, her şeyi biz geliştireceğiz" gibi bir arzularının olmadığını, zaten dünyada da artık böyle bir şeyin olmadığını ifade etti.

Konuyla ilgili Türkiye'nin tüm birikimini kullanacaklarını ve dünyanın en iyileriyle çalışacaklarını vurgulayan Işık, 2020 yılında herkesin gurur duyacağı bir otomobili yollara çıkaracaklarını söyledi.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,219
Beğeniler
7,430
Konum
ALMANYA
#8
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobilde 4. prototipin 22 Aralık’ta hazır olacağını duyurdu.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye Bilimler Akademisi Genel Kurulu öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı.
Bakan Işık, yerli otomobilde üç prototipin basın ile paylaşıldığını hatırlatarak, "4. prototip 22 Aralık'ta hazır olacak. Bu prototip kamuoyunda bilinen cip olarak bilinen crossover olacak. Bu prototipe de TÜBİTAK'ın teknolojisini yükleyeceğiz ve testlerimizi başlatacağız. 2016 yılı sonu itibariyle her türlü iklim, arazi ve mevsim şartlarında testlerini, denemelerini yapacağımız bir filo üretmeyi planlıyoruz. İnşallah 2016 sonuna kadar filoyu üretip, testlerine başlamış olacağız. Seri üretimini yapacağımız dizaynın 2018'in Mayıs ayında İstanbul Otomobil Fuarı'nda ilk tanıtımını yapacağız. 2018 Mayıs, Haziran'da tanıtımı yaptıktan sonra da 2019 yıl sonuna kadar seri üretimden çıkmasını sağlamak ve araçları halkımızın beğenisine sunmak. Takvim üzerinde detaylı çalışmaları yürütüyoruz" dedi.

Otomobil projesinin Türkiye'de yeni teknolojiler alanında bende varım demesi için önemli bir teknoloji platformu olduğunu kaydeden Işık, her gün projedeki gelişmeleri takip ettiklerini söyledi. Bakan Işık, yerli otomobilin özellikleri ve fiyatına ilişkin olarak, "Piyasa araştırmasından servis ağına kadar aracın segmenti konusunda arkadaşlarımız çalışıyorlar. İlk çıkaracağımız araç C segmenti olacak. B ve D segmentlerinde çalışmaları başlatıyoruz. Bunların dışında teknik özellikleri, aracın fiyat aralığı gibi teknik özellikler konusunda arkadaşlar çalışıyorlar" diye konuştu.

"3. ÇEYREKTE BÖYLE BİR BÜYÜMENİN YAKALANMIŞ OLMASI, 2016 İÇİN SON DERECE ÜMİT VERİCİ BİR GELİŞME"
Bakan Işık, büyüme rakamlarına ilişkin olarak ise, "Türkiye'de siyasi belirsizliğin tavan yaptığı, insanların 'acaba Türkiye de istikrarlı bir hükümete kavuşacak mı' diye endişe duyduğu, buna bağlı olarak tüketimlerini kıstığı bir dönemde yüzde 4'lük büyüme önemli bir büyümedir. Yüzde 4'lük büyüme özellikle imalat sanayinde insanlarımızın fabrikalarını kapatıp, insanların işçisini izne göndermek yerine 'evet Türkiye mutlaka istikrara kavuşur, biz bu süreçte üretimimize devam edelim' demesi. Türkiye'ye güvenen insanlar kaybetmedi. 3. çeyrekte büyümesi Türkiye'ye güvenen insanların kaybetmeyeceğini gösterdi. 3. çeyrekte böyle bir büyümenin yakalanmış olması, 4. çeyrek ve 2016 için son derece ümit verici bir gelişme" şeklinde konuştu.

Bakan Işık, sanayi üretim endeksine atıf yaparak, "Ekim, Kasım, Aralık dönemi büyümesinin inşallah daha iyi geleceğini ve Türkiye'nin 2015 yılında yüzde 3,5'in üzerinde bir büyüme sağlayabileceğini söyleyebiliriz. Bölgemizdeki risklerin artmaması durumunda 2016 yılının Türkiye açısından daha iyi bir yıl olacağını söyleyebiliriz" dedi.

