Neler yeni

Sosyal medyada gelişen son haberler

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,196
Beğeniler
155
#1
Dünya çapında yaklaşık 2 milyar kullanıcısı bulunan sosyal paylaşım sitesi Facebook, 'Periscope' benzeri canlı yayın uygulaması başlattı


Şirket yeni uygulamayla ilgili bir duyuru yayınladı. Facebook duyurusunda, kullanıcılarının yaşamlarını görmelerini sağlayacak canlı video akışı ve kolaj resim hizmetini tanıttı.

Şirket, haber odası sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, "Artık Facebook üzerinden paylaştığınız fotoğraf ve videolara canlı video ve kolaj resimler sayesinde hayat verebilirsiniz. Bu uygulamayla arkadaşlarınız ve ailenizin sizinle aynı anı yaşamalarını hissetmelerine yardımcı olabilirsiniz" ifadesi kullanıldı.

SADECE 'ÜNLÜLER' FAYDALANABİLİYORDU!
Sosyal
medya sitesi, geçen ağustos ayında sadece ünlüler için sunduğu bu hizmetten, bundan böyle her kullanıcının faydalanabileceğini açıkladı. Uygulama önce de, teknoloji firması Apple tarafından üretilen cep telefonuiPhone sahibi sınırlı sayıda kullanıcıyla başlayacak.

YORUMLAR GERÇEK ZAMANLI GÖRÜLEBİLECEK

Yeni uygulama sayesinde kullanıcı, yayın sırasında, canlı izleyici ve katılan arkadaşlarının isim ve yorumlarını gerçek zamanlı olarak görebilecek. Yayını bitirdiğinde tüm etkileşimler diğer videolarda olduğu gibi zaman tünelinde kaydedilecek. Kullanıcılar, zaman tünelindekileri isterse silebilecek veya daha sonra arkadaşlarının izlemesi için saklayabilecek.

Uygulama ana sayfada haber akışı üzerinden işliyor. Yani herhangi bir kullanıcı o an sürdürmekte olduğu video kaydını Facebook taki sayfasından canlı olarak yayınlarken takipçileri de ana sayfadan gerçek zamanlı olarak görüp dilerlerse yorum yazabiliyor.
 
Son düzenleme:

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,196
Beğeniler
155
#2
Facebook Android İçin Kendi Uygulama Mağazasını Geliştiriyor

Kendi sektörleri bazında sık sık karşı karşıya gelen Facebook ve Google, bu sefer fena bir konuda rakip olabilir.

Sadece bir sosyal ağ platformu olmaktan çıkarak artık mobil cihaz sektöründe hemen hemen her işe el atan Facebook, şimdi de Android işletim sistemli cihazlar için kendi mobil uygulama mağazasını geliştiriyor.

Şimdi şu konuda kafanız karışmasın; Facebook hali hazırda birkaç sene önce kendi ''Uygulama Merkezi'' ile uygulama mağazası oluşturmuştu. Ancak o mağaza, Facebook'un kendi uygulamasının içine gömülü olan bir platformdu.Burada sözünü ettiğimiz ise, tıpkı Google Play Store gibi Facebook'un da bir mağaza uygulaması geliştiriyor oluşu. Peki Facebook'un bu hamlesindeki amaç ne? Aslında tamamen Google'ın hükmünden kurtulmak diyebiliriz. Zira Google, özellikle Android cihazlarda Play Store da dahil olmak üzere elinin altında bulunan bütün uygulamalar için bir bağlamda öncelik istemekte.

Hatta bu konudan hem Android cihaz üreticileri, hem de Yandex gibi çeşitli sektörler bazında Google'ın rakibi şirketler son derece şikayetçiydi. Anlaşılan Facebook da aynı şekilde Google'dan bıkmış gibi. Google'ın uygulamalar üzerinde son sözü söyleyen konumda olmasını artık istemeyen Facebook, bu sebeple böyle bir adım atıyor olabilir.Facebook'un kendi uygulama mağazası ne zaman kullanıma sunulacak, ya da sistem nasıl olacak henüz kesin bir bilgi bulunmuyor. Ancak bizim daha çok merak ettiğimiz şey, olur da Facebook böyle bir hamle yaparsa Google'ın kendi uygulama mağazasında Facebook'a ve sahip olduğu uygulamalara tutumu ne olur? Bekleyip göreceğiz.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,196
Beğeniler
155
#3
Facebook'da büyük yenilik


Facebook kendini durmadan yeniliyor, bu sayede kullanıcısını kaybetmiyor diyebiliriz. Ama şöyle bir sorunda var artık reklama bir süre ara vermeli. Kulllanıcı reklamdan bitti, kazanacağınız parayı kazandınız zaten biraz reklama ara verin sadece. Şimdi haberimize geri dönelim Facebook bu sefer güzel bir yenilikle geliyor. Beğendiğiniz bir paylaşım mı oldu artık sadece beğenip, yorum yapma seçeneğinn yanında emojilerde sunulacak.


