Neler yeni

[XBox Oyun] XBox Hakkındaki önemli detaylar

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#1


Xbox Live bağlantısı sayesinde Xbox online servislerine ulaşabilmekteyiz. Bir çok kullanıcı Xbox’ı oyun amaçlı aldığı için online oyun sorunu yaşamamak için yine Xbox Live bağlantısının sağlanması gereklidir.
Xbox menüsünde Settings başlığına giriyoruz
System bölümüne giriyoruzNetwork Settings kısmına giriyoruzBu örneğimizde kablolu bağlantıdayız, Wired Networks seçimini yapıyoruzConfigure Network seçimini yapıyoruzMevcut IP bilgilerimiz ekrana geliyor. IP Settings kısmı Automatic değerinde, bu kısma giriyoruzManual seçimini yaparak modemimize uygun IP adresi, Alt ağ maskesi ve Ağ geçidi bilgilerini giriyoruz
Xbox cihazımızın IP adresini sabitlemiş olduk. Bu işlemler sonucu Xbox cihazımıza verdiğimiz IP adresi için modemimizde aşağıdaki portları açarak Xbox Live bağlantısı sağlayabilirsiniz. • Port 88 (UDP)
 • Port 3074 (UDP and TCP)
 • Port 53 (UDP and TCP)
 • Port 80 (TCP)
 • Port 500 (UDP)
 • Port 3544 (UDP)
 • Port 4500 (UDP)
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#2
Xbox'ın yeni sistemi Game Pass hakkında merak edilen soruları cevapladık.

Xbox’ın geçtiğimiz günlerde duyurmuş olduğu Xbox Game Pass hakkında bilinmeyen birçok konu var.

Bugün, Xbox Game Pass’te aklınıza takılan soruları inceleyeceğiz.
2017 içerisinde aktif olacak yeni sistem ile başlangıçta 100, sonrasında daha fazla oyuna makul bir ücret karşılığında sahip olabileceğiz. Merak edilen bütün soruları yazımızda bulabilirsiniz.

Xbox Game Pass nedir?
Xbox Game Pass, Xbox oyunlarını satın almak yerine, aylık olarak oyunlara erişim hakkı veren bir sistem. İçerisinde yer alan oyunları, ücret ödediğiniz sürece oynayabileceksiniz.

Xbox Game Pass’in ücreti ne kadar?
Game Pass, başlangıçta aylık 9,99 dolardan satışa sunulacak. Türk Lirası olarak bakacak olursak 37 TL civarında bir ücret olacaktır.


Xbox Game Pass gelince Xbox Live Gold’a ne olacak?
İki hizmet farklı şekilde ilerleyecek. Xbox Live Gold üyeliği olanlar, bu üyeliği kullanmaya devam edebilirler.

Xbox Game Pass’i şu an alabilir miyim?
Sistem, şu anda çok az oyun ile beta sürecinde. Microsoft’a yardımcı olmak istiyorsanız, Xbox Game Pass’e katılabilir ve geri bildirim sağlayabilirsiniz.
Toplamda Kaç Oyun Olacak?
Microsoft’un yaptığı açıklamaya göre, sistem ilk çıktığında 100 oyunun kütüphanede olacağı kesin. Ancak bu oyunların hangi kalitede çıkacağı tam belli değil.
Şu anda kesin olan, Halo 5: Guardians, Payday 2 ve NBA 2K16 gibi toplamda 21 oyunun bulunuyor olması. İleride bu sayı artacaktır.Xbox Play Anywhere oyunları dahil mi?
Deneme sürecinde çıkan oyunların listesi dışında yeni bir oyun duyurusu yapılmadı. Xbox Play Anywhere oyunlarının bazıları eklenebilir ama dediğim gibi kesin bir bilgi yok.

Xbox 360 Oyunlarını Destekleyecek mi?
Evet, deneme süreci için çıkan oyunlar arasında Xbox 360 oyunları da bulunuyor zaten.

Oyunu satın alırken indirim olacak mı?
Evet. Eğer oyunu çok beğenip satın almak isterseniz, oyunu indirimli alabilirsiniz. Ama indirimin ne düzeyde olacağı bilinmiyor.

Xbox Game Pass, Windows 10’da Olacak mı?
Daha önce 'yer alacak' şeklinde açıklamalar yapılmıştı ancak bu açıklamalar kaldırıldı. Belki ileride, sistem rayına oturduğunda Windows 10 için gelebilir.

Abone olup oyunları indirdikten sonra diğer ay o oyunlar oynanabilir mi?
Hayır. Sistemi kullanabilmek için her ay 10 dolar ödemeniz gerekiyor.

Xbox Game Pass hakkında bilgiler bu şekilde. Umarım merak eden kullanıcılar biraz olsun merakını giderebilmişlerdir.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#3
Microsoft, Xbox Live Gold aboneleri için Nisan ayında Ryce: The Son of Rome ve Telltale'nin The Walking Dead: Season 2'nin öncülük ettiği oyunları duyurdu.

Tam liste aşağıda:


Ryse: Son of Rome — Nisan 1-30 (Xbox One)
The Walking Dead: Season 2 — Nisan 16-Mayıs 15 (Xbox One)
Darksiders — Nisan 1-15 (Xbox 360)
Assassin's Creed: Revelations — Nisan 16-30 (Xbox 360)
Ryse: Son of Rome, Crytek'in 2013'ün sonbaharında Xbox One için özel olarak çıkan ve yeni nesil kinect ile uyumlu aksiyon-macera oyunu.
The Walking Dead: Season Two, Telltale Games tarafından Aralık 2013'te çıkarılan devam oyunu.Darksiders, Vigil Games tarafından Ocak 2010 yılında piyasaya çıkan aksiyon-macera türündeki, Mahşerin Dört Atlısın'ndan biri olan War'ı kontrol ettiğimiz oyun.
Assassin's Creed: Revelations, Ubisoft tarafından geliştirilen ve Xbox 360 için Kasım 2011 yayımlanan video oyunu.

Ücretsiz oyunlardan faydalanmak için Xbox Live Gold aboneliği gerektiğini ve her iki Xbox 360 oyununun Xbox One'da da oynatılabilir olduğunu belirtelim.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#4
Nisan 2017 tarihinin Xbox Live Gold oyunları belli oldu

Nisan 2017 Xbox Live Gold oyunları hiç de fena durmuyor.


Xbox Live Gold sistemi, aylık olarak 5 dolar gibi bir ücret karşılığında çok oyunculu oyun deneyimi,ücretsiz oyunlar, sistemin kullanıcılarına özel çok daha avantajlı indirilmiş fiyat etiketleri ve grup sohbeti gibi tecrübeler sunan bir sistem. Bizim haberimize konuk olmasının sebebi ise, bu avantajlar arasında oyuncuların en çok işine gelen olarak nitelendirebileceğimiz ayrıcalığı olan her ay yenilenen ücretsiz oyunlar. Henüz önümüzde Nisan ayına girmemiş olmamıza rağmen, gelecek ayın ücretsiz oyunları çoktan belli oldu.

