Neler yeni

Yunanistan'ın uydu operatörü Hellas Sat ArabSat tarafından satın alındı

collo1

Moderator
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,685
Beğeniler
10,238
Konum
ALMANYA
#1

Yunanistan'ın uydu operatörü Hellas Sat'ın Arap ülkelerinin ortak uydu organizasyonu ArabSat tarafından satın alındığı bildirildi.Edinilen bilgilere göre, ArabSat, Yunanistan Ulusal Telekomünikasyon şirketi OTE ile dün yaptığı anlaşma ile 208 milyon avro karşılığında Hellas Sat'ın yüzde 99,05 oranındaki çoğunluk hisselerini satın aldı. Hellas Sat'ın geri kalan hisseleri ise Yunan Hava Sanayisi'nin elinde bulunuyor.

Kalkınma Bakanı Yardımcısı Stavros Kaloyannis, Yunan medyasına yaptığı açıklamada, Hellas Sat'ın satışını, "ülke için milli ve stratejik önemi bulunan bir yatırım" olarak değerlendirdi.

Orijinal adı Hellas-Sat Consortium Limited olan uydu, 13 Mayıs 2003'te 39 derece doğu boylamına yerleştirilmişti.

Ekonomik kriz yüzünden Yunanistan uzaydan çekildi. Yunan Telekomünikasyon Teşkilatı (OTE) Doğu 39 derecede bulunan Hellas Sat uydusunun yüzde 99.05 hisselerini 208 milyon euro’ya Arabsat’a sattı.


OTE Yönetim Kurulu 2003 yılında uzaya fırlatılan ve 126.8 milyon euro’ya malolan Hellas Sat uydusunun önümüzdeki 5 yıl içinde 200 milyon euro’ya malolacak yenisiyle değiştirilmesi gerektiğini göz önünde bulundurarak satılmasını kararlaştırdı.
Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi tarafından kullanılan Hellas Sat’ın 30 transporderi bulunuyor. Bunlardan ikisi Yunan Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarına tahsis edilmişti. Arabsat ile imzalanan anlaşma sözkonusu transporderlerin kullanılmasına devam edilmesini öngörüyor.

TÜRKİYE KİRALAMIŞTI
TÜRKSAT A.Ş. Genel Müdürü Özkan Dalbay, 2011 yılı nisan ayında Hellas Sat’tan kapasite kiraladıklarını ifade etmişti. Dalbay, Yunanistan’ın yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle iç talebinin canlı olmadığını, uzaydaki tek uydusunun da kapasitesini dolduramadığını belirtmişti. Özkan Dalbay, “Türkiye’nin kullanımda olan uydularının kapasite dolulukları yüzde 91’e kadar ulaştı. Bize yurt dışından gelen taleplere de yetmiyor. Herhangi bir yörüngede verilebilecek hizmetleri mart ayından bu yana yavaş yavaş kiraladığımız bu kapasiteye kaydırıyoruz” açıklamasını yapmıştı.