Merhaba Next.web.tr Misafiri! Forum Sitemize Hoşgeldin.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

or Kayıt ol

Next Minix HD Serisi 17.08.2012 Tarihli Yazılımı.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Nuro

0
Üye
26 Tem 2012
3
0
1
Motorlu anten-(ANTEN AYARI)

Next Minix HD Serisi 17.08.2012 Tarihli Yazılımı yükledikten sonra
1.Menü
2.Kurulum
Anten bağlantısı
Uydu listesi
Anten Ayari ????????
Tek uydu arama
Çoklu uydu arama
TP listesi

Benim sorum anten ANTEN AYARINI nasıl tekrar menü bölümüne alabilirim
Bazen rüzgardan yada antene dokunulunca Ayar bozuluyordu,
ben de bir kaç santim saga sola çevirmek için bu bölümde ayar yapabiliyordum şuan yapamıyorum

Yardımlarınızdan dolayı Teşekkürler ediyorum

muratt

0
Üye
21 Ağu 2012
58
3
8
Arkadaşım tam olarak sorununu yazarsan tabi ki yardımcı olurum.eğer bahsettiğin sinyal sorunu ise ya da motoru çevirememe ise söylersen sana her türlü şekilde yardımcı olurum...

Arkadaşım
Cevabın için sağol.
Nisan yazılımında Anten Kurulumu katagorisinden, Motorlu Anteni seçip, Anten Ayarlarından doğu-batı yaparak istediğim uyduya gelince kaydet diyorum ve kaydettikten sonra kumandadan bir tuşla istediğim uyduya rahatlıkla gidebiliyordum.
Şuanki sorunum; Motorlu Kollu Anteni istediğim uyduya götüremiyorum.
Yeni yazılımda Anten Kurulumu bölümü yok. Bu yüzden Anten Ayarlarında istediğim uyduyu ayarlamak için doğuya-batıya gidebilme seçeneği yok.
Sen yaptıysan, nasıl yaptığını ayrıltılı olarak anlatırmısın?

meysa512

0
Özel Üye
11 Haz 2012
289
9
18
Hatay/Samandağ
Arkadaşım
Cevabın için sağol.
Nisan yazılımında Anten Kurulumu katagorisinden, Motorlu Anteni seçip, Anten Ayarlarından doğu-batı yaparak istediğim uyduya gelince kaydet diyorum ve kaydettikten sonra kumandadan bir tuşla istediğim uyduya rahatlıkla gidebiliyordum.
Şuanki sorunum; Motorlu Kollu Anteni istediğim uyduya götüremiyorum.
Yeni yazılımda Anten Kurulumu bölümü yok. Bu yüzden Anten Ayarlarında istediğim uyduyu ayarlamak için doğuya-batıya gidebilme seçeneği yok.
Sen yaptıysan, nasıl yaptığını ayrıltılı olarak anlatırmısın?

Kurulum- Anten AYarı- Uydu bölmünden isediğin uyduyu seçiyorsun. Motor Tipi DiseqC 1.2 seçip DiseqC 1.2 üzerindeyken OK tuşuna basıyorsun ve istediğin bölümü görüyorsun...Kolay gelsin...

muratt

0
Üye
21 Ağu 2012
58
3
8
Kurulum- Anten AYarı- Uydu bölmünden isediğin uyduyu seçiyorsun. Motor Tipi DiseqC 1.2 seçip DiseqC 1.2 üzerindeyken OK tuşuna basıyorsun ve istediğin bölümü görüyorsun...Kolay gelsin...

Arkadaşım
Ben sorunumu anlatamadım galiba.
Dediğini yaptım zaten ama istediğim uyduyu bulmak için, V-Box ile motorlu anteni nasıl çevireceğim. DiseqC 1.2 seçince istediğim uyduya gitmiyorki.

muratt

0
Üye
21 Ağu 2012
58
3
8
Arkadaşlar
Kanal listesini USB Flash Bellek ile yedekliyoruz ama yedeklenen o anki kullandığımız uydumu, yoksa bütün uydulardaki kanallarmı yedekliyor?

muratt

0
Üye
21 Ağu 2012
58
3
8
OK tuşuna bastığın zaman Motor ayarlarına giri orda sağa sola çevirebilirsin.

Arkadaşım
Bu defa oldu, püf noktasını son mesajında anladım. Bu noktayı daha önce öğrenseydim, seni bu kadar yormazdım. Yardımın için çok sağol.
DaseqC1.2 tuşuna basınca motor ayarı çıkıyor, yoksa ortada göründüğü yok.
Bende görünürde olmadığı için bulamamıştım. Yazılımın açıklamasında keşke bu not düşülseydi.
Bir konuyu anlatırken, herkesin konu hakkında yeterli bilgisi varmış gibi anlatıldığı için, anlaşılamıyor. Tam tersi olsa; daha net bir açıklama olur ve gereksiz sorular ortaya çıkmamış olur.

Son düzenleme:

mceryilmaz

0
Üye
25 Tem 2012
72
3
8
İstanbul
Kanal Listesi yedeğinden bahsetmiştiniz.Ben de yükledim ancak yüklemeden önce kanalları yedekle değil de USB den güncelleme modunda Dump dosyası yedeği aldım ve sonra Kullanıcı Kanal Listesi bölümünden yükledim.her şey sorunsuz şu anda...Bence siz becerememişsizniz.Forumda karbon hocanın kanal yedeklemelir ile ilgili bi sürü anlatımı mevcut.Bence sizin cahilliğiniz bu.TS kayıt için ise yapacak bi şey yok.Kayıtları sadece cihazda izlemekle yetineceksiniz...

Bence kullanıcı haklı arkadaşım. Kanal liste yedekleme gibi bir fonksiyon varsa ve kullanıcı bunu kullanıp da listesini, kaybetmişse next haksızdır. Burada yazllımların organizasyonunda büyük bir zaafiyet vardır yada korelilerle anlaşmakta sorunları vardır.

Kullanıcı orada dump yazan şeyi anlamamakta haklıdır. Tam tükçeleştirin diyeceğim ama Dump ifaesinin ne yaptığını yarım yamalak bilenler tam türkçesini nereden bilsinler. Zaten cihazı kullandıkça gülmekten altıma ediyoruım. Lokalizasyon diye bir çalışma yapılmaması bir tarafa, doğru dürüst türkçe bile bilmeyen birileri tarafından çevrildiğini görüyorum.

Neyse kısacası Nextin en azından yeni bir yazılım çıkardığında herşeyden önce şunları belirlmesi gerekiyor. Çünkü hangi cihaz için olursa olsun yenibir firmware yada yazılım çıkartıldığında bunlar yapılır.

1. Yüklemeden önce yapılması gerekenler tam olarak belirtilmeli : Kullanıcı verisi yedeği be bunun nasıl yapılacağı. Gerekmiyorsa bunun açıkça belirtilmesi. Böylece kullanıcının gönül rahatlığıyla yüklemeyi yapması sağlanmalı.

2. Yazılım sürüm numaralarının resmi bir biçimde takip edilmesi ve yeni sürüm ve yamaların (version, release, patch) açık ve seçik olarak belirtilmesi.

3. Yazılım içeriğinin yada yazılım notlarının (release notes) liste olarak verilmesi, bunun açık, net ve doğru bir türkçeyle yapılması.

4. Yazılım uydudan yada internetten otomatik olarak yüklenebilir şeklinde duyurulduysa bütün işlevleriyle çalışır durumda kurulmalı. Ayrıca editlenmiş yazılım vs gibi ilginç ifadeler olmamalı. Insanlar sıkıntısız ürünler kullanmak isterler. Bu cihazı uydudan otomatik yazılım yüklüyor diy alıp da güncelleme yapıldıktan sonra biss şifresinin çözülmediğini ve digimemo nun editlenmiş tabir ettiği yazılımı atması gerektiğini bilemeyen kullanıcı cihaz ile ilgili çok da iyi şeyler düşünmeyecektir.

Kısaca EMU varsa açık olur. Yoksa olmaz. Kanuna aukırı değilse emu aç/lkapa, server aç/kapa vs şeyler olmaz. takarsın çalışır, kapatırsın durur.

Zaten en önemli işlevi TV yayınlarını almak olan bir cihazı gereksiz yere insanlar için karmaşık hale getirmeye ve birilerini de bunları açıp kapadılar diye uzman/Hoca ilan etmeye gerek yok bence.

Sesi ve görüntüyü herkes gibi olması geretiği şekilde iletsin yeter. Ha ektra birşeylerde yapmak istiyorlarsa çocuk oynatır gibi Youtube kaydedilebiliyor, network sürücüleri düzenlendi gibi şeyler anlatmasınlar ve kullanıcıuların söylediklerine kulak versinler.

Sonuç olarak buna yeni yazılım demeyelim:

1. Sürücü güncellemesi Patch (yama) sınıfına girer. Yani bir düzeltmedir yada iyileştirmedir.
2. Youtube kayıt fonksiyonu ise yenibir yazılım yaratmaz release yani yayım ilerlemesidir.
3. Başka ne var buna yazılım güncellemesi diyebileceğimiz.

Kusura bakmayın. Biz bu kadar biliyoruz hoş görün ifadelerini hoş karşılayamayacağım. Bu büyük paraların döndüğü bir camia ve sizde o paraları kazanan ve fazlasına da adaysanız bu işi de literatürüne göre doğru yapmalısınız.

Ama Next kadrosunda Türkiyeden iyi eğitim almış bir yazılım uzmanı olsaydı bu işi benim söylediğim gibi yapıyor olurlardı. Çünkü yazılım eğitimi alınırken bunlarda öğretiliyor.
Korelilerde bunları bilebilirler yerine görte ama onları da iyi anlayacak uzmanlar istihdam edilmeli.

Bir kullanıcının iyi yön vermeye yönelik yapıcı eleştirileriydi.

Kolay gelsin

tahsin43

0
Üye
12 Mar 2012
102
3
18
Bence kullanıcı haklı arkadaşım. Kanal liste yedekleme gibi bir fonksiyon varsa ve kullanıcı bunu kullanıp da listesini, kaybetmişse next haksızdır. Burada yazllımların organizasyonunda büyük bir zaafiyet vardır yada korelilerle anlaşmakta sorunları vardır.

Kullanıcı orada dump yazan şeyi anlamamakta haklıdır. Tam tükçeleştirin diyeceğim ama Dump ifaesinin ne yaptığını yarım yamalak bilenler tam türkçesini nereden bilsinler. Zaten cihazı kullandıkça gülmekten altıma ediyoruım. Lokalizasyon diye bir çalışma yapılmaması bir tarafa, doğru dürüst türkçe bile bilmeyen birileri tarafından çevrildiğini görüyorum.

Neyse kısacası Nextin en azından yeni bir yazılım çıkardığında herşeyden önce şunları belirlmesi gerekiyor. Çünkü hangi cihaz için olursa olsun yenibir firmware yada yazılım çıkartıldığında bunlar yapılır.

1. Yüklemeden önce yapılması gerekenler tam olarak belirtilmeli : Kullanıcı verisi yedeği be bunun nasıl yapılacağı. Gerekmiyorsa bunun açıkça belirtilmesi. Böylece kullanıcının gönül rahatlığıyla yüklemeyi yapması sağlanmalı.

2. Yazılım sürüm numaralarının resmi bir biçimde takip edilmesi ve yeni sürüm ve yamaların (version, release, patch) açık ve seçik olarak belirtilmesi.

3. Yazılım içeriğinin yada yazılım notlarının (release notes) liste olarak verilmesi, bunun açık, net ve doğru bir türkçeyle yapılması.

4. Yazılım uydudan yada internetten otomatik olarak yüklenebilir şeklinde duyurulduysa bütün işlevleriyle çalışır durumda kurulmalı. Ayrıca editlenmiş yazılım vs gibi ilginç ifadeler olmamalı. Insanlar sıkıntısız ürünler kullanmak isterler. Bu cihazı uydudan otomatik yazılım yüklüyor diy alıp da güncelleme yapıldıktan sonra biss şifresinin çözülmediğini ve digimemo nun editlenmiş tabir ettiği yazılımı atması gerektiğini bilemeyen kullanıcı cihaz ile ilgili çok da iyi şeyler düşünmeyecektir.

Kısaca EMU varsa açık olur. Yoksa olmaz. Kanuna aukırı değilse emu aç/lkapa, server aç/kapa vs şeyler olmaz. takarsın çalışır, kapatırsın durur.

Zaten en önemli işlevi TV yayınlarını almak olan bir cihazı gereksiz yere insanlar için karmaşık hale getirmeye ve birilerini de bunları açıp kapadılar diye uzman/Hoca ilan etmeye gerek yok bence.

Sesi ve görüntüyü herkes gibi olması geretiği şekilde iletsin yeter. Ha ektra birşeylerde yapmak istiyorlarsa çocuk oynatır gibi Youtube kaydedilebiliyor, network sürücüleri düzenlendi gibi şeyler anlatmasınlar ve kullanıcıuların söylediklerine kulak versinler.

Sonuç olarak buna yeni yazılım demeyelim:

1. Sürücü güncellemesi Patch (yama) sınıfına girer. Yani bir düzeltmedir yada iyileştirmedir.
2. Youtube kayıt fonksiyonu ise yenibir yazılım yaratmaz release yani yayım ilerlemesidir.
3. Başka ne var buna yazılım güncellemesi diyebileceğimiz.

Kusura bakmayın. Biz bu kadar biliyoruz hoş görün ifadelerini hoş karşılayamayacağım. Bu büyük paraların döndüğü bir camia ve sizde o paraları kazanan ve fazlasına da adaysanız bu işi de literatürüne göre doğru yapmalısınız.

Ama Next kadrosunda Türkiyeden iyi eğitim almış bir yazılım uzmanı olsaydı bu işi benim söylediğim gibi yapıyor olurlardı. Çünkü yazılım eğitimi alınırken bunlarda öğretiliyor.
Korelilerde bunları bilebilirler yerine görte ama onları da iyi anlayacak uzmanlar istihdam edilmeli.

Bir kullanıcının iyi yön vermeye yönelik yapıcı eleştirileriydi.

Kolay gelsin

bu arkadaşın yaptıgı öz eleştirilere sonuna kadar katılıyorum.ve böyle bir eksiği dile getirdiği için kucak dolusu teşekkurlerimi sunuyorum.bu tür arkadaşlar aramıza katıldıgı sürece ve birde gercekleri haykırdıgı sürece .kullanıcıların verdiği paralar çöpe gitmiyecek ve agız tadıyla ürünlerini kullanabileceklerdir diye düşünüyorum.ben bu konularla ilgili http://www.next.web.tr/showthread.php?t=1094 bir topik acmıştım ama malesef yalnız kaldıgımı düşünüyordum .bu yazıyı görünce yalnız olmadıgımı anladım .bu mesaj için rep se rep teşekkurse teşekkurlerimi sunuyorum.sonuçta bu cihazları bedavaya almıyoruz paraverip alıyoruz .bir sürü altarnatif içinden secip alıyoruz kandırılmayalım demiya.

Son düzenleme:

mceryilmaz

0
Üye
25 Tem 2012
72
3
8
İstanbul
bu arkadaşın yaptıgı öz eleştirilere sonuna kadar katılıyorum.ve böyle bir eksiği dile getirdiği için kucak dolusu teşekkurlerimi sunuyorum.bu tür arkadaşlar aramıza katıldıgı sürece ve virde gercekleri haykırdıgı sürece .kullanıcıların verdiği paralar çöpe gitmiyecek ve agız tadıyla ürünlerini kullanabileceklerdir diye düşünüyorum.ben bu konularla ilgili http://www.next.web.tr/showthread.php?t=1094 bir topik acmıştım ama malesef yalnız kaldıgımı düşünüyordum .bu yazıyı görünce yalnız olmadıgımı anladım .bu mesaj için rep se rep teşekkurse teşekkurlerimi sunuyorum.sonuçta bu cihazları bedavaya almıyoruz paraverip alıyoruz .bir sürü altarnatif içinden secip alıyoruz kandırılmayalım demiya.

Biraz körlerle sağırlar birbirini ağırlar olacak ama teşekkür ederim. :)) Sonuçta başka anlayabileceklerde anlıyorlardır bunları. Zaten forumlarda bunun için var. Herkes anladığı kadarını alır ve öğrenir.

Bu arada versiyon 121 olmuş. Eğer bu düzenlemelerle 12.0 dan 12.1 olsaydı anlardık. Ama sanıyorum tamamen versiyonu bir üste taşıdıklarını düşünmüşler ki 121 demişler.
Ama bence öncekine 120.0 dersek bu versiyon yalnızca 120.1 gibi birşey olmalıydı.

Tabi anlamayanlar taktığınız şeye bak diyeceklerdir tabir yerindeyse. Ama şunu da bilmeliler ki insanlar yazılım versiyonlarına baktıklarında daha notları okumadan noktadan sonraki rakammı değişmiş yoksa önceki rakammı değişmiş diye bakarak yükleyip yüklememeye karar veriyorlar. Bunun önemi işte budur. Ha sonuca bakacak olursak çok da önemli değil tabi. Çünkü yazılım notları 3-4 maddeden oluşuyor ve denetlemek böyle bile çok kolay. :))) Next de işimiz kolay yani:)) Emek verenlere bir de biz teşekkür ederek bu bahsi kapatalım ve youtube dan download yapmaya başlayalım.

Bu noktada bir büyük sorundan da bahsetmek istiyorum.
Youtube dan video izlerken performansı çok ama çok düşük buldum.

1. 20mbit superonline fiber bağlantım var.
2. Bilgisayarda 1080p youtube videoları oldukça akıcı bir şekilde izleyebiliyorum. 1080p/30fps dizileri hiç kasılmadan izliyorum.
3. Next minix de youtub denemeye çalıştığımda ise 720p ler bile donarak ilerliyorlar.
4. Bunda yazılımsal bir düzenleme işe yarar mı yoksa bu cihazın performansı budur diyebilirmiyiz??

5. Bu sorunun dile gelmemesi normal çünkü youtube ilk açılışta nextte 360p den başlıyor. Dolayısıyla çözünürlüğün çok fazla farkında olmayan kullanıcı adsl de bile sorun yaşamıyor. Ama görüntü kalitesinin neden bu kadar düşük olduğunu mutlaka kendi kendilerine soruyorlardır.

İşte asıl bu konulara bakmak lazım.

6. iptv linklerini neden giremiyoruz diye sorduklarında next bunun için lğnux cihaz lazım diyor. Peki youtube özelliğini koyarken bunu neden düşünmemişler??? Bu durumda youtube u da eklememek lazımdı.

Bu arada linux derken sanırım işlemcisi ve ram i daha yüksek bir konfigurasyon gerektiğini ifade etmek istemişler. Çünkü konu linux değil ram ve işlemcidir. Ben Nokia n80 de bile 1080p leri akıcı bir şekilde izleyebiliyorum. Kaldı ki bu cihaz o kadar yüksek işlemci ve ram a sahip değil. Merak edenler netten bakabilir.

Kısaca video performansı için işlemci ve işletim sistemine yaslanmamak lazım.
Yeterli değilse bunu da söylemek lazım. Tabir yerindeyse şunu da yapar bunu da yapar diye kaptırmamak lazım. Sonuçta bu cihaz TV yayınlarını düzgün aktarsın yeter. Biz onun için aldık ve fazlasını verebileceğini düşünmedik, zaten hakkıyla veremiyorda.

Gelelim medya centr olayına: Bu cihazdaki medya center arayüzünü kim tasarlamış merak ediyorum. Tabi iyi bir sistem mimarı olmadığı kesin.
Medya center arayüzleri için philips yada samsung medya center arayüzüne bir bakılması ve ona göre özgün birşey yapılması yeterliydi.
Ben resim görüntülemek için info tuşuna basılması gerektiğini ilk bunda gördüm.

Nasıl olur:

1. Kılasöre girersiniz. Müzik içeriyorsa di,rekt onu açar. Resim içeriyorsa da direkt resim açar. Önceden söylemeye ve işi uzatmaya gerek yok yani
2. Ha sanırım info ile seçerek sanıyorum ki toplu müzik çalma yada slide show işlevini önceden bilerek yapmaya çalışmışlar ama onu da slide show sıralı müzük yada sıralı video oynatma işini renk tuşlarına atayarak yapabilirlerdi. Sistem de mesela kırmızıya basarak resim oynatılır diyelim, tuş renginden ne yapacağına karar verebilirdi.

Kusura bakmayın,, birazcık sistem tasarımına girmek zorunda kaldım ama bunları dediğim gibi mevcut uygulamalara bakarak da çözebilirsiniz. Sonuçta amerika daha önce keşfedilmiş ve orada. Biz nerde olduğunu bulmak yerine gidip gezmekle uğraşmalıyız. Yani performans ve kullanıcı dostu özdellikler.

Sonuç olarak biz bu cihazda yalnızca TV izleyelim ve bunu iyi yaptıkça da next e teşekkür edelim yeter.

Ama yine de elinden geldiğince birşeyler yapmaya çalışanlara teşekkür edelim. Sonuçta yapabileceklerinin en iyisini yapmaya çalıştıklarından eminim.
Kolay gelsin

tahsin43

0
Üye
12 Mar 2012
102
3
18
türksattaki: > idman içtimai tv > bis key istiyor bunun biskeyini nasıl gircez .nasıl temin etcez bu konuda bilgisi olan varmı.teşekkurler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...