 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,219
Beğeniler
7,430
Konum
ALMANYA
#9
Yerli otomobilde 30-40 araçlık test filosu üretilecek

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobilde 4 tane prototipi ürettiklerini belirterek, bu yılın sonuna kadar 30-40 araçlık bir test filosu üretip her türlü arazi, iklim ve mevsim şartlarında bu araçların testlerinin yapılacağını ve 2020 yılından önce yerli otomobilin seri üretimine geçileceğini söyledi.


2016 Yılı Bütçe Kanun Tasarısı yedinci tur görüşmelerinde Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Türk Standartları Enstitüsü, Türk Patent Enstitüsü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Türkiye Bilimler Akademisi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumunun bütçeleri görüşüldü.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Türk Standartları Enstitüsü, Türk Patent Enstitüsü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Türkiye Bilimler Akademisi bütçelerine ilişkin Genel Kurula bilgi veren Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Türkiye'de 2002'den bugüne kadar hem üretim artışı yaşanıyor hem de bu üretimin kalitesi, niteliği yükseliyor. 2002-2015 yılları arasında küresel ekonomik krize rağmen Türkiye'nin ortalama yıllık büyüme oranı yüzde 4,7 ama imalat sanayisinin bu dönem içerisindeki büyüme oranı yüzde 5,4. Yani imalat sanayisinin daha az büyüdüğü, ya yeterince büyümediği ifadesi gerçeği yansıtan bir ifade değil. Özellikle 2002'deki 36 milyar dolar olan ihracatımız içerisindeki düşük teknolojili ürünlerin payı yüzde 47 iken bugün yüzde 35 seviyelerine çekildi" dedi.

Düşük teknolojiden düşük orta teknolojiye ve orta düşük teknolojiden de orta yüksek teknolojili ürünlere doğru bir geçiş yaşanmasının ihracatta önemli rol oynadığını ancak burada durmayacaklarını kaydeden Bakan Işık, "Önümüzdeki dönemde ihracatımızın içinde yüksek teknolojili ürünlerin payını artıracağız. Şu anda yüzde 4 civarında olan bu oranı 2023'te yüzde 15'e çıkarmak istiyoruz. Bununla ilgili çok önemli adımları attık, bundan sonra da atmaya devam ediyoruz. 2 Nisan 2015 tarihinde Sayın Başbakanımızın açıkladığı istihdamı, üretimi ve yatırımı teşvik paketinde yüksek teknolojili ürünlerin üretiminde Türkiye'nin her yeri 5'inci bölge teşviklerinden yararlanıyor. Şimdi, Bakanlık olarak orta yüksek teknolojili ürünlerin de desteklenmesiyle ilgili çalışmayı son aşamaya getirdik, inşallah bu hedefe hep birlikte varacağız. Şunu çok iyi biliyoruz ki yüksek teknolojiye geçiş demek, daha fazla ihracat, daha fazla kâr, daha fazla gelir, daha fazla yatırım ve daha fazla tasarruf demektir" diye konuştu.

"YIL SONUNA KADAR 30-40 ARAÇLIK TEST FİLOSU ÜRETECEĞİZ"
Yerli üretimi artırmak için sektörler üzerinde yürütülen projelerin içerisinde en çok ön plana çıkan çalışmanın Yerli Otomobil Projesi olduğunun altını çizen Bakan Işık, "Otomotiv sektöründe dünyanın önemli üretim merkezleri arasında yer alan ülkemizin, artık kendine özgü bir marka oluşturması gerektiğine inanıyoruz. Otomotiv yan sanayimizin stratejik konuma, ortak konuma gelmesi için bunu bir gereklilik olarak görüyoruz. Şu ana kadar dört tane prototipi ürettik. Bu yılın sonuna kadar da, inşallah, 30-40 araçlık bir test filosu üretip her türlü arazi, iklim ve mevsim şartlarında bu araçlarımızın testini yapacağız ve 2020 yılından önce de, inşallah, yerli otomobilin seri üretimine geçeceğiz. Bu projeyle, yerli bir marka oluşturmanın da ötesinde batarya, elektrik motoru, sürücü kontrol ünitesi ve otonom araç sistemleri gibi otomotiv teknolojilerini üreten, geliştiren ve ihraç eden bir ülke hâline gelmeyi hedefliyoruz. Otomotiv sektörü için büyük bir ihtiyaç olan otomotiv test merkezini Bursa-Yenişehir'de kurmak için de çalışmalarımıza devam ediyoruz. Test merkezini kuracağımız 4 bin 300 dönüm arazinin tahsis ve kamulaştırma işlemlerini tamamladık. Test merkezinin ilk aşaması olan fren test pistinin inşasına, inşallah, bu yıl içerisinde başlayacağız. Yerli dizel motor üretmek amacıyla motor mükemmeliyet merkezi kurma çalışmalarımıza başladık. Bu yıl içerisinde, bu mükemmeliyet merkezimizi kurmuş olacağız. Ayrıca, TÜBİTAK'ta bir otomobil mükemmeliyet merkezini de kuruyoruz" şeklinde konuştu.
 