Eğer hala günümüzün hızla yükselen geliştirici ekiplerinden biri olan Telltale Games ekibine ait The Walking Dead’in ikinci sezonunu denemediyseniz, veya Assassin’s Creed: Revelations’ı özlediyseniz, bu ay ücretsiz olarak sunulan oyunlar sizleri bayağı sevindirecek. Elbette sadece bu 2 oyun değil ücretsiz olan. Geri kalan oyunlar, haberimizin en alt kısmında sizleri bekliyor olacak. Bu ay içerisinde oyunculara sunulan oyunlara ulaşabilmek için Xbox Live Gold kullanıcısı olmanız bir şart. Çünkü, sadece bu ücretli üyeliğe sahip olanlara sunulan bir ayrıcalık, sürekli güncellenen ücretsiz oyunlar. Ücretli bir üyelik sistemi gereksinimi arayan ücretsiz oyunların ücretsiz sıfatı, tartışmaya açık bir konu. Biz lafı çok fazla uzatmadan hemen bu ay oyunculara sunulan ücretsiz oyunları sayalım.
Nisan 2017 – Xbox One ücretsiz oyunları

Ryse: Son of Rome (1 Nisan 2017-30 Nisan 2017)
The Walking Dead: Season 2 (16 Nisan 2017-15 Mayıs 2017)

Nisan 2017 – Xbox One uyumlu Xbox 360 oyunları

Darksiders (1 Nisan 2017-15 Nisan 2017)
Assassin’s Creed: Revelations (16 Nisan 2017- 30 Nisan 2017)
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#5
Microsoft, Xbox'ta Bahar İndirimlerini Başlattı

Microsoft'un en iddialı olduğu alanlardan biri olan oyun sektöründeki güçlü ürünü Xbox platformu için Bahar İndirimleri kampanyası Türkiye'de de başladı.

Microsoft’un bugüne kadar ürettiği en güçlü oyun konsolu Xbox, bahar aylarını yeni indirim kampanyası ile karşılıyor. 350’den fazla popüler oyunda inanılmaz indirimlerin yanısıra 1 TL’ye Live Gold üyelik fırsatı da sunuluyor. Bahar kampanyası 11-17 Nisan tarihleri arasında geçerli olacak.

Microsoft’un bugüne kadar ürettiği en güçlü oyun konsolu olan Xbox platformunda yer alan oyunlar bahar indirimleri ile uygun fiyat etiketleriyle satın alınabiliyorlar. İndirime giden oyunlar arasında Overwatch, For Honor, FIFA 17, Battlefield 1, Call of Duty: Infinite Warfare ve Titanfall 2 gibi popüler yer alıyor.

İndirime giden oyunların tam listesi : https://majornelson.com/2017/04/10/s...tlight-sale-2/ adresinde görülebiliyor.

Bunlara ek olarak Geriye Uyumluluk özelliği ile 35’ten fazla oyun daha indirim fırsatları içinde sunuluyor.

İnanılmaz Xbox Live Gold Tanışma İndirimi
İndirim kampanyasının bir diğer fırsatı ise Xbox Live Gold üyeliğinde sunuluyor. İlk kez Xbox Live Gold üyesi olacaklar ilk ay için 1 TL’ye abone olma fırsatı yakalıyor. Xbox ile ilgili bütün indirim kampanyaları 17 Nisan’a kadar devam edecek.

Xbox One S ile 4K ve HDR desteği geldi
Microsoft’un Ağustos ayında dünya ile aynı anda Türkiye’de de piyasaya sürdüğü yeni nesil oyun konsolu Xbox One S’te 4K ve HDR (Yüksek Dinamik Aralıklı Görüntüleme) desteği bulunuyor. Oyunculara kusursuz bir görüntü kalitesi sunan Xbox One S, Bluetooth özelliğine sahip yeni kumandası ile kullanıcılara hem konsolda hem PC’de harika bir kablosuz deneyim fırsatı sağlıyor. Önceki model Xbox One’a kıyasla yüzde 40 daha küçük tasarlanan ve eski konsollardaki güç ünitesini de cihazın içinde bulunduran yeni konsolun rengini Microsoft ‘’robot beyazı’’ olarak tanımlıyor
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#6

Xbox One X ile birlikte daha fazla oyuna 4K ve HDR desteği geliyor.

Oyun dünyasında görsel kalite günden güne artıyor ve bazı oyuncular için grafik kalitesi oldukça büyük önem taşıyor. Konsollar, bir süreye kadar grafikler konusunda PC’lerle yarışamamış olsa da güncel cihazların performansı oldukça iyi. Oyunların görsel kalitesinde şu andaki akım 4K çözünürlük ve HDR desteği yönünde. Microsoft’un yeni nesil konsolu Xbox One X için de bazı oyunlar bu teknolojileri destekleyecek.Ne yazık ki şu anda konsola çıkan her oyun 4K desteklemiyor. Hatta bazı oyunlar, 4K desteklediğini söylese de daha düşük bir çözünürlükten daha yükseğe ölçeklendirme yapıyor, yani gerçek 4K desteği vermiyor. Öte yandan Xbox One X’te 4K desteği verecek oyunlara Wolfenstein II: The New Colossus ve The Evil Within 2 de eklendi. Bu oyunların 4K ve HDR desteği verecekleri Xbox’ın resmi web sitesinde açıklandı. Ancak gerçek 4K olup olmadığına dair bir detay bulunmuyor.Büyük yapımların 4K ve HDR desteği vermesi oyun camiası için oldukça güzel bir gelişme. Doom ve Fallout 4 de halihazırda bu teknolojileri destekleyen oyunlardan. Xbox One X henüz piyasada değil, bu sayede hem oyun geliştiricilerinin hem de Microsoft’un daha iyi görsel kalite sunmak için daha zamanı var.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#7
En iyi Xbox One oyunları

Birbirinden güzel oyunlar, Xbox One ile oynanmayı bekliyor.


Oyuncular, bir oyun oynarken farklı platformlar seçebiliyorlar. Bazı oyuncular PCseçerken, bazı oyuncular da Xbox One gibi konsollara yöneliyor. PC platformunun her ne kadar donanım gibi önemli avantajları olsa da, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switchgibi konsollar da oyuncuları çok rahatlıkla kendilerine çekebiliyor. Çünkü bu konsolların da oldukça önemli özel oyunları bulunuyor. İşte bu yazımızda da, sizlere Xbox One üzerinde oynanabilecek en iyi oyunları sunacağız. Yalnız bu noktada kafalar karışmasın, listemizde sadece konsola özel oyunlar bulunmayacak. Çoklu platformoyunlarına da yer vereceğiz. Sebeplerini de açıklayacağız. Hiç merak etmeyiniz. Son olarak söyleyelim, bu yazımız düzenli olarak güncellenecektir. Bu yüzden, belli aralıklar ile bu yazıyı tekrar ziyaret etmeyi unutmayın!Her neyse, işte en iyi Xbox One oyunları!
Son Güncellenme Tarihi: 27 Temmuz 2017Ori and the Blind Forest: Definitive Edition

Eğer platform ve macera oyunlarını seviyorsanız, orijinal olarak PC ve Xbox 360 platformları için çıkmış olan, ardından da Ori and the Blind Forest: Definitive Edition adı ile Xbox One konsolu için çıkmış olan bu oyuna, kesinlikle bayılacaksınız.

