Neler yeni

Yunanistan'da Devlet Televizyonu bile kapandı

collo1

Moderator
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,855
Beğeniler
11,282
Konum
ALMANYA
#1

Ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan'da, bünyesinde birçok televizyon ve radyo kanalı bulunan ERT TV'nin kapatıldığı açıklandı.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Simos Kedikoğlu, ERT TV kanalı aracılığıyla yaptığı açıklamada, bugünden itibaren kurum bünyesindeki tüm kanal ve radyoların kapanacağını, yakın zamanda devlete ait olmayan yeni bir kurumun oluşturulacağını kaydetti.

Tüm çalışanların tazminatlarını alacağını belirten Sözcü, yeni kurulacak kurumda daha az kişinin görev yapacağını ifade etti.

Kedikoğlu, daha önce Başbakan Antonis Samaras ile bir araya gelmiş ve konuyla ilgili bir kanun düzenlenmesi resmi gazetede yayımlanmıştı.

Çalışanlar TV stüdyolarını işgal etti
Yunanistan Hükümet Sözcüsü Simos Kedikoğlu'nun devlete ait tüm televizyon ve radyoların bu akşamdan itibaren kapandığı yönündeki açıklamasının ardından, Atina'daki ERT ve NET ile Selanik'teki ERT3 stüdyoları çalışanlar tarafından işgal edilerek özel haber programları yayınlanmaya başlandı.

Atina Gazeteciler Birliği (ESHEA) ve Yunanistan Gazeteciler Federasyonu (POESY) ülkedeki tüm radyo ve televizyonlarda 19.00-01.00 arası iş durdurma eylemi kararı alındığını bildirdi.

Atina'nın Agia Paraskevi semtinde bulunan ERT binasının bahçesinde muhalefet partileri milletvekilleri ile sendika temsilcileri dayanışma protestosu için toplandı.

Anamuhalefet Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) lideri Aleksis Tsipras, ERT binasının bahçesinde katıldığı dayanışma protestosunda yaptığı açıklamada, darbe niteliğindeki bu hareketin sadece ERT çalişanlarının değil Yunan halkının aleyhinde de olduğunu, konunun meclise gelmeden önce bir düzenleme ile halledilmesinin kanuna aykırı olduğunu savundu.

Tsipras, ERT mensuplarının SYRİZA'nın hükümete karşı güven oyu isteyip istemeyeceği bir soruya, "partisinin, hükümetin bu kararının iptali için her türlü hukuksal hakkını kullanacağı" yanıtını verdi. Hükümet ortağı PASOK da konuyla ilgili açıklamasında, bir koalisyon hükümetinin tek taraflı karar ve emrivakilerle hareket etmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Diğer hükümet ortağı Demokratik Sol (DİMAR) ise bu konuda alınan karara radikal bir biçimde karşı olduklarını ifade ederek, çağdaş ve özellikle Avrupalı bir ülkenin devlet televizyonuna sahip çıkmamasının anlaşılamaz bir şey olduğunu ifade etti.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) hükümetin aldığı kararı kınayarak, "kanun düzenlemeleriyle devlet kurumlarına kilit vurularak binlerce kişinin işsiz kalmasına yolun açıldığı" görüşünü aktardı. Yunan besteci Mikis Theodorakis de var gücüyle çalışanların yanında bulunduğu belirttiği açıklamasında, "tüm Yunanlıların tek bir kişi gibi hareket ederek bu acımasız saldırıya yüksek sesli bir hayır denmesi gerektiğini" vurguladı.
Yunan medyası 2 bin 656 kişinin işsiz kaldığını duyurdu.