qerhagi

Member
Üye
Katılım
10 Ara 2012
Mesajlar
66
Beğeniler
0
#10
seçim vaatlerinde dünyada bütün icatları yapan ülkeyiz,seçimden sonra ortada ne uçak ne helikopter ne gemi ne otomobil hiç biri yok.uyan sebastiyan uyutuyorlar seni :sinek:
 

c1no

Member
Üye
Katılım
5 Şub 2015
Mesajlar
167
Beğeniler
0
Konum
marmara
#11
Bizim bu yüzden otomobilimiz yok işte hiç bir şey yapmzlar yapmaya çalışanada engel ourlar.Belki yalan ama ortaya en azından bir düşünce atmış adamlar.Nekadar ayıp etmişler dimi
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,219
Beğeniler
7,430
Konum
ALMANYA
#12
Dünya firmaları yerli otomobil için sıraya girdi

Bakan Işık 'Türkiye'de yerli otomobilin üretimiyle ilgili bazı rolleri biz üstlenebilir miyiz?' diye talepte bulunduklarını ifade etti.

Bakan Işık, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) 38. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, kurulduğu 1978 yılından bu yana TAYSAD gibi dernekler ve iş adamlarının birlikte hareket etmelerinin sektörün gelişimi açısından önemli bir rol üstlendiğini söyledi.

Bakan Işık, otomotiv sektöründe yürütülen en önemli projelerin başında yerli otomobil projesinin geldiğini vurgulayarak, 2020'den önce, yerli otomobilin seri üretimine geçmeyi düşündüklerini bildirdi.

Bu proje sonucunda, batarya, elektrik motoru, sürücü kontrol ünitesi ve otonom araç sistemleri gibi teknolojileri de ülkeye kazandıracaklarına işaret eden Işık, "Biz, Türkiye yerli otomobil markası oluşturmalı derken, bunu en çok da yan sanayicilerimize olan güvenimiz nedeniyle dile getirdik. TÜBİTAK'ta ayrıca bir Otomotiv Mükemmeliyet Merkezi de kuruyoruz. Yerli dizel motor üretmek amacıyla bir Motor Mükemmeliyet Merkezi kurmak için de çalışmalarımızı başlattık" dedi.

DÜNYA FİRMALARI SIRAYA GİRDİ
"Dünyada birçok firmanın Türkiye'de yerli otomobilin üretimiyle ilgili bazı rolleri biz üstlenebilir miyiz" dediğini anlatan Işık, sektörde büyük bir ihtiyaç olan Otomotiv Test Merkezini Bursa Yenişehir'de kurmak için çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

Bakan Işık, çok büyük önem verdikleri bu test merkezinde, özellikle otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu Tip Onay ve Ar-Ge testleri yapılacağını kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Test merkezini kuracağımız 4 bin 300 dönüm arazinin tahsis ve kamulaştırma işlemlerini tamamlamış durumdayız. Test merkezinin ilk aşaması olarak fren test pistinin inşaatına bu yıl içinde başlayacağız. Özellikle yan sanayimiz için çok önemli olan Eşdeğer Parça Uygulamasını hayata geçirdik. Haziran ayında başvuruları almaya başlayan TSE, ilk etapta 3 adet yerli firmaya, motor kaputu, tampon, yağ ve hava filtresi gibi parçalar 25 adet belge verdi. Şu anda 16 firmanın 84 adet ürünü için yaptığı başvurular tamamlanma aşamasındadır. 14 firmanın 89 başvurusuyla ilgili inceleme, muayene ve test işlemleri de sürmektedir. Otomotivde bir üretim üssü olan ülkemizi aynı zamanda bir teknoloji üssüne de dönüştüreceğiz."
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,219
Beğeniler
7,430
Konum
ALMANYA
#13
Yerli otomobil 20 litre yakıtla 1.000 km gidecek