Facebook Ürün Müdürü Chris Cox tarafından açıklanan bu butonlara "Reactions" yani "Tepkiler" adı verilmiş. Nasıl çok kızgın, çok mutlu gibi paylaşımlar yapılınca emojiler çıkıyor artık bir beğenide de bunlar çıkacak. Bu uygulama bir kaç ay önce bazı ülkelerde denendi ve yararlı bulunduğu için tüm dünyaya yayılmasına karar verdi. Bloomberg'e yapılan açıklamaya göre geride kalan 5 Reactions butonu, bir hafta içerisinde tüm ülkelerde kullanıma sunulacak.
 

uydu3405

New member
Üye
Katılım
22 Eyl 2013
Mesajlar
1,054
Beğeniler
2
Konum
İstanbul
#4
Facebook'ta Beğen Tuşu Değişti!Facebook'un kullanıcılara sadece "beğen" işlevi sunması, uzun süredir bazı kesimler tarafından eleştiriliyordu. Facebook ekibi de bu eleştirileri dinlemiş olacak ki uzun süredir geliştiren Reactions özelliği bugünden itibaren tüm kullanıcıların kullanımına açıldı.

Geçtiğimiz Ekim ayından bu yana bazı bölgelerde test edilen Reactions ile birlikte, alıştığımız "beğen" tuşunun yanı sıra farklı tepki özellikleri de servise eklendi. Bundan böyle bir gönderiyi beğenmenin yanı sıra sevgi, gülme, şaşırma, üzüntü ve kızgınlığı ifadeleyen emojileri de kullanabileceğiz.


[TD="class: td1, width: 20"][/TD]
[TD="class: td2"]
[/TD]
İlk olarak İrlanda ve İspanya'da test edilen bu özellik bugünden itibaren tüm Facebook kullanıcıları tarafından ulaşabiir hale geldi. Facebook'tan yapılan açıklamaya göre duyguları ifade eden emojilerin çizilmesi konusunda sosyologlardan yardım alındı.

Yeni reaksiyon seçenekleriyle beraber "beğen" işlevinin uygunsuz kaldığı durumların önüne geçiliyor. Örneğin evcil hayvanının hasta olduğunu belirten bir iletinin beğenilmesi, kullanıcılar tarafından garip karşılanıyordu. Artık böyle gönderiler için üzgün veya kızgın emojiler kullanılabilecek.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,196
Beğeniler
155
#5
Facebook yorumları artık videolu olacak!

Facebook'ta bir gönderiye yorum yaparken, artık yeni bir seçeneğiniz daha var!

Facebook, bir süredir video konusuyla yakından ilgileniyor ve sosyal ağ, bu alanı bir sonraki büyüme fırsatı olarak görüyor. Facebook'un şimdiden en büyük sosyal ağ olduğu düşünülürse, büyümek için çok fazla bir fırsatı bulunmadığı da açık. Ancak video alanına bakıldığında, büyümek için az sayıdaki alternatiflerden biri olduğu kesin.

Facebook, son zamanlarda yaptığı yeniliklerle, Facebook Live dahil olmak üzere, video alanında büyük adımlar atmaya çalışmakta. Bu adımlar ile beraber firma, daha küçük bir sosyal ağ olmasına rağmen daha fazla video izlemesi alan Snapchat'i yakalamayı planlamakta. Firmanın bu amaçtaki son adımı ise kullanıcıların, yaptıkları yorumlarda video yüklemelerine izin vermek.

Yakın zamanda geliştirilen bu özellikle beraber kullanıcılar, hem kişilere hem de sayfalara yaptıkları yorumlara video ekleyebilecek. Ayrıca grup ve etkinlik yayınları da video yorumlar içerebilecek.

Bu yeni özellik şimdiden Android, iOS ve Facebook masaüstü sitesinde desteklenmeye başlandı. Bir videonun yüklenmesi ise oldukça kolay: Yüklemeyi başlatmak için yapmanız gereken tek şey, yorum alanındaki kamera tuşuna basmak ve videoyu seçmek. Yorumlara resim yüklemek ile aynı yöntem olduğu için, kullanıcı deneyimini her alanda benzer hale getirilmiş oluyor.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,196
Beğeniler
155
#6
Facebook'tan Haber Akışı'na yeni düzenleme!

Facebook sayfanızda gördükleriniz, bu yeni düzenleme ile birlikte bir kez daha değişiyor!