Minecraft: Xbox One Edition

Minecraft her ne kadar ülkemizde düşük bir yaş ortalamasına sahip olan bir oyun olsa da, Xbox One üzerinde denemeye değer bir oyun. Evet, PC üzerindeki modlama desteği bu konsolda yok ama kesinlikle hoş bir deneyimyaşatıyor oyunculara.

Forza Motorsport 6

Eğer pist yarışlarını seviyorsanız, Microsoft’un bu şimdiki nesil konsolunda tercih edebileceğiniz iki oyun bulunuyor sadece. Bunlardan ilki, tabii ki devam oyununu merakla beklediğimiz Forza Motorsport 6. Hem oynanış açısından, hem de görsellik açısından bir şaheser aslında

Forza Motorsport 6.

Forza Motorsport 5

Forza Motorsport 6 gibi, eğer dilerseniz Forza Motorsport 5 oyununa da bir şans vermek isteyebilirsiniz. Zaten Xbox One üzerinde sizlere önereceğimiz 2 pist oyunu da bunlar. Gran Turismoserisine rakip olan Forza Motorsportserisi, gerçekten Xbox One üzerinde parlıyor.
Forza Horizon 3

Eğer yarış simülasyonlarından hoşlanmıyorsanız ve açık dünyada, Need for Speed serisi tadındaki bir deneyime sahip olmak istiyorsanız, Forza Horizon 3 kesinlikle oynamanız gereken bir oyun. Hatta bana soracak olursanız, son zamanların tartışmasız en iyi yarış oyunu budur. Hem oynanış, hem içerik, hem de görsellik olarak.

Forza Horizon 3: Blizzard Mountain

Eğer ana oyunu bitirdiyseniz, mutlaka Forza Horizon 3: Blizzard Mountain paketine de göz atmanız gerekiyor. Bu paket ile oyuna yepyeni bir harita, araçlar, yarışlar ve mekanikler ekleniyor. Ana oyunda yaşadığınız deneyim haricinde, benzersiz bir deneyim katıyor Forza Horizon 3: Blizzard Mountainoyunculara.

Forza Horizon 2

Eğer Forza Horizon 3 ile işiniz bittiyse ve bu zamana kadar yeni bir Forza Horizon oyunu çıkmadıysa, Forza Horizon 2 oyununa geri dönebilirsiniz bizce. Serinin üçüncü gerçekten başarılı ama bu demek değil ki, ilk iki oyun başarısızdı. Bana soracak olursanız, diğer iki Forza Horizon oyunu da kesinlikle oynanmalı.

Forza Horizon 2: Storm Island

Forza Horizon 2: Storm Island paketi de Forza Horizon 3: Blizzard Mountain gibi ana oyuna yepyeni bir hava ekliyor. Sanki kendinizi bambaşka bir oyuna atmış gibi hissediyorsunuz. Bu noktaya kadar yarış oyununa doymadıysanız, listemizin bu noktasına kadar saydığımız sayısız yarış oyunu size yetecektir.

Rare Replay

1983 tarihinden, 2008 tarihine kadar çıkmış olan birçok klasik oyun, bu paket içerisinde bulunuyor ve gerçekten size inanılmaz bir nostalji yaşatıyor. Banjo-Kazooie, Viva Piñata: Trouble in Paradise ve Blast Corps gibi klasik oyunları özlemedim demeyin sakın bana.

Gears of War 4

TPS oyunlarının belki de en güzeli Gears of War serisi. Serinin dördüncü oyununda gerçekten benzersiz bir senaryo ve çoklu oyuncu deneyimi oyuncuları bekliyor. Yenilenen ve iyileştirilen oynanış mekanikleri, çoklu oyuncu modundaki kişiselleştirmeler ve tabii ki oyunun görselliği. Hepsi, birbirinden kusursuz.

Gears of War: Ultimate Edition

Gears of War: Ultimate Edition, yeni nesil teknoloji imkanı ile oyunculara klasik Gears of Wardeneyimi sunuyor. 19 harita ve altı oyun moduyla rekabete dayalı çok oyunculu oyun ve daha önce konsolda yayımlanmamış beş macera bölümü dahil olan, baştan sona 1080p ve 60 kare olarak yeniden geliştirilmiş orijinal Gears of War’un tadını çıkarın. Gears serisinin en iyisi olan bu paket, hem deneyimli oyunculara hem de yeni başlayanlara yöneliktir.


Halo 5: Guardians

Halo serisinin en güncel oyunlarından olan Halo 5: Guardians, en başta oyuncuların Xbox One almakiçin en önemli nedenlerinden biri idi. Halo 5: Guardians zaten kendi kategorisinin en iyi oyunlarındanbir tanesi.
Halo Wars 2

Genelde RTS tipi oyunları sadece PC üzerinde oynayabiliyoruz fakat Halo Wars 2 sayesinde, hem Halo evrenini, hem de RTS tipini aynı ekranda, hem de Xbox One üzerinde görebiliyoruz. Bu yüzden Halo Wars 2 bizce kesinlikle alınması gereken bir oyun. Tabii eğer RTS tipi oyunlardan hoşlanıyorsanız.

Sunset Overdrive

Microsoft’un şimdiki nesil konsolunun en renkli oyunu budur bizce. Aksiyon, macera ve biraz da senaryo detayları, bu oyun ile karşımıza çıkıyor. Eğlenceli oynanış ile oyuncuları bir süre oyalayabilen bu oyun, Xbox One üzerinde de güzel bir performans sergiliyor.

Cities: Skylines – Xbox One Edition

Cities: Skylines – Xbox One Edition, kesinlikle Xbox One üzerinde oynanması gereken bir oyun. Özellikle bilgisayarınızın işlemcisi, çok güçlü değilse. Çünkü Cities: Skylines oldukça başarılı bir şehir yönetimi oyunu fakat şehrinizin nüfusu arttıkça, yeni binalar kuruldukça, bilgisayarınız gerçekten zorlanmaya başlıyor. Xbox One üzerinde ise böyle bir problem ile henüz karşılaşmadık.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#8
Xbox One X'in 4K destekli tüm oyunları!