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobilin dört tekerlekli yürüyen bir bilgisayar olacağını söyledi. Işık “Yerli otomobilimiz 20 litre yakıtla 1.000 kilometre yol yapabilecek” dedi.Türkiye ihracatının lideri otomotiv sektöründe yeni ürün ve teknoloji geliştirerek katma değeri artırmak ve küresel rekabette güç kazanmak amacıyla düzenlenen 5. Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması başladı. Açılışta konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil ile ilgili açıklamalarda bulundu. Işık, yerli otonun 20 litre yakıtla 1.000 kilometre yol alabileceğini belirterek “Öncelikle, TÜBİTAK’ta geliştirdiğimiz batarya teknolojilerini Türk otomobilinde kullanacağız. Bu araç 2 TL’lik şarj maliyetiyle büyükşehir trafiğinde 100 kilometre yol yapabilecek. Şehirler arası yolculuklarda ise arabadaki küçük jeneratör devreye girerek bataryayı şarj edecek. Burada da 20 litrelik yakıtla 1.000 kilometre mesafenin kat edilmesini öngörüyoruz” diye konuştu.

SÜRÜCÜSÜZ KULLANIM
Yerli otomobildeki en önemli özelliklerden birinin de otonom sürüş (sürücüsüz kullanım) olduğunu ifade eden Işık, şunları söyledi: “Aracımızın en belirgin vasıflarından birisi de otonom araç sistemleriyle donatılması olacak. Savunma sanayiinde hava araçlarında kullandığımız ‘Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi’ni Türk otomobiline de uyarlamayı hedefliyoruz. Bu sistem, aracın kontrolü, güvenliği ve yakıt tüketimiyle ilgili önemli avantajlar sağlayacak. Mesela bu sistem yolun, havanın, araç ekipmanlarının durumuna ve sürücünün kullanım tarzına göre yakıt tüketimini anlık olarak ayarlayacak. Aracımızda sensör teknolojilerini ve araçlar arası iletişim sistemlerini de kullanacağız.” Türk otomobil projesinin sadece bir araç üretme işi olmadığını, esas çıktısının Türkiye’nin hayatın her alanına dokunacak yeni projeler geliştirmesi olacağının altını çizen Bakan Işık “Yerli oto, ülkemizi küresel rekabette söz sahibi yapacak bir projedir. Özellikle sensör teknolojisi, yazılım, nesnelerin interneti gibi alanlarda bu platform üzerinden ticarileştirme yapmış olacak, yeni nesil teknolojilerin üretilmesinde ciddi ivme yakalayacağız” dedi.

AR-GE YATIRIMLARI GERİ DÖNER
OİB Başkanı Orhan Sabuncu ise “Ortalama olarak her 7 bin fikrin sadece 1’i uygulamaya geçmekte olup, bu nedenle bu yolda sabırla ilerlememiz gerekiyor. Ar-Ge ve İnovasyona yapılan yatırımlar toplamda muhakkak geri dönüşü olan yatırımlardır” dedi.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,219
Beğeniler
7,430
Konum
ALMANYA
#14
Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, yerli otomobilin profiline ilişkin birkaç ay içinde açıklama yapılacağını söyledi.

Yerli otomobilin 5 babayiğidinden biri olan Anadolu Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, çalışmaların iyi gittiğini ve 5 ortağın da özveriyle çalıştığını söyledi. Danışmanlık firması Boston Consulting'in ismini açıkladığı için ortakların tepkisini çektiğini dile getiren Özilhan, "Konuşmama kararımız var ama şunu söyleyebilirim: Komiteler kuruldu. Birkaç ay içerisinde otomobilin profili ile ilgili açıklama yapabileceğiz" dedi.