Facebook, Haber Akışı'nda yeni bir değişikliğe gideceğini açıkladı. Buna göre söz konusu bölümde kullanıcılar artık aile üyeleri ve arkadaşlarına ait gönderileri daha sık görebilecekler.

Sosyal ağ son yıllarda işbirliği yaptığı yayınlara ait içerikleri çok fazla dayattığı için eleştiriliyordu. Öyle görünüyor ki Facebook yetkilileri kullanıcılarının; bu tarz içeriklerin yanında tanıdıklarının neler yaptığını daha çok görmek istediklerini keşfetti. Firma tarafından konuyla ilgili yayınlanan blog gönderisinde kullanıcıların haber akışlarının onları "hem bilgilendirip hem de eğlendirmesi gerektiği" belirtiliyor.

Facebook ayrıca kendilerine gelen geri bildirimlerde otantik öykülerin en çok ses getiren gönderiler olduğunu ifade etti.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,196
Beğeniler
155
#7
Facebook Messenger'a Anket Özelliği Geliyor

Facebook, Messenger'ı basit bir mesajaşma uygulamasının dışına çıkaran özellikler ile donatmaya devam ediyor.

Sosyal medyanın iki devi Facebook ve Twitter, sık sık birbirlerinden bir şeyler araklıyor. Hatta bu durum, iki devin sahibi olduğu (Periscope, Instagram, Vine, Messenger gibi) diğer uygulamalarda da karşımıza çıkmakta.

Twitter, bir süre önce Facebook'ta epey yaygın olarak kullanılan anket özelliğini kullanıma sunmuş ve bu özellik Twitter'da ciddi şekilde kullanılmaya başlanmıştı. Yani bir nevi Twitter'ın bu hamlesi oldukça yerinde ve başarılıydı. İşte bu duruma bir karşılık vermek isteyen Facebook, Messenger'a bu kez anket özelliğini getirdi.Grup sohbetlerde kullanılabilen (zaten mantık olarak başka türlü kullanılamaz) özellik, tahmin edebileceğiniz gibi son derece basit bir şekilde de kullanılabilmekte.

Özellik şu an için Amerika'da kullanıma sunulmuş durumda. Kısa sürede ülkemiz için de kullanıma sunulacaktır.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,196
Beğeniler
155
#8
Karşınızda Facebook'un PC İçin Oyun Platformu: Gameroom!

Ve sonunda Facebook'un merakla beklenen oyun platformu görücüye çıktı.Bir dönem hemen hemen herkesin oyun için başvurduğu Facebook, mobil oyunların adeta patlama yapması ile şöhretini kaybetmişti. Bu konuda ciddi ve sağlam bir adım atmak isteyen sosyal medya devi, bir süredir kendi oyun platformu üzerinde çalışmaktaydı.
Bir süre süren sessizliğin ardından Facebook, sonunda oyun platformu Gameroom'u kullanıma sundu.


Önceki haberimizde de bahsettiğimiz gibi, Facebook'un platformunun arkasındaki güç Unity. Standart Facebook oyunlarının yanı sıra iOS ve Android için oyunların da bulunacağı platformda Unity sayesinde Steam'de görmeye alıştığımız üst seviye oyunları da barındıracak.
Farklı kategorilerde pek çok oyunun bulunacağı platformun en büyük özelliği -ve rakiplerine göre avantajı- ise geliştiricilere açık olması Bu sayede geliştiriciler hem Facebook'un, hem de Unity'nin oyun geliştirme araçlarını kullanarak platform için 2D, 3D, VR ya da AR sınıfında, kendi oyunlarını geliştirebilecek.

Facebook, yeni platformu ile Valve'nin Steam'ine rakip olmayı amaçlıyor. Tabi şu an için bu biraz komik gelebilir zira Steam'in 125 milyon aktif kullanıcısı mevcut ve Facebook'un Gameroom'unda bulunan oyunlar, Steam oyunlarının şu an için yanına yaklaşamaz. Ancak Facebook çıtayı yükseğe koyduysa vardır bir bildiği.
Gameroom'a buradan ulaşarak bilgisayarınıza indirip kurduktan sonra Facebook hesap bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz. Bu arada oyunları oynamadan önce indirmeniz gerekmekte (fakat boyutlar oldukça küçük o yüzden sıkıntı etmenize gerek yok).
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,196
Beğeniler
155
#9
Facebook, Messenger ve Instagram birleşti!


Facebook sonunda popüler uygulamalarını tek bir çatı altında birleştirdi. Yeni uygulaması Pages Manager'ı duyurdu.