Dünyanın en güçlü konsolu Xbox One X'i, destekleyecek oyunlar belli oldu.
Microsoft, rakibi Sony karşısındaki yeni kozu Xbox One X'i geçtiğimiz aylarda görücüye çıkarmıştı. Dünyanın en güçlü konsolu olan Xbox One X, oyunları gerçek 4K çözünürlükte oynatması ile dikkat çekmişti. Ancak piyasada Xbox Oneiçin çıkmış olan oyunların hangilerinin 4K çözünürlüğü destekleyeceği merak ediliyordu

.
Bugün Xbox One X için güncellenerek 4K çözünürlük desteğine kavuşacak oyunlar listelendi. Toplamda ilk etapda 80 farklı AAA yapım oyun 4K çözünürlük desteğine kavuşacak.
Bu oyunların güncellemeleri şimdiden hazırlanmaya başlandı ve Xbox One X'in çıkışı ile indirime sunulacak.4K destekli Xbox One X oyunları
 • Agents of Mayhem
 • Anthem
 • Ashen
 • Assassin’s Creed: Origins
 • Black Desert
 • Chess Ultra
 • Code Vein
 • Crackdown 3
 • Deep Rock Galactic
 • Destiny 2
 • Dragon Ball Fighter Z
 • Evil Within 2
 • F1 2017
 • Far Cry 5
 • Farming Simulator 18
 • FIFA 18
 • Fortnite
 • Forza Motorsport 7
 • Hello Neighbor
 • Killing Floor 2
 • Life is Strange: Before the Storm
 • Madden NFL 18
 • Metro Exodus
 • Middle Earth: Shadow of War
 • NBA 2K18
 • Need for Speed Payback
 • Ori and the Will of the Wisps
 • Path of Exile
 • Playerunknown’s Battlegrounds
 • Project Cars 2
 • Raiders of the Broken Planet
 • Sea of Thieves
 • Star Wars Battlefront II
 • State of Decay 2
 • Super Lucky’s Tale
 • The Artful Escape
 • The Last Night
 • Wolfenstein: The New Colossus
 • Ark: Survival Evolved
 • Astroneer
 • Battlefield 1
 • Dead Rising 4
 • Dishonored 2
 • DOOM
 • Dovetail Games Euro Fishing
 • Elder Scrolls Online
 • Elite Dangerous
 • Everspace
 • Fallout 4
 • Farming Simulator 17
 • Final Fantasy 15
 • For Honor
 • Forza Horizon 3
 • Gears of War 4
 • Halo 5
 • Halo Wars 2
 • Hitman
 • Homefront: The Revolution
 • Injustice 2
 • Killer Instinct
 • Mantis Burn Racing
 • Minecraft
 • Outlast 2
 • Paladins: Champions of the Realm
 • Portal Knights
 • Pure Chess
 • Resident Evil 7
 • RiME
 • Rocket League
 • Skyrim SE
 • Slime Rancher
 • SUPERHOT
 • Tekken 7
 • The Surge
 • Titanfall 2
 • Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands
 • Warhammer: End Times – Vermintide
 • We Happy Few
 • Witcher 3
 • World of Tanks
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#9
Xbox One kullanıcılarına müjde: Spotify, konsolunuza geliyor olabilir

Oyun konsolları arasında sadece PlayStation 4 üzerinde hizmet veren Spotify, Xbox One yolunda olabilir.


Sony ve Spotify, 2015 senesinde çok özel bir anlaşma imzalayarak, PlayStation 4 konsollarına özel bir Spotify desteği sunmuştu. Bu hizmet, önceden konsolda bulunan Music Unlimited uygulaması yerine geçmişti. Bahsettiğimiz bu özel anlaşma ise, bahsi geçen müzik platformunun sadece PlayStation 4 üzerinde kalması ile alakalıydı. Yani anlaşma bitmeden Spotify, Xbox One veya Nintendo Switch konsollarına gidemezdi. Görülen o ki, Sony bu anlaşmayı biraz hafifletmiş çünkü bahsettiğimiz müzik uygulaması, Windows 10 bilgisayarlar ve Xbox One konsolu için Microsoft’un sitesinde göründü. Ayrıca, konsol içerisinde de göründü.Öncelikle, sizlerin de hemen yukarıdan görebileceği gibi, 2016 senesinden kalma bir yazıda Microsoft, Spotify uygulamasının Xbox One ve Windows 10 platformlarına geleceğini belirtiyor. Tabii bu durum o zamanlarda pek gerçekleşmemiş. Fakat aşağıdan görebileceğiniz görselde, Xboxmarkasının patronlarından olan Major Nelson, Xbox üzerinde Spotify oynuyor olarak görünüyor. Bu noktada, bu görselin sahte olduğunu düşünebilirsiniz fakat Major Nelson genelde henüz çıkmamış oyunları veya uygulamaları, bu şekilde herkese açık olarak oynamayı çok seviyor. Bu yüzden, bu durumun gerçek olabilme ihtimali de bizce oldukça yüksek.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#10
Xbox One X ön sipariş planları yarın açıklanacak

Siz peki Xbox One X için ön sipariş vermeyi düşünüyor musunuz?


Hafta sonu boyunca Microsoft, Gamescom 2017 etkinliğinde olacak ve birçok gösterim yapılacak. Bu gösterimlerden en önemlisi ise Age of Empires olacak. Bildiğiniz üzere bu efsanevi serinin 20. yaşını kutluyoruz bu sene. Microsoft da aynı şekilde bir kutlama yapacak Gamescom 2017 sırasında. Tabii bunlar oyunlar ile alakalı şeyler. Bir de 7 Kasım 2017 tarihinde piyasaya sürülecek olan Xbox One X var. Video oyunlarında olduğu gibi, eğer dilerseniz konsollar için de ön siparişler verebiliyorsunuz fakat Xbox One X için henüz bir ön sipariş planı açıklanmadı. İşte yeni Microsoft duyurularına göre bu planlar, yarın veya ondan sonraki gün, Gamescom 2017 sırasında açıklanacak.

Eğer Xbox One X satın almayı düşünüyorsanız veya hemen ön sipariş vermek istiyorsanız, bu konsolun destek vereceği oyunları da bilmeniz gerekir. Şimdilik sadece 80 civarı oyun biliniyor. Fakat bu rakam bile PlayStation 4 Proçıkışındaki rakamdan çok daha fazla. Tam listeye hemen aşağıdan sizler de göz atabilirsiniz.
Henüz Çıkmamış Xbox One X Destekli Oyunlar


 • Agents of Mayhem
 • Anthem – 4K CBR/30FPS
 • Ashen
 • Assassin’s Creed: Origins – Dinamik 4K/30FPS
 • Black Desert
 • Chess Ultra
 • Code Vein
 • Conan Exiles – 4K, Xbox One X desteği sonradan gelecek
 • Crackdown 3 – 4K/30FPS
 • Deep Rock Galactic
 • Destiny 2
 • Dragon Ball Fighter Z
 • Evil Within 2 – 4K, HDR
 • F1 2017 – 4K, 60FPS, HDR Desteği, diğer grafiksel iyileştirmeler
 • Far Cry 5
 • Farming Simulator 18
 • FIFA 18 – 4K
 • Fortnite – 4K/30FPS
 • Forza Motorsport 7- Doğal 4K/60FPS, HDR
 • Hello Neighbor
 • Killing Floor 2
 • Life is Strange: Before the Storm
 • Madden NFL 18 – 4K
 • Metro Exodus
 • Middle Earth: Shadow of War – Doğal 4K/30 FPS, HDR
 • NBA 2K18
 • Need for Speed Payback
 • Ori and the Will of the Wisps – 4K
 • Path of Exile – 4K, 60FPS
 • Playerunknown’s Battlegrounds
 • Project Cars 2
 • Raiders of the Broken Planet – Daha iyi grafikler, 4K, HDR
 • Sea of Thieves
 • Star Wars Battlefront II
 • State of Decay 2 – 4K, HDR
 • Super Lucky’s Tale – 4K/60FPS
 • The Artful Escape
 • The Last Night
 • Wolfenstein: The New Colossus – 4K, HDR

Xbox One X Çıktığında Destek Alacak Oyunlar


 • Ark: Survival Evolved – 1080p/60FPS
 • Astroneer
 • Battlefield 1
 • Dead Rising 4
 • Dishonored 2
 • DOOM
 • Dovetail Games Euro Fishing
 • Elder Scrolls Online – 4K/30FPS
 • Elite Dangerous – 4K
 • Everspace
 • Fallout 4
 • Farming Simulator 17
 • Final Fantasy 15 – 4K, HDR
 • For Honor
 • Forza Horizon 3
 • Gears of War 4
 • Halo 5 – 4K
 • Halo Wars 2
 • Hitman
 • Homefront: The Revolution
 • Injustice 2
 • Killer Instinct – 4K
 • Mantis Burn Racing
 • Minecraft
 • Outlast 2
 • Paladins: Champions of the Realm – Doğal 4K/60FPS
 • Portal Knights
 • Pure Chess
 • Resident Evil 7
 • RiME
 • Rocket League
 • Skyrim SE
 • Slime Rancher
 • SMITE – Doğal 4K/60FPS
 • SUPERHOT
 • Tekken 7
 • The Surge
 • Titanfall 2
 • Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands
 • Warhammer: End Times – Vermintide
 • We Happy Few
 • Witcher 3
 • World of Tanks – Doğal 4K
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#11
Xbox One X için iyileştirilmiş tüm oyunlar

Oyun listesi bayağı bir zengin.


Xbox One X isimli yeni Microsoft konsolu, çıkışını 7 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirecek. Bu konsol, oyunculara tamamen yeni bir nesil sunmayacak. Sadece standart Xbox One konsolundan daha güçlü bir cihaz göreceğiz. Aynı PlayStation 4 Pro gibi yani. Tabii durum böyle olunca, Xbox One için çıkmış olan ve çıkacak olan her oyun Xbox One X üzerinde de oynanacak. Fakat geliştirici ekipler, bu yeni konsolun avantajlarından yararlanabilmek için oyunlarını özel olarak bu konsola optimize etmeli. İşin içine biraz uğraş girince de her geliştirici ekip, bu konsola özel destek vermek istemeyebiliyor. İşte bu haberimizde de, destek verecek olan geliştiricileri, o geliştiricilerin oyunlarını görebileceksiniz. Son olarak söyleyelim, bu listemizi düzenli olarak güncelleyeceğiz. Bu yüzden arada sırada yazımıza geri dönüp, resmi olarak destekleneceği açıklanmış olan oyunlara göz atmayı unutmayın. İşte Xbox One Xiçin iyileştirilmiş tüm oyunlar!
Son Güncellenme Tarihi: 21 Ağustos 2017Xbox One X için iyileştirilmiş tüm oyunlar


 • A Plague Tale: Innocence
 • Anthem
 • ARK: Survival Evolved
 • Ashen
 • Assassin’s Creed Origins
 • ASTRONEER
 • Battlerite
 • Below
 • Black Desert
 • Brawlout
 • Chess Ultra
 • CODE VEIN
 • Conan Exiles
 • Crackdown 3
 • Danger Zone
 • Dark and Light
 • Darksiders III
 • Dead Rising 4
 • Deep Rock Galactic
 • Diablo III: Reaper of Souls – Ultimate Evil Edition
 • Dishonored 2
 • Dishonored: Death of the Outsider
 • Disneyland Adventures
 • Dovetail Games Euro Fishing
 • DRAGON BALL Fighter Z
 • Dynasty Warriors 9
 • EA SPORTS FIFA 18
 • Elex
 • Elite: Dangerous
 • EVERSPACE
 • F1 2017
 • Fable Fortune
 • Fallout 4
 • Farming Simulator 17
 • Final Fantasy XV
 • Firewatch
 • For Honor
 • Forza Horizon 3
 • Forza Motorsport 7
 • Gears of War 4
 • Gravel
 • Halo 5: Guardians
 • Halo Wars 2
 • Hand of Fate 2
 • Hello Neighbor
 • HITMAN
 • Homefront: The Revolution
 • Injustice 2
 • Jurassic Park
 • Killer Instinct
 • Killing Floor 2
 • Kingdom Come: Deliverance
 • Life is Strange: Before the Storm
 • Madden NFL 18
 • Mafia III
 • Mantis Burn Racing
 • METAL GEAR SURVIVE
 • Metro: Exodus
 • Middle-earth: Shadow of War
 • Minecraft: Xbox One Edition
 • Minion Masters
 • Monster Hunter: World
 • NBA 2K18
 • Need for Speed Payback
 • Ooblets
 • Ori and the Will of the Wisp
 • Outcast – Second Contact
 • Outlast 2
 • Paladins
 • Path of Exile
 • PlayerUnknown’s Battlegrounds
 • Portal Knights
 • Pro Evolution Soccer 2018
 • Project Cars 2
 • Quantum Break
 • Raiders of the Broken Planet
 • Railway Empire
 • Real Farm Simulator 2017
 • ReCore
 • Resident Evil 7 biohazard
 • RiME
 • ROBLOX
 • Robocraft Infinity
 • Rocket League
 • Rush: A Disney Pixar Adventure
 • Sea of Thieves
 • Slime Rancher
 • SMITE
 • Sonic Forces
 • Star Wars Battlefront II
 • State of Decay 2
 • STEEP
 • Strange Brigade
 • Super Lucky’s Tale
 • SUPERHOT
 • Surviving Mars
 • Tennis World Tour
 • The Artful Escape
 • The Crew 2
 • The Darwin Project
 • The Elder Scrolls Online: Morrowind
 • The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition
 • The Last Night
 • The Long Dark
 • The Surge
 • The Witcher 3: Wild Hunt
 • Titanfall 2
 • Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands
 • Tom Clancy’s The Division
 • Train Sim World
 • TT Isle of Man – Ride on the Edge
 • Warframe
 • Warhammer: End Times – Vermintide
 • We Happy Few
 • Wolfenstein II: The New Colossus
 • World of Tanks
 • WRC 7 FIA World Rally Championship
 • Zoo Tycoon
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#12
Xbox Store içerisine eklenecek tüm oyunlar (28 Ağustos 2017 – 3 Eylül 2017)

Bu yazımız sayesinde her hafta Xbox Store içerisine eklenen oyunları kolaylıkla takip edebileceksiniz.


Eğer bir Xbox oyuncusuysanız, sıkça Xbox Store kullanıyor olabilirsiniz. Çünkü Xbox Store üzerinden yeni oyunlar, ek paketler ve çok daha fazlasını satın alabiliyorsunuz. Bu yazımızda ise sizlere her hafta, Xbox Store üzerine eklenecek olan oyunları ve ek paketleri belirteceğiz. Böylece, konsolunuzun mağazasına güncel olarak hangi oyunlar geliyor, takip edebileceksiniz. Bu yazımız sürekli olarak güncellenecek ve böylece, her hafta bu yazıya uğrayarak, Xbox Storeüzerine eklenen oyunları ve ek paketleri görebileceksiniz. Dilerseniz hemen aşağıdan, bu hafta mağazaya eklenecek olan tüm oyunlara ve ek paketlere göz atabilirsiniz!
Son Güncellenme Tarihi: 28 Ağustos 2017Xbox Store içerisine eklenecek tüm oyunlar


 • Redout: Lightspeed Edition
 • Feral Fury
 • AeternoBlade
 • Songbringer
 • Echoes of the Fey: The Fox’s Trail
 • ARK: Survival Evolved
 • Rock of Ages 2: Bigger & Boulder
 • RESIDENT EVIL REVELATIONS
 • Dead Alliance
 • XCOM® 2: War of the Chosen
 • Killing Floor 2
 • Pillars of Eternity: Complete Edition
 • ReCore
 • X-Morph: Defense
 • The Metronomicon: Slay the Dance Floor
 • Surf World Series
 • Life is Strange: Before the Storm Episode 1
 • White Noise 2
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#13
Xbox One X gücü ile Metro Exodus kusursuz görünecek

4A Games zaten Microsoft ile Metro Exodus oyunu için bir partnerlik içerisinde olacak. Pek şaşırmadık.


E3 2017 etkinliğinde, Microsoft ekibinin konferansı sırasında PC, PlayStation 4 ve Xbox Onekonsolları için duyurulan Metro Exodus, birçok oyuncuyu heyecanlandırmıştı. Tabii oyunun Microsoft konferansı sırasında duyurulması da, geliştirici ekip ile Microsoft arasındaki bir partnerliğin ilk işaretlerini vermişti. Ardından bu konuda da resmi bir açıklama yapılmıştı zaten. Bugün ise oyunun geliştirici ekibi olan 4A Games, yaptıkları bir açıklama sırasında Xbox One Xkonsolunu övdü ve oyunlarının en iyi Xbox One X üzerinde görüneceğini belirtti. Böylece Metro Exodus oyununun da Microsoft ekibinin yeni konsolu için optimize edileceğini resmi olarak öğrenmiş olduk.Official Xbox Magazine UK dergisine röportaj veren 4A Games çalışanı, “Xbox One X konsolunun gücü, oyunun kusursuz görünmesini garantiliyor. E3 2017 sırasında göstermiş olduğumuz görüntü, direkt oyunun içerisinden, Xbox One X konsolundan alındı. Bu, E3 2017 konferansına özel bir video değildi, oyuncular oyunu oynarken aynı sahneyi görebilecek. Tabii videoyu yayımlarken oyundan Quick Time Event tuşlarını ve HUD kısmını kaldırdık. Ayrıca arkada çalan müzik ile oynanış arasında da bir koreografi oluşturduk. Yine de oyun nasıl görüyorsanız, öyle görünüyor.” dedi konu hakkında.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#14
Xbox Store içerisine eklenecek tüm oyunlar (4 Eylül 2017 – 10 Eylül 2017)

Bu yazımız sayesinde her hafta Xbox Store içerisine eklenen oyunları kolaylıkla takip edebileceksiniz.


Eğer bir Xbox oyuncusuysanız, sıkça Xbox Store kullanıyor olabilirsiniz. Çünkü Xbox Store üzerinden yeni oyunlar, ek paketler ve çok daha fazlasını satın alabiliyorsunuz. Bu yazımızda ise sizlere her hafta, Xbox Store üzerine eklenecek olan oyunları ve ek paketleri belirteceğiz. Böylece, konsolunuzun mağazasına güncel olarak hangi oyunlar geliyor, takip edebileceksiniz. Bu yazımız sürekli olarak güncellenecek ve böylece, her hafta bu yazıya uğrayarak, Xbox Storeüzerine eklenen oyunları ve ek paketleri görebileceksiniz. Dilerseniz hemen aşağıdan, bu hafta mağazaya eklenecek olan tüm oyunlara ve ek paketlere göz atabilirsiniz!
Son Güncellenme Tarihi: 4 Eylül 2017Xbox Store içerisine eklenecek tüm oyunlar


 • Squish and the Corrupted Crystal
 • Don’t Knock Twice
 • Destiny 2 – Launch Edition
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#15
Xbox Store içerisine eklenecek tüm oyunlar (11 Eylül 2017 – 17 Eylül 2017)

Bu yazımız sayesinde her hafta Xbox Store içerisine eklenen oyunları kolaylıkla takip edebileceksiniz.


Eğer bir Xbox oyuncusuysanız, sıkça Xbox Store kullanıyor olabilirsiniz. Çünkü Xbox Store üzerinden yeni oyunlar, ek paketler ve çok daha fazlasını satın alabiliyorsunuz. Bu yazımızda ise sizlere her hafta, Xbox Store üzerine eklenecek olan oyunları ve ek paketleri belirteceğiz. Böylece, konsolunuzun mağazasına güncel olarak hangi oyunlar geliyor, takip edebileceksiniz. Bu yazımız sürekli olarak güncellenecek ve böylece, her hafta bu yazıya uğrayarak, Xbox Storeüzerine eklenen oyunları ve ek paketleri görebileceksiniz. Dilerseniz hemen aşağıdan, bu hafta mağazaya eklenecek olan tüm oyunlara ve ek paketlere göz atabilirsiniz!
Son Güncellenme Tarihi: 11 Eylül 2017Xbox Store içerisine eklenecek tüm oyunlar


 • Planet of the Eyes
 • NASCAR Heat 2
 • Pro Evolution Soccer 2018
 • Maize
 • EA Sports NHL 18
 • Transcripted
 • Don’t Starve Together: Console Edition
 • Baja: Edge of Control HD
 • Tricky Towers
 • NBA 2K18
 • Dishonored: Death of the Outsider
 • Time Recoil
 • DreamBreak
 • Jettomero: Hero of the Universe
 • NBA Live 18
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#16
Önümüzdeki hafta çıkacak Xbox oyunları (25 Eylül 2017 – 30 Eylül 2017)

FIFA 18, Batman: The Enemy Within – Episode 2: The Pact gibi güzel oyunlar bulunuyor.Anladığımız kadarıyla önümüzdeki hafta, video oyunu oynamak için çok güzel bir hafta olacak. Özellikle Xbox oyuncuları için. Çünkü önümüzdeki hafta Xbox oyuncularını FIFA 18, Batman: The Enemy Within – Episode 2: The Pact, Forza Motorsport 7 Ultimate Edition, Cuphead ve Lilith-M gibi oyunlar bekliyor. Özellikle FIFA 18, Batman: The Enemy Within – Episode 2: The Pact, Forza Motorsport 7 Ultimate Edition oyunları için bizler oldukça heyecanlıyız. Peki, sizde durumlar nasıl?Önümüzdeki hafta çıkacak Xbox oyunları (25 Eylül 2017 – 30 Eylül 2017)


 • Pinball FX3
 • Ruiner
 • Lightfield
 • Batman: The Enemy Within – Episode 2: The Pact
 • FIFA 18
 • Cuphead
 • Forza Motorsport 7 Ultimate Edition
 • Syndrome
 • Lilith-M
 • Splasher
 • Battle Garegga Rev.2016
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#17
Bu haftanın yeni Xbox oyunları (2 Ekim 2017 – 8 Ekim 2017)

Siz hangilerini satın almayı düşünüyorsunuz?Bu hafta Xbox oyuncularını pek ilgi çekici oyun beklemiyor. En azından şöyle ele avuca sığan bir AAA oyun göremiyoruz. Onun dışında, N++, The Culling 1.0 ve theHunter: Call of the Wild gibi oyunlar mutlaka oyuncuları eğlendirecektir. Eğer dilerseniz sizler de hemen aşağıdaki listemizden önümüzdeki hafta Xbox oyuncularına sunulacak olan tüm video oyunlarına göz atabilirsiniz.Bu haftanın yeni Xbox oyunları (2 Ekim 2017 – 8 Ekim 2017)


 • theHunter: Call of the Wild
 • Mystik Belle
 • Let Them Come
 • Dragon’s Dogma: Dark Arisen
 • Marble Void
 • N++
 • Inversus Deluxe
 • JYDGE
 • The Culling 1.0
 • Bulb Boy
 • Iron Wings
 • Zombie Party
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#18
Bir araştırmacı, Xbox One X konsolu hakkında önemli açıklamalar yaptı

Lewis Ward, hem Xbox One X, hem de PlayStation 4 Pro’nun geleceği hakkındaki araştırmalarından bahsetti.Xbox One X, bildiğiniz üzere Microsoft ekibi tarafından çok yakın bir tarihte oyunculara sunulacak olan bir konsol. Gün geçtikçe ve konsolun çıkış tarihi yaklaştıkça, konsol hakkında giderek daha detaylı bilgiler elde ediyoruz. Bu haberimizde ise, IDC‘de Oyun ve VR/AR Araştırma Müdürü olan Lewis Ward tarafından GamesTM‘e verilen bilgilerden bahsedeceğiz ve bu bilgilerin ciddi anlamda çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtebiliriz.

Xbox One X ile Microsoft‘un PlayStation 4‘e yetişemeyeceğini dile getiren Lewis Ward, Xbox One X‘in 2017 yılının son çeyreğinden, 2018 yılının sonuna kadar 4 milyon adet gönderileceğini belirtti. Tabii, bu arada da 5 milyon PlayStation 4 Pro‘nun gönderileceğini de söyledi. Ayrıca, kendilerinin şöyle bir baştan aşağıya hesaplama yaptıklarında 600 dolar değer biçtiklerini, fakat her ne kadar pahalı görünse de 500 dolarlık ücretin gayet makul olduğunu dile getirdi.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#19
Bir araştırmacı, Xbox One X konsolu hakkında önemli açıklamalar yaptı

Lewis Ward, hem Xbox One X, hem de PlayStation 4 Pro’nun geleceği hakkındaki araştırmalarından bahsetti.Xbox One X, bildiğiniz üzere Microsoft ekibi tarafından çok yakın bir tarihte oyunculara sunulacak olan bir konsol. Gün geçtikçe ve konsolun çıkış tarihi yaklaştıkça, konsol hakkında giderek daha detaylı bilgiler elde ediyoruz. Bu haberimizde ise, IDC‘de Oyun ve VR/AR Araştırma Müdürü olan Lewis Ward tarafından GamesTM‘e verilen bilgilerden bahsedeceğiz ve bu bilgilerin ciddi anlamda çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtebiliriz.

Xbox One X ile Microsoft‘un PlayStation 4‘e yetişemeyeceğini dile getiren Lewis Ward, Xbox One X‘in 2017 yılının son çeyreğinden, 2018 yılının sonuna kadar 4 milyon adet gönderileceğini belirtti. Tabii, bu arada da 5 milyon PlayStation 4 Pro‘nun gönderileceğini de söyledi. Ayrıca, kendilerinin şöyle bir baştan aşağıya hesaplama yaptıklarında 600 dolar değer biçtiklerini, fakat her ne kadar pahalı görünse de 500 dolarlık ücretin gayet makul olduğunu dile getirdi.
 

Mehmetkarahanlı

Özel Üye
Özel Üye
Katılım
19 Haz 2016
Mesajlar
8,532
Beğeniler
115
#20
Microsoft, Xbox One X ile nasıl başarılı olabilir?

Bu sorunun cevabını 9 madde ile yazımızda verdik ama sizlerin yorumlarını da merak ediyoruz.Akıllı telefon dünyasında Apple, Sony, Samsung ve birçok diğer firma her sene yepyeni telefonlar piyasaya sürüyor ve insanlar da kapış kapış bu ürünleri alıyor. PC dünyasında sürekli olarak yeni donanımlar çıkıyor, sıkı PC oyuncuları da koşa koşa bu donanımları alıyor. Konsol dünyasında ise yavaş yavaş benzer bir döneme geçiyoruz artık. Eskiden normal bir konsol jenerasyonu 8 sene sürerken, artık Xbox One X ve PlayStation 4 Pro ile tek bir jenerasyon ikiye bölündü. Bu bölünme gerçekten Sony cephesine yaradı mı? Bu sorunun cevabı başka bir yazımıza. Çünkü bizler bu yazımızda Microsoft cephesinin Xbox One X ile nasıl başarılı olabileceğini tartışacağız. Konsolun çıkışına sadece haftalar kala Microsoft tarafına bazı ipuçları vereceğiz. Bakarsınız bizim dediklerimiz tutar. Oyuncuların karşısına da güzel bir konsol çıkar.

Kusursuz Kullanıcı Arayüzü

Şu an bende hem PlayStation 4 Pro, hem de Xbox One bulunuyor. Daha önceden de tüm Sonykonsollarına sahiptim. Bu konsolların hiçbirinde kullanıcı arayüzü ile alakalı problem yaşamadım. Sony gerçekten güzel bir iş çıkartmıştı. Fakat bana soracak olursanız Xbox One konsolunun kullanıcı arayüzü özellikle konsolun çıkışında ciddi anlamda berbattı. Microsoft tabii ki bu durumu düzeltmek için bazı güncellemeler getirdi ama bize soracak olursanız bu güncellemeler yeterli değildi. Umuyoruz ki Xbox One X, kusursuz bir kullanıcı arayüzü ile karşımıza çıkar. Çünkü bir konsolun başarılı olabilmesi için en önemli sebeplerden bir tanesi bizce budur.
Her Şey Grafik Olmamalı

PlayStation 4 ile PlayStation 4 Pro arasındaki tek fark, oyunlardaki iyileştirmeler değil. İki konsolun içinde de ciddi değişiklikler bulunuyor. Mesela, PlayStation 4 Pro standart olarak daha büyük bir HDD ile geliyor. Ayrıca, konsolun kablosuz internet donanımı da iyileştirilmiş durumda. HDR desteği ve beklemede kalan uygulamalara ayrılan ekstra 1 GB RAM de cabası. Microsoft da Xbox One X için benzer iyileştirmeler yapmalı. Xbox One X, bilmem kaç Teraflop oldu, 999 GB RAM değerine sahip oldu diye tüm bunlar oyunlar için kullanılmamalı.
1080p Kulllanıcılar da Düşünülmeli

Evet, işin pazarlama kısmında Xbox One X bir 4K konsolu olarak görünüyor ve sadece 4K televizyon veya monitör kullanıcıları tarafından satın alınmalı gibi görünüyor. Fakat bu durum bizce yanlış. Sıkı Microsoft fanları mutlaka yeni çıkan bir Xbox konsolunu satın alacaktır, 4K destekli cihazları olmasa da. Bu yüzden 1080p çözünürlükte oyun deneyimleyecek olan kullanıcılar da kesinlikle Microsoft tarafından unutulmamalı. Mesela, eğer PlayStation 4 Pro sahibiyseniz ve 1080p bir televizyonasahipseniz, oyunun PlayStation 4 ile PlayStation 4 Pro sürümleri arasında çok az bir fark bulunuyor. Bu da Sony cephesinin yeni konsolunu eksi bir tarafa sürüyor. Microsoft, bunun tam tersini yapmayı başarabilmeli.

Vereceğimiz Paraya Değmeli

Xbox One X için 500 Dolar vereceğiz. Konsolun ülkemizdeki fiyatı da 1800 TL ile 2000 TL arasında olacak gibi görünüyor. Eğer, özellikle de bizim ülkemizden birisi, bu konsola 500 Dolar verecekse, Microsoft da bu 500 Dolar fiyat etiketinin hakkını vermeli. Çünkü şu an 500 Dolar verip Xbox One Xalmak yerine, 2 adet Xbox One S veya 2 adet video oyunu ile birlikte 1 adet PlayStation 4 Proalabiliyorsunuz. Fiyat farkı bu kadar açık, gerisini siz düşünün. Evet, Xbox One X konsolunun donanımı güçlü, ekran kartında bayağı bir Teraflop var, RAM deseniz çok yüksek. Fakat standart bir konsol oyuncusu bu rakamlardan ne anlayabilir?
1. Parti Oyunlar

Sony, PlayStation 4 Pro konsolunda pek de başarılı sayılabilecek bir 3. parti oyun desteği alamadı. Mesela The Witcher 3: Wild Hunt gibi bir oyuna bile konsol desteği daha yeni geldi. Buna rağmen konsolun 1. parti oyunları gayet güçlü. Mesela Horizon: Zero Dawn. Yalnız Microsoft cephesinde bir sorun var. Ekibin bünyesindeki oyunların %95 kadarı Windows 10 bilgisayarlarda da bulunuyor. Bu yüzden, bir oyuncu 500 Dolar bu konsola vermek yerine, kendi bilgisayarına harcayabilir. Özellikle 1080p kullanıcıları. Adam zaten Xbox One X aldığında 4K oynayamayacak, neden o paraya kendi bilgisayar donanımını güncelleyip, Forza Motorsport 7 oynamasın? Ayrıca, haydi böyle bir problem yok diyelim, şirketin 1. parti oyunları da oldukça sessiz. Forza Motorsport 7 mikro ödemeler yüzünden kötü bir başlangıç yaptı. Yeni Halo yok, yeni Gears of War yok. Fakat sadece eski oyunlara 4K güncellemesi var.
3. Parti Oyunlar

Dediğimiz gibi, Sony pek de güçlü bir 3. parti oyun desteğine sahip değil. Microsoft eğer başarılı olmak istiyorsa bu durumu bir fırsata çevirmeli ve popüler olan birçok oyunu Xbox One X konsoluna özel destekler ile getirmeli. Mesela bu durumun en büyük örneği PlayerUnknown’s Battlegrounds. Sony, erken erişim oyunlar politikaları yüzünden PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununu konsollarına henüz getiremiyor. Bu yüzden Microsoft hızlı davrandı ve geliştirici ekip ile uzun bir partnerlik imzaladı. Şimdi Sony çok daha fazla bir süre bekleyecek bu oyunu. Belki de PlayerUnknown’s Battlegrounds, PlayStation 4 Pro için çıktığında artık oyunun modası geçmiş olacak. Fakat Microsoft, oyun popülerken ona sahip olmayı başarmış olacak.

Sanal Gerçekçilik Oyunları

Ben VR oyunlarından hoşlanmıyorum, belki siz de hoşlanmıyorsunuzdur. Fakat yine de bu oyunların bir marketi bulunuyor. Sony şu an PlayStation VR ile o markette fakat Microsoft yok. Bana soracak olursanız, Microsoft bunu bilinçli yapıyor olabilir. Belki de ekip bu teknolojinin gelişmesini bekliyordur. Yine de şirketin elinde Xbox One X gibi güçlü bir konsol varken, kendilerine ait bir VR cihazı ile bu konsolu paketleyebilirlerdi. Eminim birçok Forza Motorsport 7hayranı da böyle bir VR desteğine bayılacaktır. Fakat sanıyoruz ki artık çok geç.
Oyunlarda Kalite

PlayStation 4 Pro üzerindeki birçok oyun güzel iyileştirmeler ile oyunculara sunuldu. Fakat bazı oyunların ekstra iyileştirmeleri, oyunun iyileştirilmiş halini berbat etti. Mesela Prey ilk çıktığı zaman PlayStation 4 Pro üzerinde berbattı fakat PlayStation 4 üzerinde başarılı bir performans veriyordu. Microsoft ekibinin bu konuda dikkatli adım atması gerekmekte ve özellikle de önemli oyunlarında teknik hatalara yer vermemesi gerekmekte. Aksi taktirde direkt olarak konsolun bir anlamı kalmıyor.
Eski Oyunlar

Eğer Xbox One X satın alırsanız, Microsoft ekibinin gelecek birçok oyununda özel destekler ile karşılaşacaksınız. Aynı zamanda, şirketin 1. parti bazı eski oyunları da güncellemeler ile desteklenecek. Fakat çoğu 3. parti oyunlarda ve Xbox 360 klasiklerinde böyle bir destek görünmüyor. Microsoft ekibinin Geriye Dönük Uyumluluk sistemine verdiğimiz öneme bakınca, benzer bir sistemin yeni konsol üzerinde de kurulup, eski oyunlara en azından FPS veya çözünürlükiyileştirmelerinin yapılacağının doğru olacağını düşünüyoruz.