Yerli otomobilde 5 babayiğit kendi uzmanlık alanlarına göre projede yer alacak. Buna göre yazılımı Turkcell, elektronik aksamı Vestel, üretimi BMC, satış ve pazarlamayı Anadolu Grubu, tasarım ve mühendisliği ise Kıraça Holding'in yapması bekleniyor. 5-6 saatte doldurulabilecek bataryaya sahip olacak yerli otomobilin 100 kilometrede 2 liralık şarj maliyeti olacak. Araçta ayrıca otomatik pilot özelliğinin de olması planlanıyor.

HAKLI OPERASYON
Sınır güvenliği için Afrin'de başlatılan Zeytin Dalı operasyonuyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Özilhan şunları söyledi:

"Türkiye çok doğru bir politika ve diplomasi uyguladı. Devlerin mücadele ettiği bir arenada çok önemli bir hamle yaptı. Bu hamle bölgeye huzur getirir. Devletimizin yanındayız, destekliyoruz." Operasyonun ekonomiye çok büyük etkisi olacağını düşünmediklerini dile getiren Özilhan, "Kurda ve borsada bir rahatlama oldu. Piyasada özgüven oluştu. Türkiye her fırsatta inançla söylediği şeyleri şimdi de uyguluyor ve her şeye rağmen hâlâ yatırım yapılabilecek bir ülke. Biz de yatırım yapmaya devam edeceğiz. Gelecek stratejilerimizde herhangi bir değişiklik yok. Zaten hiçbir yabancının Türkiye'den zarar ettim dediğini duymadım"

TÜRKİYE EN AZ % 5 BÜYÜR
"Büyümenin şeytanı enflasyon" ifadelerini kullanan Özilhan, bu sorun çözüldüğünde faizin düşeceğini ve sürdürülebilir bir ortam oluşacağını kaydetti. 2017'de önemli teşvikler verildiğini, beyaz eşya, mobilya, inşaat ve otomotive verilen teşviklerin büyümeyi tetiklediğini dile getiren Özilhan, bu yıl da aynı alanlarda benzer teşviklerin devam etmesini öngördüklerini söyledi. Özilhan, "Türkiye bu yıl en az yüzde 5 büyür" dedi. Özilhan Rusya ile de sorunların hızla çözüldüğünü, vize konusunda da adımlar atılmasını beklediklerini kaydetti.

FABRİKA ARAZİSİNE KONUT YAPACAK
Merter'deki bira fabrikasını kapattıklarını dile getiren Özilhan, o araziye orta gelir grubuna yönelik bir konut projesi yapacaklarını söyledi. Özilhan, "Yüzde 50-50 bir inşaat şirketine vereceğiz. İyi markalar teklif veriyor. Kartal'da bin 200 konut projemiz devam ediyor. Benzer bir proje düşünüyoruz" dedi.

Basketbol sponsorlukları ilgili de konuşan Özilhan, Beşiktaş'ın ısrarına rağmen Beşiktaş ile birleşmeyeceklerini söyledi. Özilhan şöyle konuştu:

"Biz sponsorluğun sürdürülebilir olmasını istiyoruz. Bir takımın başına geldiğinde rakip taraftarın takımı küsüp ürünlerini tüketmeyebilir. Bu riski almak istemiyoruz."

EKOMİNİLERİ BÜYÜTECEK
Migros ve Kipa satın almasının ardından perakendede ulaşılabilir olmayan noktalarda 'Ekomini' konseptini yarattıklarını ifade eden Özilhan, "Sistemi biz kurup müteşebbisin 6 aylık kirasını da ödüyoruz. Bin 700 noktaya ulaştık" dedi.

Alkolsüz bira pazarının büyüdüğünü dile getiren Özilhan, "İran'a 1 senede Türkiye'den 5 milyon litre alkolsüz bira sattık. Bu pazarda 20 milyon litre hedefimiz var. Çin'de inanılmaz şekilde bira satmaya başladık. Rusya'dan ve Kazakistan'dan yolluyoruz. 15 milyon litreyi buldu" dedi.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,219
Beğeniler
7,430
Konum
ALMANYA
#15
BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, yerli otomobil üretimi için kurulan orta girişim grubunun Mart ayının sonlarına doğru bir şirket kuracağını açıkladı.

