Neler yeni

[ROM] Root Erişimi Nasıl Kaldırılır?

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,533
Beğeniler
130
#1
Android telefonlardaki root erişimini nasıl kaldırabileceğinizi anlatıyoruz.
Android telefonunuzu root ettiğinizde sistem üzerinde kontrol imkanı sağlamış olursunuz. İşinize yarar birçok uygulama “root erişim iznine” ihtiyaç duyar. Bu sebeple root işlemi Android kullanıcılar arasında oldukça popüler bir işlemdir.


Ancak bazen telefonunuzdaki “root erişimini” kaldırmak isteyebilirsiniz. Aslında kullanıcılar arasında böyle bir talep nadiren görülür. Çünkü root bir özgürlüktür. Yine de bu özgürlükten vazgeçmek tamamen size kalmış bir karar. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağınıza bir göz atalım. Genellikle root işlemi sonrası cihazınıza “SuperSu” diye bir uygulama otomatik olarak yüklenir. Bu uygulama ile cihazınızda, root erişim iznine ihtiyaç duyan uygulamaların izinlerini kontrol edebilirsiniz. Birçok ayar ve özelleştirmeye sahip olan SuperSu uygulamasının diğer bir özelliği ise cihazınızdaki root erişimini kaldırabilme imkanı sunmasıdır. Tabi cihazınızdaki root erişim iznini kaldırmanın farklı yolları da bulunuyor. “Unroot” da denen bu işlemin en kesin ve güvenilir yolu cihazınızı ilk aldığınızda yüklü olarak gelen, ya da üretici tarafından sonradan yayınlanan ve “stock rom” diye de tabir edilen orijinal işletim sistemini geri yüklemek olacaktır. Ancak bu bazen sizi cihazı root etmekten daha fazla uğraştıracağı için pek fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Peki bu işlem nasıl yapılır?Bunu üç farklı yöntemle uygulayabilirsiniz:

Root Erişimini Kaldırın!

1. SuperSu Üzerinden Kaldırın

Cihazınızda yüklü olan, ya da sonradan yüklemiş olduğunuz SuperSu uygulamasını açın. Daha sonra “Ayarlar” başlığı altında bulunan “Root kaldırma” butonuna dokunun.


Burada root erişimi kaldırma işlemi ile ilgili bir uyarı göreceksiniz. Onaylayıp devam edin.

Bu izinle birlikte SuperSu uygulaması cihazınızdaki “root erişim iznini” kaldırmaya başlayacaktır.

Son alarak ayarların tam olarak uygulanabilmesi için cihazınızı yeniden başlatın.
2. Sistem Dosyasını Silin
Bunun için herhangi bir dosya yöneticisi uygulamasını kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta sistem dosyalarına erişim sağlayabilmenizdir. Bir öneri isterseniz ES Dosya Yöneticisi uygulamasını kullanabilirsiniz.
ES Dosya Yöneticisi’ni açıp sol üst kısımdaki açılır menüye ulaşın. “Root Gezgini” butonunu kullanarak uygulamaya gerekli olan izni verin.

Ardından dosyalar bölümüne gelip üst kısımdaki “/” işaretine dokunun. system>bin klasörüne ulaşıp “su” isimli dosyayı silin.

Geri çıkıp system>xbin klasöründeki “su” dosyasını da silin.
Tekrar geri çıkıp system>app>SuperSu klasörüne ulaşın. Bu klasörde yer alan “SuperSu.apk” isimli dosyayı seçip silin.

Eğer cihazınızı root ettiğinizde SuperSu yerine farklı bir root erişimi kontrol uygulaması yüklendiyse o uygulamayı silmelisiniz.
Son olarak cihazınızı yeniden başlattığınızda cihazınızdaki root erişimi kaldırılmış olacaktır.

3. Stock Rom Yükleyin

Eğer burada uyguladığınız işlemlerle root erişimini kaldıramazsanız, son çare olarak cihazınıza uygun “stock rom” yüklemeniz gerekecektir. Stock rom kurulumu cihaz marka veya modeline göre değişebileceği için tek bir konuda anlatmamız mümkün değil. Yine de sitemizde cihaz modelinizi kullanarak ilgili konulara ulaşabilirsiniz.

DownloadQR-Code
ES Dosya Yöneticisi
Developer: ES Global
Price: Free
DownloadQR-Code
SuperSU
Developer: Chainfire
Price: FreeCihazınızdan root iznini tam olarak kaldırdığınızdan emin olmak için kontrol edin.

DownloadQR-Code
Root Checker
Developer: joeykrim
Price: Free+