Facebook şu anda sahip olduğu uygulamalarla mobil platformda çok büyük bir söz sahibi. Şu anda en çok kullanılan uygulamalar arasında ilk 10'da yer alan Facebook, WhatsApp, Messenger ve Instagram gibi uygulamalar Facebook çatısı altında hizmet veriyorlar.

Facebook aradan geçen yıllar sonunda bu uygulamalarından WhatsApp hariç diğer üçünü tek bir çatı altında birleştirme kararı aldı. Facebook, bugün yeni uygulaması Pages Manager'ı duyurdu. Facebook, Messenger ve Instagram'ı tek bir çatı altına getiren uygulamada kullanıcılar, bu üç uygulamadaki hesabına gelen mesajları ve bildirimleri tek bir uygulama üzerinden görebilecek.

Facebook'un bu yeni uygulaması, üç platformu da aktif kullanan kullanıcıların işini kolaylaştıracak gibi görünüyor.
Diğer taraftan Facebook, WhatsApp uygulamasını ise bir sosyal platform olmaktan çok "kişisel mesajlaşma" uygulaması olduğu için bu platformun dışında tutmuş.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#10
[h=1]Facebook'ta Sahte Haberlerden Korunabilirsiniz[/h][h=2]Facebook’ta yer alan sahte ve spam haberler son dönemlerde gündemde sıklıkla yer alırken Chrome kullanıcılarının küçük bir eklenti ile bu durumdan kurtulabilmesi mümkün.[/h][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]
Facebook özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan seçimler sırasında sahte haberler nedeniyle ciddi eleştiri alırken seçim sonrasında ilk iş olarak Facebook tarafından bu haberlere karşı mücadele etmek oldu. Facebook tarafından yapılan açıklamalarda sahte ve asparagas haber yaparak kullanıcıları yanıltan haber sitelerinin ve grupların bu konuda engelleneceği belirtilirken, çalışmalara başlandığı duyuruldu.
Facebook için yaşanan bu gelişmelerin önümüzdeki günlerde sonuçlanması beklenirken Google Chrome kullanıcıları için özel bir eklenti de aynı işlevi görebiliyor. Öyle ki geliştirilen ve Google Chrome Store üzerinden yayınlanmaya başlanan küçük eklenti sayesinde sahte haberleri kolay bir şekilde engelleyebilir ve bu içeriklere yanlışlıkla tıklanmasın da önüne geçebilirsiniz.
Eklenti İle Spamdan Kurtulun
B.S. Detector adı verilen eklenti kişilerin Facebook üzerinde yayınlanan tüm içerikleri kontrol ederek zararlı olanları engelliyor. Böylece kişilerin Facebook ziyaretleri sırasında herhangi bir şekilde zarar görmesi de önleniyor. Bu tip içeriklerin tespit edilmesi halinde eklenti tarafından "Bu web sitesi şüpheli bir kaynak olarak kabul edilmektedir."mesajı ekranda yayınlanırken kullanıcılar da bu mesajlar doğrultusunda Facebook kullanımlarını daha doğru bir şekilde yapabiliyor.
[/FONT]
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#11
Facebook Canlı Yayınlarında Bağış Toplanacak!
Facebook'da başlatılan canlı yayın servisleri için artık bağış sistemi getirildi. Konu ile ilgili detaylar.

Facebook üzerinden isteyen herkesin canlı yayın yapabilmesi mümkün olurken bu canlı yayın sırasında bağış toplanabilmesi adına özel bir imkan getirildi. Yapılan resmi açıklamalarda bağış toplama sisteminin sadece kar amacı gütmeyen kuruluşlara canlı video yayınında sunulacağı belirtilirken böylece topluma faydalı olmak ve insanların ihtiyaçlarını karşılamak adına oluşturulmuş kuruluşlar toplayacakları bağışlar için sosyal medyayı da etkin bir şekilde kullanabilecek.

Testler Sürüyor

Şu an için yapılan denemelerin ardından yeni özelliğin resmen kullanıma sunulacağı açıklandı. Özellikle gönderileri ve canlı yayınları beğenmek yerine para bağışı yapılması mümkün olacak. Başlangıç için 750 bin kuruluşun belirlendiği belirtirken bu kuruluşların hesapları üzerinden özelliğin kullanılabileceği belirtildi.

Başlangıç aşamasında herkesin bu imkândan yararlanması mümkün olmayacak. Özellikle canlı yayınlar üzerinden bağış alınabilmesi adına kuruluşlarının kar amacı gütmediğinin belirlenmesi ve aynı zamanda kuruluşların resmen onaylanması gerekiyor. Böylece hem yayın yapılacak hem de bağış yapılabilecek güvenli bir ortam oluşturulabilecek.

Örnekleri Var

İnternet üzerinden canlı yayın yapılmasına imkan sağlayan pek çok farklı internet sitesinde bağış sistemi yer alırken Facebook için geliştirilen yeni bu sistemi sayesinde Facebook'ta da artık böyle bir imkan kullanılabilecek.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#12
Netflix’in Ultra HD yayınlarını artık PC’den de izlemek mümkün.

Netflix’te UHD çözünürlüğü bugüne kadar sadece sınırlı sayıda TV ve cihazla izlemek mümkündü. 4K yayın için artık çok pahalı cihazlara gerek yok. Windows 10 altında Edge internet tarayıcısıyla Netflix üzerinden UHD yayınları izlemek mümkün. Bu kısıtlamanın hem teknolojik, hem de lisans haklarıyla ilgili birçok nedeni var.

Teknolojik olarak baktığımızda, PC’nin bir 4K yayını oynatabilmesi için yüksek performans sunması gerekiyor. Ekran kartının kullanılan codec için donanım hızlandırmasına sahip olması en ideali. Codec desteği yoksa yayının işlemci üzerinde çözülmesi gerekiyor, bu da çok fazla işlem gücü gerektiriyor.

Lisans sahipleri, bilgisayar kelimesini duyunca pek te hoşnut olmuyorlar. Zira akıllı TV gibi kapalı sistemlere göre PC’lerde, lisans hakkına sahip ücretli yayınların kırılması çok daha kolay. Görünen o ki Netflix ve iş ortakları, Windows 10 ve Edge kombinasyonunun yeterince güvenli olduğuna ikna olmuşlar.

Windows 10 ve Edge ikilisi, daha önce de 1080p yayınlar için Netflix tarafından tercih edilmişti. Sadece bu kombinasyonla Play Ready Content Protection ve Protected Media Path gibi teknolojilerin kullanımı mümkün olabiliyor. Çoğu içerik sağlayıcısı yüksek çözünürlüklü materyallerin yayını için bu teknolojileri şart koşuyor.

Ancak PC’de Netflix 4K yayınlarını izlemenin donanımsal olarak da bazı kısıtlamaları söz konusu. UHD monitörlerde HDR desteği genelde yok, bu yüzden maksimum 4K keyfi için UHD televizyon kullanmak şart. PC tarafında da donanımsal problemler çıkabilir.

Ekran kartının öncelikle HDR desteğine sahip olması gerekiyor. Bu destek Intel Kaby Lake, Nvidia Maxwell veya AMD Polaris yongalardan itibaren veriliyor. Kaby Lake işlemciler muhtemelen Ocak ayında çıkacak, Maxwell Geforce 900 olarak piyasada, Polaris te Radeon RX 400 serisinde bulunuyor. Ayrıca kesintisiz yayın akışı için en az 25 megabit/s internet bağlantısı, Netflix 4K Özel aboneliği (ayda 39,99 TL) gerekiyor.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#13
Google Glass Acil Tıp Teknisyenlerine Yardım Edecek

Google, genişletilmiş gerçekli özelliği ile donatılan Google Glass işçin işleri daha da büyütüyor.

Google Glass'ın temel amaçlarından birinin yerine getirilmesi nedeniyle Acil Tıp Teknisyenleri (EMT) ve paramedics olarak görev yapan kişilere gözlük üzerinden destek verilecek.

Üniversitede Deneniyor!

Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi (UMMS), Google Glass'ın denendiği ve çok iyi sonuçların alındığı kurumlardan birisi olurken burada alınan sonuçlar farklı bölgelerde de Google Glass kullanılmöası konusunda teşvik edici oldu. UMMS, acil değerlendirmeleri sunmak adına üstelik Bu yıl sonuna doğru özel bir etkinlik de organize edecek. Üniversite ayrıca, hastaları bulmaya ve hangilerinin en acil yardıma ihtiyacı olduğunun belirlenmesi adına da Google Glass’ta ısı sensörlerini kullanacak.

Stanford Üniversitesi De Kullanılıyor!

Gözlüğün kullanıldığı diğer bir yer Stanford Üniversitesi. Stanford Üniversitesi otizmli çocuklara yardım etmek için Google Glass'ı tercih etmiş durumda ve Otizm Glass Projesi kapsamında yüz ifadeleri gözlük ile yorumlanıyor ve özel yüz tanıma yazılımının kullanımı ailelere öğretilerek otizmli çocukların ihtiyaçlarının daha iyi bir şekilde giderilmesi amaçlanıyor.

Google Hayata Dokunuyor

Arama motoru devi 18 yıllık bir süreyi tamamlarken bu yeni yılı kutlamalar ile duyuruyor. Özellikle dünya çapında çeşitli partilere ev sahipliği yapan Google Google Glass için artık daha umutlu. Pek çok özel etkinlikte de Google Glass için ayrı bir parantez açıldı.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#14
YouTube Yeni Tasarım ve Özelliklerle Güncellendi!

YouTube, iOS cihazlar için yeni özellikler ve tasarım ile güncelleme yayınladı. Bu güncellemeden sonra daha kullanışlı hale gelecek.

Google'ın video platformu YouTube, iOS platformunda yer alan uygulamasını yeni özellikler ile güncelledi. Geçtiğimiz haftalarda tasarım değişikliğine giden YouTube, bu güncelleme ile yeni tasarıma yeni özellikler ekleyerek, kullanıcılara üst düzey video izleme deneyimi sunmayı hedefliyor.

Bir videoyu görüp görmediğinizi veya videonun ne kadarlık kısmını izlediğinizi hatırlamakta zorlanıyorsanız artık endişelenmeyin. Önceden izlediğiniz tüm videoların küçük resimlerine videonun ne kadarlık kısmını izlediğinizi öğrenebileceğiniz bir ilerleme durumu çubuğu eklendi. Bir kısmını izlediğiniz videolar en son kaldığınız yerden oynatılmaya devam ediyor.YouTube'un yeni tasarımının özellikleri
- Yeni kitaplık sekmesinde izleme geçmişinizi, yüklemelerinizi, satın aldığınız içerikleri ve oynatma listelerinizi görebilirsiniz

- Uygulamanızın alt kısmından sekmelere zahmetsizce erişebilirsiniz

-Simgelerin altındaki başlıklar sayesinde sekmeleri daha kolay anlayabilirsiniz

-Herhangi bir ekrandan sekmeler arasında geçiş yapabilirsiniz

-Daha küçük bir gezinme çubuğuyla daha çok video görebilirsiniz

-Ekranın sağ üst köşesindeki avatarınıza dokunarak hesaplar arasında geçiş yapabilir, bildirimleri görüntüleyebilir ve ayarları yönetebilirsiniz
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#15
Facebook Messenger Neden Tek Uygulama Olmak İstiyor?

Facebook Messenger uzun süreden beri çeşitli geliştirmeler ile kapsamlı bir hale gelirken telefonlar için tek uygulama olmak istemesi dikkatlerden kaçmıyor. Peki, ama neden?

Telefonlarda e-posta için Gmail, mesajlar için bir Facebook ve müzik dinlemek için Spotify kullanmak genellikle çoğu telefonda aynıdır. Ancak son zamanlarda uygulamaların kullanma biçimlerinde ciddi bir değişiklik görülüyor.

Bu konuda özelikle yabancı forumlarda ciddi tartışmalar yapılıyor. Öyle ki yapılan bir değerlendirme tüm bu tartışmaların ana odağında yer alıyor ve bu ana odak çerçevesinde pek çok farklı bir fikir dile getiriliyor. Peki, bu ana odak ne?

"Her güncelleme uygulamayı daha da büyütüyor! Sadece sohbet etmek için 150 MB'den fazlasına ihtiyacınız var mı? "

Facebook Messenger için yapılan açıklamalarda kuşkusuz temel işlev sohbet olsa da sohbet kavramı ile uygulamayı sınırlandırmak pek doğru değil. Fakat bu noktadan hareketle oluşturulmuş bir uygulamanın telefonlarda farklı işlemlerde de talepkar olması tartışmanın dikkat çeken noktası.

Facebook Messenger Tarihi

Facebook Messenger 2007 başlarında özel olarak piyasaya sunulmaya başlarken başlangıçta sadece resmi site üzerinden sohbet imkanı sağlanıyordu. Fakat uygulama, 2013 yıllarından sonra Facebook’tan ayrı olarak piyasaya sunulması ile birlikte aslında Facebook Messenger için de yeni bir dönem başlatılmış oldu. 2013’te sadece mesajlaşma özelliği olsa da özellikle son üç yılda, şirket pek çok farklı şey yapabileceğiniz bir uygulama yaratmayı başardı. 1,18 milyar günlük aktif kullanıcıya sahip ve büyük ölçekli etkinlikler ve diğer aktiviteler için ciddi bir potansiyele sahip olan Facebook ve Facebook Messenger için tek güç olmak zor değil. Bunun için sadece zaman gerekiyor. Fakat markanın böyle bir şeyi başarması halinde ise korkunç sayılabilecek bir gelirin de sağlanabilmesi mümkün. Bu bakımdan da Facebook Messenger gelişimi kesintisiz bir şekilde sürüyor.

Peki, uzun zamandan beri online dünyanın en çok tartıştığı bu konu hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizde Facebook Messenger bu evrimi tamamlayabilir mi ya da tamamlamalı mı?
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#16
YouTube, artık canlı yayınlar için de 4K desteği vermeye başladığını duyurdu.

YouTube, 4K’da hem standart videoların, hem de 360 derece videoların canlı yayınını gerçekleştirebilecek. Canlı yayınlar için daha yüksek kaliteli videolar sunmak YouTube’u, Facebook ve Twitter gibi rakiplerinin karşısında daha avantajlı bir konuma getirebilir.

Facebook Live yayıncıları, 30 fps’de 720p’ye kadar canlı yayın yapabiliyorlar. Periscope genelde akıllı telefonlardan kullanılırken, profesyonel yazılımı Periscope Producer da 30 fps’de 720p’ye izin veriyor.

Buna karşın YouTube, geçen sene denemeye başladığı 4K videoları 60 fps’ye kadar canlı yayınlayabiliyor. Şirket duyurusunda açıklandığı gibi, 4K video toplamda 8 milyon piksel (3840×2160) görüntüleyebiliyor ve 1080p videoya göre dört kat daha yüksek bir çözünürlük sunuyor.

YouTube’un çalışmalarını son günlerde yoğunlaştırdığı tek alan 4K değil. Şirket geçtiğimiz günlerde yeni nesil HDR desteğini de sağladı. Bu videoları izleyebilmek için HDR özellikli yeni nesil bir TV’ye ihtiyacınız var.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#17
Sevgilisi Yüzünden Açtığı Sahte Facebook Hesabı Hapis Getirdi!
Eski sevgilisini zor durumda bırakmak isterken hapis cezasına çarptırıldı.

Eğer eski sevgilinizden intikam almak için sahte bir hesap açmayı düşünüyorsanız iki kez düşünün. Stephani Renae Lawson, eski erkek arkadaşının başını derde koymak için sahte bir Facebook hesabı açtı. Şizofreni hareketlerde bulunan genç kadın erkek arkadaşının onları takip ettiğini, kaçırdığını ve dövdüğünü söyleyerek bu iddialar ile polise gidip şikayetçi oldu. Facebook kanıtların bir parçası gözükse de suçlamalar kabul edilmedi. Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda mahkemeye çıkan Lawson, Parkervest'e karşı toplamda 8 polis raporu hazırlamıştı.

Tyler Parker adına açılan sahte Facebook hesabına göre Lawson'un söylediğine göre kendisini pek çok şeyin dışında tanıklık yapmaması için de tehdit etmiş. Alınan ekran görüntüleri herşeyin söylendiği gibi olmadığını ortaya çıkardı. Konuyla ilgili savcılar T-Mobile'dan Lawson'un telefonunu, Facebook ve IP kayıtlarını açıklamaları konusunda ricade bulundu. Belgeleri almak adına bütün yaz uğraşan bölge savcısı yardımcısı Mark Geller işin sonunda yalan şahitlik ve haksız tutuklama suçlarından bir yıl süre ile hapis cezası aldı.

Facebook dava hakkında sessizliğini korusa da bu tür dolandırıcılıklara karşı özel bir ekibi bulunuyor. Facebook her ne kadar önlem alsada sahte hesap açmak pek zor gözükmüyor. Facebook'u uzun zamandır kullanan biri ortamın göründüğü kadar gerçekçi olmadığını zaten bilir.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,447
Beğeniler
31
#18
Facebook, Microsoft, Twitter ve YouTube Birlik Oldu!
En büyük sosyal paylaşım ağları teröre karşı kullanılan fotoğraf ve video arşivi oluşturmak için birlikte çalıştıklarını söyledi.

Facebook, Microsoft, Twitter ve Google YouTube resimleri benzersiz bir dijital parmak izi ile tanımlayan ve platformların resmi tanımlamasını ve kaldırmasını kolaylaştıran veritabanı oluşturacak. Bu veritabanının ortak kullanılacak olması da terör içerikli mesajların paylaşılması ve anında sistemlerden kaldırılması noktasında büyük bir kolaylık sağlayacak.

Ortak Mesaj Yayınlandı!

Ortak bir blog yazısında, "Barındırılan tüketici hizmetlerimizde terörizmi teşvik eden içerik için yer yok" denilirken tüm bu mesaj ile birlikte Facebook, Microsoft, Twitter ve Google YouTube durumu onaylamış oldu.

Sistem İngiltere’de Geliştirildi!

Terörün yanı sıra çocuk pornografisi gibi uygunsuz içeriklerin de belirlemesi ve hemen kaldırması adına büyük bir önem taşıyan sistem özel olarak geliştirildi. Teknik İngiltere İnternet İzleme Vakfı tarafından 1 yıllık çalışmanın ürünü olarak sunulan yeni sistem bu bakımdan sosyal ağların ötesine uzanacak ve yüklenen her fotoğrafı özel olarak inceleyecek.

Kara Liste Sıfırlanmayacak!

Veritabanınında kara listeye alınan içerikler platformlardan otomatik olarak çıkmayacağı gibi sistemlere bu fotoğrafların yüklenmeye çalışılması halinde de sistem buna izin vermeyecek. Bu bakımdan kapsam alanında olan görseller bu sayede internette daha az yer alacak. Sosyal ağlar, platformlarının terörist propagandanın yaygınlaştırılmasına engel olmak için çok az şey yaptıkları için bu yıl eleştirilerle karşı karşıya kalmıştı.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,196
Beğeniler
155
#19
Facebook'ta Yeni "Sızıntı Seks Kaseti" Tuzağı

Pek çok ünlünün "sızıntı seks kasetini" vaat eden Facebook bağlantıları, can yakmaya devam ediyor!

Kısa bir süre önce ünlülerin seks videolarını içerdiği iddia eden, Facebook'ta yayılmış yeni bir spam kampanyası ortaya çıktı. Aslında bu spam kampanyası, masum kullanıcıları kötü amaçlı bir Chrome uzantısını indirmeye yönlendiriyor.

Cyren güvenlik araştırmacıları Magni Reynir Sigurdsson ve Mahalitio Aquino tarafından keşfedilen kampanya, başlangıçta özel mesajlara ve Facebook Gruplarına yayılıyor. Tuzağı gerçekten cazip hale getirmek için, dosya adı, aşağıda gösterildiği gibi bir "sızdırılmış-sextape" şeklinde. Ayrıca tarih, dosya formatı ve bir ünlünün adı da gönderilen dosyada bulunuyor. Bahsi geçen ünlülerden bazıları Kim Kardashian, Rihanna,Jessica Alba, Jennifer Lawrence ve Hillary Duff.
 

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
3,196
Beğeniler
155
#20
Facebook'tan Ebeveynlere Sosyal Medyayı Kullanmayı Öğretecek Platform: Ebeveyn Portal

Facebook yeni portalı ile ebeveynlere, çocuklarına sosyal medya deneyiminde yardımcı olmalarını sağlayacak.

Dünya genelinde 2 milyara yakın kullanıcısı olan sosyal medya devi Facebook'ta bu kullanıcıların yüzde kaçı belli bir yaş sınırının altında tam olarak bilinmiyor (13-18 yaş aralığındaki kullanıcılar). Fakat Facebook, bahsettiğimiz yaş aralığındaki kullanıcılarına daha güvenli bir deneyim sunmakta kararlı.

İşte bu nedenle sosyal medya devi, genç kullanıcılara Facebook deneyimleri konusunda yardımcı olunması için yeni bir portal kuruyor; Ebeveynler Portalı. Aslında bu portalın asıl amacı, gençlere yardımcı olmak için ailelerini kullanmak.Tabi Facebook'un bu hamlesi, ebeveynlere ''çocuklarını şöyle yöneldirin, bunları yapmasını sağlayın'' tarzında direktiflerde bulunacağı bir girişim değil. Ya da ebeveynlere istedikleri zaman çocuklarının Facebook hesaplarını izleyerek gerek duyduklarında silmelerini sağlayacak bir imkan sunulmayacak (ki bu durum Facebook'un kendi gizlilik yasalarına da aykırı bir şey).

Facebook'un asıl amacı, ebeveynlerin sosyal medya platformuna yeni üye olan ve sosyal medyanın en fazla kullanılan platformunu keşfetmeyi amaçlayan gençlere bir nevi güvenlik ağı olmalarını sağlamak. Bunu yapmaları için ise önce ebeveynlerin Facebook'u en iyi şekilde tanıması gerekiyor. İşte Facebook'un aile portalı da tam olarak bunu amaçlamakta; ebeveynlere Facebook'u öğreterek çocuklarına nasıl yaklaşamaları gerektiği konusunda yardımcı olmak.Ebeveynler Portalı, ebeveynlere ''Facebook'u tanıyın'', ''ebeveynlik ipuçları'' ve ''uzman tavsiyeleri'' gibi yardımlar sunmakta. Yani Facebook'un bu portal ile amacı, özellikle 13-18 yaş arasındaki kullanıcılarına sosyal medyayı nasıl kullanacaklarını detaylı şekilde anlatmak. Fakat Facebook, bunu yaparken işin içine aileleri de dahil etmek istiyor.

Türkçe de dahil olmak üzere 50 farklı dil seçeneği ile hizmete sunulmuş olan Ebeveynler Portalı'na buradan ulaşabilirsiniz.