MÜSİAD Genel Merkezi’nin ‘Otomotivde Vizyonumuz Made In Turkey’ başlığıyla düzenlediği Türkiye İstişare toplantılarında yer alan BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, yerli otomobil üretimiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Ortak girişimin çalışmalarıyla ilgili değerlendirmeler yapan Sancak, “Yaptığımız planlamaya göre Mart’ın sonuna doğru bu işi tamamen üstlenecek şirket doğmuş olacak. Şu anda zaten hazırlıkları 5 yıllık, 10 yıllık, 20 yıllık planlamalar yapılıyor. Boş durulmuyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın büyük desteği var. Devletimizin büyük desteği var. Cumhurbaşkanımız zaten ilan etmişti, külliyede bu konuyla ilgili bir o da denetim kurdu. Bizi denetliyor zaten, çok şükür her şeyi denetlediği gibi, bizi de denetliyor. Çünkü bu Türkiye’nin uluslararası alanda bayrak göstermesi hareketi. Herhangi bir ticari işten öteye bir şey, bir de bu sadece araba yapmak işi değil. Bilgi ve teknolojileri konusunda bu sektörde Türkiye bu uygulamayla birlikte bir iş sektörünü millileştirmiş olacak. Sorunu sadece bir araba olarak düşünmemiz lazım. Çeşitli boyutları var. Bir sektör insanlığın gittiği bir alan, yapay zeka, teknoloji, yazılım, bunların hepsi bir araya gelecek. İşte Türkiye bu adımla buraya adım atıyor” dedi.

Yerli otomobil üretiminin finansman kanadıyla ilgili farklı bir yaklaşımda bulunan Sancak, “Biz finansmanından korkmuyoruz. Biz bunu düzgün anlattığımız zaman bu halk bunun finansmanını üstlenir. Biz son kuruşumuza kadar vereceğiz. Paramız bittiği zaman döneceğiz, halka diyeceğiz ki, bak bu kadar para lazım, bizim paramız bitti. Bu halk bize fazlasını verir” ifadelerini kullandı.

Yerli otomobil üretiminin Sakarya’da yapılması taleplerine ilişkin düşüncelerini sarf eden Sancak, “Bana sorarlarsa ben Sakarya’da olmasını isterim. Sakarya lehine lobi yapacağım, benim bütün her şeyim Sakarya’da” şeklinde konuştu.

Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu da yerli otomobilin Sakarya’da üretilmesi çağrılarına karşılık “Sakarya’da otomotiv ve yerli otomotiv denilince büyük bir heyecan var. Sakarya birçok açıdan şanslı, İstanbul gibi, birçok büyük şehre de yakın. Stratejik konum olarak da hem limanımız var, Karasu’da büyük bir liman. Yan sanayisiyle bu konuda yetişmiş ve tecrübeli insan gücüyle, burası hem de Avrupa’ya yakınlığıyla, pazarlama noktalarıyla büyük öneme ait” dedi.

Üretimin yapılacağı şehir konusunda diğer talip şehir ise Bursa oldu. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’de otomotiv başkentinin Bursa olduğunu belirterek “Yerli otomotiv dediğimizde Türkiye´de otomotivin başkenti Bursa. Bugün Türkiye´de her iki otomobilden birisi Bursa´da üretiliyor. Otomobil ihracatının neredeyse yüzde 60´ından fazlası kentteki ana sanayi ve yan sanayi tarafından gerçekleştiriliyor. Bursa´nın hem coğrafik olarak lojistik altyapısı, hem de insan kaynağı, buradaki şirketlerin potansiyeli özellikle Türkiye´nin büyük projelerinde en önemli itici gücün bu bölge olduğunu gösteriyor” dedi.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BOSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayrak da yerli otomobil merkezinin üretiminin kesinlikle Bursa olması gerektiğini, çünkü şehrin otomotiv altyapısının çok güçlü olduğunu belirterek “Otomotiv Test Merkezi Bursa´da kuruluyor. Çok önemli bir sanayi bölgesi TEKNOSAB´ı açıyoruz. Bence yerli otomobilin burada üretilmesi planlanmalı. Talipli olan çok var. Ama kesinlikle adres Bursa. Altyapının yanında Bursa, otomotiv kültürü almış vaziyette ve sanırım bu üretilecek olan araç elektrikli bir araç olacak. Bu anlamda yerli üretimde biz ilk sırada olmalıyız. Çünkü Bursa sanayisi sadece ana sanayi olarak değil, otomotiv yan sanayide de dünyayı besliyor” şeklinde konuştu.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,219
Beğeniler
7,430
Konum
ALMANYA
#16
Yerli otomobilin tasarımı ile ilgili ilk sinyal

“Türkiye’nin otomobili”ni üretecek “5 babayiğit”ten biri olan Anadolu Grubu’nun Otomotiv Grubu Başkanı Bora Koçak, yerli otomobilin tasarımının da yerli ve milli olacağını açıkladı.
Koçak, Avrupa’nın 5’inci büyük binek otomobil pazarına sahip Türkiye’de, otomotiv pazarının son derece dinamik olduğunu söyledi.

