Neler yeni

APK nasıl indirilir; nasıl kurulur?

collo1

Moderator
Yönetici
Moderator
Katılım
11 Ocak 2012
Mesajlar
4,101
Beğeniler
6,948
Konum
ALMANYA
#1
APK dosyası nedir? Android'li cihaza nasıl kurulur? Google Play'den nasıl indirilir?

Android'li bir telefon veya tablete sahipseniz, uygulamaları çoğu zaman Google Play üzerinden yüklüyorsunuz demektir. Ancak bazı kısıtlamalar, belirli uygulamaları cihazınıza yüklemenizin önüne geçebilir. Örneğin bir uygulama, ülkemizde indirilemiyor olabilir. Veya Google Play, cihazınızın uygulama ile uyumsuz olduğunu iddia edebilir...

Ancak bu kısıtlamaları aşmanız mümkün. APK dosyaları, en basit tanımla, Android işletim sistemine kuracağınız uygulamaların kurulum dosyalarıdır. Aslında siz Google Play'den bir uygulama kurarken de bu dosya kullanılır ama siz fark etmezsiniz. Normal yollardan, Google Play'den APK dosyası indirmek mümkün değildir (tabi bir yolu var; ilerleyen satırlarda bulacaksınız); internetten, güvendiğiniz bir kaynaktan indirmeniz mümkün.

APK dosyasını indirip çalıştırmanız, o uygulamanın kurulumu için yeterli. "Sideloading" adı verilen bu işlem, APK dosyasını masaüstü PC'nizde indirip, ardından telefonunuza kopyalayıp, çalıştırmanız anlamına geliyor.

Peki, APK dosyası indirmeyle ilgili bilmeniz gereken neler var?

APK dosyası indirmek, ne işe yarar?
APK dosyalarının yalnızca uygulamaların ve oyunların korsan sürümlerini edinmeye yaradığını düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Google Play'in rahatlığını bir kenara bırakıp APK indirmenin birçok nedeni olabilir. İşte bunlardan bazıları:
- Mobil veriniz tükenmiş ise,
- Cihazınız uygulamayı çalıştırmasına rağmen Google Play aksini söylüyorsa (bunu Google'da araştırma yaparak doğrulayın),

- Uygulamanın konum kısıtlaması bulunuyorsa, (bunun yasal bir nedeni de olabilir),
- Android'li tabletiniz Google Play'i desteklemiyorsa.
İndirdiğiniz bir APK dosyasını yükleyebilmek için önce Ayarlar > Güvenlik ekranında Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini etkinleştirmeniz gerekiyor. APK dosyasını yükledikten sonra Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini güvenliğiniz için devre dışı bırakmanızda fayda var.

Web tarayıcısı eklentisiyle yükleyinWeb tarayıcısı eklentisiyle yükleyin
Bir Chrome eklentisi olan APK Downloader ile APK dosyalarını Google Play üzerinden indirebilirsiniz. Eklentinin kurulumu ise sizi biraz uğraştırabilir. Eklentiye Google kullanıcı adınız ve parolanızla oturum açtıktan sonra, cihazınızda *#*#8255#*#* yazarak Android ID'sini öğrenmeniz gerekiyor (aid numarasını bulmalısınız). Bu sayıyı Chrome eklentisinin içerisine girdikten sonra Google Play'e girdiğinizde görünen "Download APK" düğmesini kullanabileceksiniz.

Başka bir web sitesinden indirin
Firefox ve Chrome için eklentiler de sunan Evozi's APK Downloader'ın web sitesinde APK dosyalarını indirmeye yönelik bir araç bulunuyor. Tüm yapmanız gereken, indirmek istediğiniz uygulamayı PC'nizin web tarayıcısında Google Play üzerinde bulmak ve adres satırındaki URL'yi kopyalamak.Kopyaladığınız bu URL'yi site içerisindeki kutucuğa yapıştırın ve "Generate Download Link"e tıklayın. Dilerseniz, telefonunuzdaki QR kod okuyucu uygulaması yardımıyla uygulamayı direkt olarak cihazınıza indirebilirsiniz.