Türk lirasında her ne kadar yüzde 30’lara varan değer kaybı olsa da bu pazarın dinamizmini koruduğunu vurgulayan Koçak, “Batı Avrupa ile mukayese edildiği zaman otomobiller üzerinde 3-4 kat daha fazla vergi olmasına rağmen yılda 1 milyon civarında otomobilin satıldığı, talebin son derece canlı olduğu, genç nüfusun fazla olduğu bir pazar Türkiye.” dedi.

Koçak, bundan dolayı Türkiye’de otomobil işi yapmanın son derece doğru olduğunu ancak dünya genelinde mevcut düzende önemli bir değişimin yaşandığını vurgulayarak, “İçten yanmalı motorlardan elektrikli otomobil alternatif yakıt platformlarına hızlı bir geçiş var.

Burada Asya pazarları daha hızlı bir değişimden geçiyor. Olgunlaşmış markaların yer aldığı Batı Avrupa’da bu biraz daha yavaş ilerliyor. Bizim de Türkiye olarak, bu durumu iyi değerlendirip, kendi teknolojimizi geliştirip bir an önce bu dönüşümden faydalanıp otomotiv üreticiliği ve marka yaratma konusunda fırsat gördüğümüz bir dönemdeyiz. Dolayısıyla böyle bir oluşum olduğu zaman da memnuniyetle bunun bir parçası olma yönünde karar aldık. Çalışmalar da oldukça hızlı bir şekilde ilerliyor.” diye konuştu.

“Takvimde herhangi bir sapma söz konusu değil”
Ortak Girişim Grubu tarafından üretilecek, üzerinde çalışmaların devam ettiği yerli otomobile ilişkin bilgiler veren Koçak, şunları kaydetti:

“Otomobil yüzde 100 elektrikli bir otomobil olacak. Bir platform üzerinden 3 farklı otomobil yaklaşık 1-1,5 yıllık aralıklarla piyasaya sunuluyor olabilecek. Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da açıklanmış olan takvime şu anda sadık kalmaya gayret etmeye devam ediyoruz. 2019 yılı sonuna kadar ilk prototipi gerçekleştirip sunmayı, daha sonra da 2022 yılı içerisinde ilk üretimimizi gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Şu anda takvimde herhangi bir sapma söz konusu değil.
 

Hasan76

New member
Üye
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
1
Beğeniler
0
Konum
İstanbul
#18
Hadi inşallah kazasız belasız yollarda da görürürüz. Yalnız bu iş için çok geç kalındı, otomotiv sektörü tamamen farklı teknolojilerin peşine düştü son zamanlarda. Mesela Ford, BMW, Volkswagen, Tesla gibi dev şirketler sürücüsüz otomobil teknolojisi üzerinde çalışıyor son zamanlarda ve 2035 yılına kadar piyasada on milyon sürücüsüz otomobil olması bekleniyor (bkz: Self-driving mobile homes: how driverless cars will change the property market). 15 yıllık yatırım için 70 yıl uğraştığımız düşünülünce bizim sürücüsüz otomobilimizi üretmemiz 2100'ü falan bulur herhalde :D
 

tomyblack

Well-known member
Üye
Katılım
12 Ağu 2016
Mesajlar
567
Beğeniler
1,147
Konum
France
#19
Ulkemizde yerli yiyecek icecek kalmadi ama yerli araba uretecek duruma gelinmis, 4 yil olmus bu haber, bizim araba Alamanyadan gelemedi, fazla beygirli falan olmasin,hiz yapmasin, aman diyeyim.
Dunyada kac tane islam ulkesi var 27 mi? Ne uretiliyorlar?
 
Son düzenleme: